„Przewodnik Katolicki” 50/13.12.2020
Nadzieja, czyli być razem w cierpieniu
Już po raz trzeci pytamy o nadzieję. Tym razem o nadzieję w cierpieniu. To jedno z najtrudniejszych pytań. Może też najważniejsze: o twoje i moje cierpienie. Pytanie o dzielenie cierpienia z innymi, czyli pytanie o miłość.
Zobacz we mnie człowieka
Księża i świeccy katolicy często „pochylają się” nad „biednymi niepełnosprawnymi”, oferują im „troskę” i „współczucie”. Albo też gloryfikują ich, uznając za „biedaków”, którym „bardzo ciężko”, ale „na pewno świętych”. Ale osoby z niepełnosprawnościami nie oczekują w Kościele ckliwości, a szacunku i uznania ich za pełnoprawnych członków wspólnoty.
Poprawmy sytuację opiekunów osób z niepełnosprawnościami
Opiekują się swoimi niepełnosprawnymi bliskimi i pobierają z tego tytułu świadczenia finansowe, ale nie mogą dorabiać. W ostatnich tygodniach znów zaczęto mówić o tym, co można zrobić, żeby poprawić ich sytuację.
Niewinny kardynał i media
Po uniewinnieniu kard. George Pell znalazł się pod pewnym względami w trudniejszej sytuacji niż wcześniej. Jego działania, śledzone pilnie przez media całego świata, mają bardzo duże znaczenie dla Kościoła w bolesnej i trudnej kwestii.
Argentynki przeciwko prawu do aborcji
Błękitne manifestacje zdecydowanie kontrastują z czarnymi protestami znanymi z polskich miast, a obecność na ulicach młodych kobiet oraz ludzi ubogich psuje narrację, że w legalizacji aborcji chodzi o obronę najsłabszych i prawa kobiet.
Najmłodsza córka Kościoła
Takich obrazków zlaicyzowana Francja od dawna już nie widziała. I nawet trudno się dziwić, że przykład, dany przez świeckich, podziałał również na hierarchów. Odwaga bowiem bywa zaraźliwa.
Uwolnić się od pragnienia zemsty
Dobrze przygotować się do świąt Bożego Narodzenia jest możliwe tylko przez odwagę naprawiania relacji. Co jednak zrobić, kiedy zranienia przeważają nad pragnieniem pojednania? Czy ryzyko przebaczenia nie przyniesie jeszcze głębszych ran?
Policja przeobrażona
Od lat 90. policja dokonała niezwykłego przeobrażenia, stając się jedną z najbardziej godnych zaufania instytucji publicznych w kraju. Niestety, w tym roku przynajmniej część tego kapitału roztrwania.
Nie zasługują na bylejakość
Gdy zaczynałam pracę, działań na rzecz wielokulturowości i integracji było więcej niż obecnie. Teraz zeszły one do przestrzeni inicjatyw niepopularnych i nie są promowane – rozmowa z Agatą Kołodziejczyk, terapeutką i wychowawczynią w świetlicy Amaro Strycho.
Gdy dziecko mówi: sprawdzam
Przeżywanie dzieciństwa naszych dzieci czy wnuków może być dobrym czasem na przepracowanie własnej trudnej przeszłości, wybaczenie sobie lub naszym bliskim błędów, które popełnili, zbudowanie nowego sposobu porozumiewania się.
Pod stopami otchłań
Sto lat temu urodził się, a pięćdziesiąt lat temu umarł poeta, o którego twórczości rozprawiają filozofowie, badacze kultury, językoznawcy i oczywiście literaturoznawcy. O poezji Paula Celana mówi się, że uchyla się interpretacji, nie dając czytelnikowi prostych rozwiązań.