Przewodnik Katolicki nr 19/2020
Komunie nie tylko w maju
Trwają, właśnie się zaczynają, kończą lub… kiedyś będą. Organizacja Pierwszej Komunii Świętej w każdej parafii jest dziś wielkim wyzwaniem. Najważniejsze w pokonaniu trudności jest porozumienie z rodzicami.
Nierówna walka
Osłabieni brakiem bliskich i czułości, mieszkańcy DPS-ów czekają na dzień, kiedy wszystko wróci do normy i będą mogli cieszyć się życiem. Nie wiadomo jednak, ilu z nich doczeka tego momentu.
Ferment, nie cement
O. Kasper Kaproń prosto z Boliwii: „Pandemia mocno nadwerężyła finanse Kościoła. Patrzę na budynek, w którym mieszkam. Czy nadal jest sens go utrzymywać? Czy nie stajemy się – jak mówił papież Franciszek – strażnikami popiołów?”.
Nie chodzi o to, by było „jakoś”
Ks. Przemysław Drąg, duszpasterz rodzin: „Kwestia przebaczenia, pojednania w małżeństwie musi opierać się na wierze. Jeśli tylko po ludzku będziemy widzieli nasze porażki, zwycięstwa, nie mamy żadnych szans na uzdrowienie”.
W zdalnej pułapce
Dla jednych to wygodne wyjście i ułatwienie, dla innych przymus. Praca zdalna to tak naprawdę rozwiązanie „na chwilę”, o czym nie wszyscy wiedzą, wpadając w jej pułapkę.
Szwedzkie ryzyko
Powszechna kwarantanna nie zapobiega katastrofie, chociaż ratuje życie niektórym – takie wstępne wnioski wyciągnąć można z przykładu Szwecji, gdzie rząd nie ograniczył kontaktów w przestrzeni publicznej.
Arka ciągle jest
Arka dalej tętni życiem, dalej są w niej więzi i przyjaźnie, które stanowią o jej istocie. To niepełnosprawni intelektualnie wciąż na nowo pomagają nam postrzegać świat we właściwej perspektywie.
Antycypacje sprzed stu laty
Epidemia, kryzys, przesilenie rządowe, konflikt cywilizacji – te nieobce nam dziś „czarne prognozy” mają swoje papierowe prototypy, które powstały… sto lat temu. Wtedy to ukazała się m.in. powiastka Miasto Światłości.