Przewodnik Katolicki nr 21/2022
„Przewodnik Katolicki” 21/ 22.05.2022
Matczyne końce świata
Przemieniły się w prawdziwe wojowniczki. Ich głównym celem było przewiezienie chorego dziecka w bezpieczne miejsce. Obok niespotykanej siły dominującą cechą ukraińskich mam jest wdzięczność.
Kobieta księdzem
W Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce dziewięć kobiet zostało ordynowanych na księży. W Kościele katolickim dyskusja na temat święcenia kobiet wydaje się zamknięta. Na zawsze – czy na razie?
Powołani w kryzysie
Fakt, że w jednej z diecezji w Polsce nie zostanie w tym roku wyświęcony ani jeden ksiądz, jest poważnym sygnałem, dotyczącym kwestii powołań kapłańskich i zakonnych. Czy jesteśmy skazani na powołaniową katastrofę?
Sklep nie powinien zachęcać do picia
Wolność jednostki jest ważna, ale nie mniej istotna jest społeczna odpowiedzialność biznesu. Wciskanie klientom dodatkowego tuzina puszek piwa trudno uznać za działalność odpowiedzialną społecznie.
Życiowo zaradni
Co zrobić, gdy wyłączą prąd albo zabraknie wody w kranie? Preppersi odpowiadają, że podstawą jest zdrowy rozsądek, wiedza, posiadanie rodziny i przyjaciół. Resztę można wypracować samemu.
Odwrócenie dwuwiekowej karty
Pierwsza znacząca zmiana geostrategiczna, jaką przyniosła wojna Rosji z Ukrainą, już na wyciągnięcie ręki: Finlandia i Szwecja decydują o wstąpieniu do Paktu Północnoatlantyckiego.
Jak nasze mamy na nas wpływają?
Każdy styl matkowania ma, obok oczywistych wad, także pozytywne konsekwencje. Dlatego gdy myślimy o własnych mamach, warto znaleźć pozytywy. Czego się nauczyłem dzięki relacji z moją nieidealną mamą?
Chagall i jego Chrystus
Żyd malujący Chrystusa to jednak coś nie do pomyślenia, coś, co społeczność żydowską oburza, co z niej wyklucza. Najsłynniejszy jest Chrystus z obrazu Białe ukrzyżowanie z 1938 r. Potem, w miarę postępowania nazizmu, było ich coraz więcej. Chagall widział w Nim żydowskiego męczennika współczesnych czasów.