Dużo słów, mało bliskości
Co wykrzyczała młodzież w niedawnych protestach ulicznych? Nie chodzi o najbardziej słyszalne i bulwersujące treści, bo te same się tłumaczą. Ważniejsze jest to, co usłyszeć należy „między wierszami”.
Braterstwo dla Syrii
– W Syrii pomagamy co miesiąc ponad 6 tysiącom rodzin w Aleppo. Na przestrzeni 4 lat program objął prawie 10 tysięcy rodzin. Rozmowa z Sylwią Hazboun, koordynatorką programu Rodzina Rodzinie.
Pomagają, nie oceniają
Wygląda na to, że uliczne protesty paradoksalnie przyczyniły się do większego nagłośnienia działalności organizacji pomagających kobietom w niechcianej ciąży. Telefony się urywają.
Pandemia śmierci
Liczba wydanych aktów zgonu w październiku była o jedną trzecią wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. To nie tylko efekt pandemii COVID-19, ale też ukrytych kosztów zamrożenia służby zdrowia.
Wariacje pocztowe
Gdy w piątek rano, trzy dni po oficjalnym terminie amerykańskich wyborów, ujawniono, że w tamtejszych urzędach pocztowych nadal zalega prawie 2 tysiące listów z głosami niedostarczonymi komisjom wyborczym, chyba nikogo to nie zdziwiło.
Kościół i rewolucja „Solidarności”
Sierpień 1980 r. i następujący później „karnawał Solidarności” nie były czasem, gdy Kościół chciał odgrywać pierwszoplanową rolę. Obawy zdawały się przeważać nad entuzjazmem i nadzieją.
Krok dalej od dzieciństwa
„Poza fizycznymi trudnościami większość z nas ma swoje życie, niektórzy partnerów, dzieci. Nie chcę, by ludzie myśleli o życiu z rdzeniowym zanikiem mięśni jako o wspieranej wegetacji”. Rozmowa z Joanną Czaplą o dorosłym życiu z SMA i potrzebie wsparcia osób z niepełnosprawnościami nie tylko w pielęgnacji.
Zapraszam cię na swoją lekcję
Przełom marca i kwietnia wstrząsnął każdą przestrzenią naszego życia. Komputer i telefon stały się wirtualnymi ścianami biur, sal konferencyjnych i wykładowych, ale też klas. Trzeba było zamienić kredę czy pisak na myszkę i kursor. Udało się?
Więcej niż wolność
Znakomity film Ołeha Sencowa Numery to nie tylko parabola życia w systemie totalitarnym. To także opowieść o tym, jak można zmarnować wolność.
Chłopi malowani
Od wesela Boryny po jego pogrzeb, od uwielbienia pięknej Jagny po jej wypędzenie, od zgody we wsi do kłótni i nienawiści. Ta historia wciąż może być aktualna, jak twierdzą twórcy nowego filmu opartego na Chłopach Reymonta.