WYSYŁKA

dostawa

JUŻ OD

Przewodnik Katolicki nr 43/2020 wydanie w formie PDF

Rok wydania:
2020
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Świętego Wojciecha
Rodzaj:
E-BOOK
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

„Przewodnik Katolicki” 43/25.10.2010
 
Między rozsądkiem a cmentarzem
Jak będzie w tym roku na cmentarzach w uroczystość Wszystkich Świętych? Rozum ubrany w roztropność podpowiada, żeby przy nasilającej się liczbie zakażeń wirusem COVID-19 nie pojawiać się tłumnie przy grobach. Trzeba zrozumienia, że nieobecność na cmentarzu 1 listopada nie będzie wyrazem braku wiary w życie wieczne.
 
Covidowi lekarze dusz
Samotność chorych na COVID-19 jest najbardziej przejmującym doświadczeniem w pracy szpitalnych kapelanów w czasie pandemii. Dla pacjentów księża są dziś często jedynymi łącznikami ze światem zewnętrznym.
 
Siła ze słabości
– Z księdzem Piotrem rozmawiałam kilka tygodni przed jego śmiercią. Był po poważnej operacji głowy, jeździł na wózku, a choroba Parkinsona odcisnęła na nim duże piętno. Widać w naszej rozmowie jego słabość, a z drugiej strony przebija naprawdę to, co było dla niego ważne. Nie tracił energii na zbędne słowa. Rozmowa z Renatą Czerwicką, autorką autobiograficznego wywiadu z ks. Piotrem Pawlukiewiczem.
 
Podzielmy się życiem
Brakuje krwi – tę informację w ostatnim czasie podawały lokalne media z różnych stron Polski. Potrzebne jest także osocze ozdrowieńców, które chorym na COVID-19 przywraca zdrowie, a czasem nawet życie.
 
Ideologia czy relacjofobia?
– Jest bardzo dużo splątanych ze sobą przyczyn, które powodują, że ludzie tracą oparcie we wspólnocie. Ona często rzeczywiście była dla nas przekleństwem, ale była także źródłem bezpieczeństwa. Rozmowa z Michałem Łuczewskim, socjologiem i psychologiem.
 
Koniec dzikiej reprywatyzacji
W jej wyniku poszkodowanych mogło zostać nawet 55 tysięcy osób zamieszkujących oddawane kamienice, a Warszawa utraciła majątek wart miliard złotych. Podpisana już przez prezydenta ustawa wreszcie zakończy dramaty dzikiej reprywatyzacji.
 
Pomoc dla bohaterów
Po sierpniowej eksplozji w Bejrucie uczestniczyli w akcji poszukiwawczej swoich libańskich kolegów po fachu. Teraz łódzcy strażacy organizują pomoc dla rodzin tych, którzy zginęli, gasząc pożar w porcie. Śmierć poniosło wtedy 10 osób.
 
Dzieci z placu Wiktorii
Przyjeżdżają tu, na plac Wiktorii, od lat. Teraz, kiedy spłonął obóz na Lesbos, jest ich więcej. Jestem tu przejazdem, ocieram się tylko. Ale chcę się otrzeć. Jak spacerować po Atenach ze świadomością, że tu na ulicy żyją dzieci?
 
Polacy i Litwini. Sto lat sporu w rodzinie
W naszym kraju mało kto pamiętał o „buncie” Żeligowskiego. Świadomość całego pokolenia Litwinów została ukształtowana w przekonaniu o krzywdzie, jaką była „polska okupacja” Wilna. To ciąży na naszych relacjach aż po dziś.
 
Lęk odebrał im głos
Umieją mówić, ale nie rozmawiają prawie w ogóle. Mutyzm wybiórczy to nie jest kaprys ani wynik złego wychowania. Szacuje się, że siedmioro dzieci na tysiąc cierpi na tę przypadłość. Niewidzialna blokada sprawia, że przy obcych nie są w stanie wydusić z siebie słowa.
 
Co mówi o tobie twój cień?
Cień to według Junga części osobowości, które zostały wyparte, to tłumione wstydliwe pragnienia i rzeczy, do których często nie chcemy przyznać się sami przed sobą. Ale zrozumienie i zintegrowanie naszej „ciemnej” strony jest ważnym krokiem na drodze rozwoju.
 
Kultura unieważniania
Żyjemy w czasach „cancel culture”, co można przetłumaczyć jako „kulturę unieważniania”. Coraz łatwiej stać się obiektem towarzyskiego wykluczenia i bojkotu. Powodem mogą być niepoprawne poglądy, a czasem po prostu niefortunne sformułowanie.
 
Rękopisy płoną
Miljenko Jergović spędził 11 miesięcy w oblężonym Sarajewie. Wojna wciąż trwała, kiedy w 1994 r. w Zagrzebiu opublikował zbiór opowiadań Sarajewskie Marlboro. Choć to prozatorski debiut 27-letniego wówczas autora, już znać w nim rękę mistrza, który kilkanaście lat później zostanie nagrodzony m.in. Literacką Nagrodą Europy Środkowej „Angelus”.
 
Zaszczepieni do winiarstwa
Jeszcze dekadę temu w Polsce było tylko 20 zarejestrowanych producentów wina. Dziś jest ich ponad 300. A to tylko winnice zgłoszone do Agencji Rynku Rolnego. Według szacunków ich łączna liczba może przekraczać tysiąc. Czy wracamy do tradycji sprzed wieków?
 
 
 
 
 

Do otwarcia zakupionych plików niezbędny jest program lub aplikacja do czytania e-booków. W trakcie transakcji plik zostanie zabezpieczony indywidualnym znakiem wodnym i wysłany na adres poczty elektronicznej podany podczas składania zamówienia.

INNE WYDANIA
CENA

6,00 zł

Nowe Towar dostępny 5,00
CENA DETALICZNA6,00 zł
NASZA
CENA
5,00

DOSTĘPNOŚĆ:

Wysoka

Wysyłka w 1 dzień

E-book
Recenzje czytelników
Średnia ocen: Brak ocen
5 gwiazdek
4 gwiazdki
3 gwiazdki
2 gwiazdki
1 gwiazdka

Dodaj swoją recenzję

Mam konto

Nie mam konta

 

Skorzystaj z konta

Zaloguj się
Recenzje czytelników
 • KONTAKT Z NAMI

  tel. 61 659 37 55 - Zamówienia - sklep internetowy

  tel. 61 659 37 79 - Pakiety startowe

  tel. 61 852 48 35 - Księgarnia Świętego Wojciecha
  Plac Wolności 1

  tel. 61 659 37 10 - Wydawnictwo

  e-mail sklep@swietywojciech.pl

  Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. akceptuję