Przewodnik Katolicki nr 35/2021
„Przewodnik Katolicki” 35/29.08.2021
20 lat zniweczonych w 20 dni
W tle afgańskiego dramatu pojawiają się także i inne kwestie dotyczące światowego bezpieczeństwa. Afganistan można przyrównać bowiem do puszki Pandory, której otwarcie wywołało liczne i bardzo różnorodne problemy.
Kryzys jest szansą
Mówienie dziś, że katecheza szkolna nie przeżywa kryzysu, byłoby zaklinaniem rzeczywistości. Ale ten kryzys może być szansą na nowy początek.
Wentyl bezpieczeństwa
Starsze dzieci i młodzież często prowokują, zadają trudne pytania, ale właśnie w tym trzeba z nimi być – rozmowa z s. Beatą Zawiślak, katechetką i redaktorką podręczników do religii.
Eucharystia – oczywistość przeżywana na nowo
Eucharystia jest konsekwencją naszej wiary, w związku z tym tylko wtedy kiedy w niej uczestniczymy, odkrywamy, że to centrum naszej wiary. I nie jest to tylko piękna opowieść sprzed wieków, ale to prawda, która nas przenika – rozmowa z o. Dominikiem Jurczakiem OP.
Czas na zmianę modelu formacji
Ci, którzy w Kościele powinni podejmować decyzje, ze względu na wiek mają wrażliwość z czasów, gdy przemoc codzienna, interpersonalna, nie budziła sprzeciwu, jeśli nie przekraczała pewnej miary. Teraz niezwykle potrzebne jest cierpliwe tłumaczenie tego, że zmiany, które się dokonują, przesunięcie tej miary, jest naprawdę dobre – rozmowa z ks. Grzegorzem Strzelczykiem.
Pracowity jak prymas
Módl się pracą – mówił kard. Stefan Wyszyński. Pracę traktował jako ważny element rozwoju moralnego i duchowego człowieka. A nawet środek uświęcenia.
Koniec reprywatyzacji i nie tylko
Nowe przepisy drastycznie zahamują proces reprywatyzacji w Polsce. Równocześnie jednak ograniczą możliwości obywateli do dochodzenia swoich praw. W przyszłości trzeba będzie ją więc odkręcać.
Kapelani września
Z czasów II wojny światowej nie zaistniał w naszej pamięci żaden nowy ks. Ignacy Skorupka. To niesprawiedliwość, bo w dniach klęski i upadku nadziei kapelani dobrze wypełnili swą misję.
Śmiertelna nieświadomość
Ponad 74 proc. Polaków przyznaje, że nie wie, co to jest rak wątrobowokomórkowy. Niska społeczna świadomość dotycząca tej choroby utrudnia wczesną diagnostykę oraz sprawia, że osoby, u których ją zdiagnozowano, niejednokrotnie muszą zmagać się ze stereotypami.
Przynależność daje szczęście
Dyscyplina, mimo że większości z nas kojarzy się z karą, pochodzi z języka łacińskiego i oznacza uczyć, nauczać. Dyscyplina rozumiana jako karanie nie buduje, nie okazuje szacunku, jest skupiona na przeszłości, czyli nie uczy, a rozlicza, upokarza – rozmowa z Blanką Wawrzkowicz, edukatorką pozytywnej dyscypliny.
Głos afgańskich artystek
Idą, żeby nas zabić – napisała w mediach społecznościowych afgańska reżyserka Sahraa Karimi. Sytuacja twórców i świata kultury w Afganistanie pod rządami talibów jest szczególnie niepewna.