Przewodnik Katolicki nr 11/2022 wydanie w formie PDF
„Przewodnik Katolicki” 11/13.03.2022
Modlimy się i gotujemy zupę
Co robi Kościół na Ukrainie po wybuchu wojny, gdy płyną rzeki krwi i łez? Jak wygląda jego codzienność tam, na miejscu, gdy wokół latają pociski, a potrzebujących pomocy są dziesiątki tysięcy?
Przestrzeń dla gości i dla nas
Pierwszy krok to rozważenie, wspólnie w rodzinie, jakie mamy alternatywy pomocy uchodźcom z Ukrainy. Bo przyjęcie ich w naszym domu jest tylko jedną z opcji. Trzeba pamiętać, że goszczenie zupełnie obcych ludzi w swoim domu to duże wyzwanie emocjonalne, zwłaszcza jeśli się przedłuża – rozmowa z psycholożką Katarzyną Sękul.
Teraz myśleć, co będzie potem
Jako społeczeństwo znaleźliśmy się w sytuacji dla nas nowej, nie mamy też przerobionych sposobów wchodzenia w relacje międzykulturowe. Tymczasem przybywają do nas ludzie z własnym bagażem doświadczeń, kultury – rozmowa z socjologiem Rafałem Cekierą.
Krajobraz po Cuszimie
Uderzenie Władimira Putina odbije się powrotną falą w samej Rosji. Nie będzie to proces krótkotrwały ani przyjemny, ale jest on nieuchronny. Musimy się doń przygotować.
Zwyciężają ci, którzy kochają
Przed dyktaturą można się bronić, ale trzeba to robić mądrze i w perspektywie raczej długofalowej. Musimy pamiętać, by nie tworzyć niesprawiedliwości i struktur, które sprzyjają ekstremistycznym i radykalnym postawom – rozmowa z abp Henrykiem Muszyńskim.
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?
Takie rozmowy powinniśmy prowadzić na spokojnie, nie wówczas, gdy sami nie radzimy sobie z lękiem. Najpierw trzeba zapanować nad własnymi emocjami, by pomóc dziecku. Jeżeli zadaje ono pytania wprost, odpowiadamy wprost, zgodnie z prawdą, z naszą wiedzą na temat. Odpowiedź: „Nie wiem” – o ile szczera – jest też dobrą odpowiedzią.
Można żyć bez Rosji
Odczepienie się od gospodarki Rosji wymagać będzie więc przede wszystkim znalezienia innych źródeł dostaw paliw, głównie gazu. Ten proces będzie zapewne bolesny i dosyć długotrwały, ale musimy zacisnąć zęby.
Słowo pierwsze: przebaczenie
Jednym z podstawowych słów, których uczymy się od dzieciństwa, jest słowo „przepraszam”. A jednak z trudem przychodzi nam jego wypowiadanie, a z jeszcze większym – przyjmowanie. Kolejny artykuł wielkopostnych rozważań „Przewodnika” z cyklu „Trzymając w ręku krzyż”.
Żonaci duchowni
Na świecie jest około czterdziestu tysięcy diakonów stałych. W Polsce jest ich pięćdziesięciu sześciu. Posługują w trzynastu diecezjach. Pomagają w liturgii i pracy duszpasterskiej. Do święceń przygotowują się przez kilka lat. Często razem ze swoimi żonami i dziećmi.
Gdy w przepaść męki Twej wchodzę…
Pierwszy raz odśpiewano je dokładnie 315 lat temu. Gorzkie żale są unikatowym wyrazem polskiej pobożności i zabytkiem naszego języka.
Mamy mur do zburzenia
Film Sonata rozbraja nasze myślenie o niepełnosprawności, przede wszystkim przypominając, że osoby z różnymi chorobami wciąż muszą walczyć o godność dla siebie – rozmowa z reżyserem Bartoszem Blaschke.