Przewodnik Katolicki nr 38/2020
Wojna na Słowo
Uderzanie nawzajem w siebie billboardami z cytatami z Pisma Świętego, wyciągniętymi z kontekstu lub świadomie użytymi ironizująco, to bodaj najbardziej niegodna akcja po stronie katolików, jakiej jesteśmy świadkami od lat.
Zróbmy sobie Eden
Encyklika Laudato si’ w praktyce? W Bytnicy parafianie razem ze swoim proboszczem zakładają przy kościele ogród społeczny. – Nie chodziło o to, żeby stworzyć takie miejsce dla osób, które nie mają własnej ziemi, tylko po to, abyśmy mogli go wspólnie uprawiać – mówią.
Został ten ostatni guzik
– W naszej archidiecezji był nazywany ojcem. Kiedy jakiś ksiądz szedł na nową parafię, to zawsze pytał go, czy ma co jeść i czy już zrobił sobie łazienkę. Dbał o rzeczy podstawowe – zmargłego kard. Mariana Jaworskiego wspomina abp Mieczysław Mokrzycki, metropolit lwowski, jego były sekretarz.
Kleryk w poszukiwaniu stabilizacji
Pociąga ich raczej stabilna działalność w parafii niż mniej pewna katecheza w szkole. Moralnie nie są zbyt rygorystyczni, a kapłaństwo jest dla nich bardziej okazją do samorozwoju niż drogą służby. Tacy są polscy kandydaci do kapłaństwa.
Jak ocalić modlitwę
„Trzeba wiele cierpliwości, aby się jej nauczyć” – powiadał z przekąsem Stanisław J. Lec. Podobnie rzecz wygląda z wytrwałą modlitwą. Trzeba dużo modlitwy, aby stała się jak oddychanie. Sęk w tym, że szybko się zniechęcamy.
Interrex i janczar
Dwóch Polaków urodzonych w identycznych środowiskach: Stefan Wyszyński i Wojciech Jaruzelski. Obaj wywarli wpływ na naszą XX-wieczną historię, jednak nadali jej skrajnie różny bieg. Spotkali się tylko raz.
Test na życie
Według WHO na świecie żyje około 70 mln osób z przewlekłym HCV (wirusowe zapalenie
wątroby typu C). W Polsce, według statystyk, tych osób jest około 150 tys., z czego aż 80 proc. nie jest świadome swojej choroby.
Piewca czeskiej zwyczajności
Życie Jiříego Menzla było trochę jak fabuła jego filmu. Oscara zdobył w wieku 30 lat, na losy reżysera wpływał wiatr historii, a przy jego boku była kochająca kobieta.
Małe kroki Miłosza
Mimo porażenia dziecięcego, niedowładu lewej strony ciała i innych schorzeń w ostatniczwartek sierpnia zdobył Kościelec – pełną pionowych ścian górę w Tatrach. Miłosz i jego rodzice pokazują, że niemożliwe nie istnieje.