Przewodnik Katolicki nr 34/2020
Nikt za nas nic nie zrobi
Co czuje człowiek zabierany przez policję z mieszkania? Czy Białorusini wierzą jeszcze w swoje zwycięstwo? Jak wspiera ich Kościół? Z Artiomem Tkaczukiem, kilka godzin po jego zwolnieniu z przesłuchania
Kreatywne protestowanie
Każda zmiana, także zmiana rządów, dokonuje się poprzez symbole. Protesty na Białorusi mają swoje kolory, znaki i brzmienia.
Czego nie wiemy o Cudownym Obrazie?
Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej oglądamy zwykle z daleka albo na jednej z tysiąca kopii. Oryginał poddany szczegółowym badaniom opowiada o sobie bardzo szczegółowo.
Zawód: kościelny
Wymieni żarówkę. Zapali świece. Jak trzeba, rozbuja dzwony – te prawdziwe, a nie na elektryczny pstryczek. Poprowadzi spotkanie z ministrantami. Zbierze tacę. A i to mało… Po prostu kościelny
Naprawa przez likwidację
Spadek cen węgla i wzrost opłat za emisję dwutlenku węgla pogrążają polskie górnictwo. Koronawirus ten marazm jeszcze pogłębił. Tymczasem prezentacja planu restrukturyzacji kopalń została odsunięta w czasie.
Marzenia większe niż strach
„Z ignorancji rodzi się strach, a ze strachu zamknięcie. Dlatego wielu Europejczyków nie chce widzieć bólu tych, którzy cierpią w innych częściach świata”. Rozmowa z Dawoodem Yousefim, uchodźcą z Afganistanu.
Miecz i krzyż
Takiego miecza jeszcze w Polsce nie znaleziono. Inkrustowany znakiem krzyża, znaleziony w wodach jeziora, oblewającego wyspę z siedzibą księcia Mieszka – czy mógł należeć do pierwszego historycznego władcy Polski?
Kobieta kobietce
Mama jest najwłaściwszą osobą do przekazywania wiedzy związanej z płciowością, dojrzewaniem, seksualnością. Jak i kiedy rozmawiać z córką o dojrzewaniu oraz czy potrzebny jest do tego specjalny scenariusz?
Czarny Anioł nie żyje
Próby z nią trwały bardzo długo. Była precyzyjna i wymagająca. Zjawiskowa, charyzmatyczna, wybitna, tajemnicza. Jedyna. Nie żyje Ewa Demarczyk.
„Solidarność” narodziła się w zajezdni
Jak przedstawić atmosferę Sierpnia ’80 ludziom, którzy tego nie pamiętają? Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu znalazło na to sposób – zorganizowało interaktywną wystawę-spektakl.