Przewodnik Katolicki nr 17/2022 wydanie w formie PDF
„Przewodnik Katolicki” 17/24.04.2022
WYDANIE Z MODLITEWNIKIEM
Miłosierni jak Ojciec
Jezus oczekiwał od swoich uczniów, że będą miłosierni tak, jak Ojciec jest miłosierny. Okazując miłosierdzie nie działamy więc sami z siebie, ale przekazujemy dalej to, co otrzymaliśmy od Boga.
Kościół, którego nie widać
Choć zaangażowanie Kościoła katolickiego w Polsce, związane z rosyjską agresją na Ukrainę, jest ogromne na licznych polach, dla wielu Polaków pozostaje niezauważalne. Co mówi to o sytuacji Kościoła w naszym kraju?
Paulina od różańca i misji
To ona wymyśliła Koła Żywego Różańca oraz zapoczątkowała współfinansowanie misji zagranicznych przez świeckich. Francuzka Paulina Jaricot, której dzieła i pomysły wyprzedzały epokę, zostanie za miesiąc ogłoszona błogosławioną Kościoła katolickiego.
Coraz trudniej o mieszkanie
Sytuacja mieszkaniowa w Polsce była zła i bez uchodźców z Ukrainy. Własnego dachu nad głową nie potrafią znaleźć tysiące młodych Polek i Polaków, którzy mieszkają tu od urodzenia. Co gorsza, uchodźcy trafiają nad Wisłę w momencie, w którym dostępność mieszkań staje się coraz mniejsza.
Symbol woli przetrwania
Kijów gotowy jest do twardej obrony, jak Aleppo albo Warszawa w 1944. Taka jest zdecydowana postawa dwóch milionów kijowian, którzy pozostali w mieście, liczącym przed wojną trzy miliony mieszkańców. Jakkolwiek potoczą się dalej losy Ukrainy, jej stolica pozostanie już symbolem skutecznego oporu.
Kulisy pielgrzymki w zapiskach prymasa
W swoim dzienniku kard. Stefan Wyszyński szczegółowo relacjonował kulisy i przebieg pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny w 1979 r. „Wielkie dni dla Polski rozpoczynają się dziś” – napisał proroczo w pierwszym dniu wizyty.
Czekając na społeczną solidarność
Pomysł, aby do jednego spektrum sprowadzić wszystkie osoby – od tych z najsilniejszymi zaburzeniami, do tych, u których zaburzenia są najmniej widoczne – ma swoje niekorzystne konsekwencje – rozmowa z Marią i Michałem Wroniszewskimi o potrzebach dorosłych osób z autyzmem.
Wychowanie do mądrego miłosierdzia
Postawę miłosierdzia można i warto rozwijać, trzeba ją jednak odpowiednio zrozumieć. Bo empatia, współczucie, troska o innych, miłość i przebaczenie, które kojarzymy z miłosierdziem, nie oznaczają naiwności czy przyzwolenia na zło.
To schronienie jest na chwilę
W pomaganiu możemy wejść w pułapkę, że nigdy nie będzie dosyć. To jest ocean potrzeb i nie pomożemy wszystkim we wszystkim. Dajemy jednak tyle, ile jesteśmy w stanie – rozmowa z Agnieszką Carrasco-Żylicz o kapitale potrzebnym do pomagania uchodźcom.
Przewodnik po życiu
Jak powinien funkcjonować świat, jak działa chrześcijanin – tego dowiadujemy się kontemplując cnoty: wiary, nadziei i miłości. W wyborze i opracowaniu Tomasza Samulnika OP ukazała się właśnie książka Wiara, nadzieja, miłość. Przewodnik po życiu chrześcijańskim, oparta w całości na tekstach papieża seniora Benedykta XVI.