WYSYŁKA

dostawa

JUŻ OD

Tylko dziś się liczy. 10 przykazań spokoju i szczęścia Jana XXIII

Helmut Schlegel

Liczba stron:
192
Wymiary:
150 x 225 mm
Oprawa:
twarda
ISBN:
978-83-8065-521-8
Tłumacz:
Kamil Markiewicz
Rok wydania:
2022
Wydanie:
Pierwsze
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Świętego Wojciecha
Rodzaj:
KSIĄŻKA
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

Poznaj tajemnicę spokoju papieża Jana XXIII. To jego 10 przykazań, swoisty dekalog miłości i opanowania pod hasłem:  „Dzisiaj, tylko dzisiaj, spróbuję przeżyć dzień, nie chcąc od razu rozwiązywać wszystkich problemów mojego życia”. Opanowanie jest cechą, nad którą papież musiał ciężko pracować i się o nią modlić. Stworzył swoisty Dekalog pogody ducha” dla rozwoju swojej własnej duchowej ścieżki.
 
Dziś autor przybliża nam te instrukcje duchowe, abyśmy my również umiejętnie weszli na ścieżkę życiowego spokoju i opanowania. Autor zaprasza nas do poszukiwania  i podążania za sercem i przykazaniami papieża. Zachęca do inspirowania się słowami Jana XXIII i wdrażania ich w swoje codzienne życie.
Często zapominamy, że jedynym dniem, z którego możemy korzystać, który mamy do dyspozycji jest dzisiaj. To właśnie dziś możemy coś zrobić, czegoś dokonać, coś zmienić. Pamiętał o tym Angelo Giuseppe Roncalli czyli papież Jan XXIII. W swoim dzienniku spisał osobiste zasady, które nazwano “Dekalogiem codzienności czy dekalogiem pogody ducha”:
 
Dlaczego warto kupić tę książkę?
 
  • * książka napisana przez znanego autora specjalizującego się w literaturze duchowej i franciszkańskiej, również zajmującego się medytacjami biblijnymi,
  • * książka zawiera duchowe ćwiczenia uczące praktykowania spokoju i opanowania powstałe na bazie  Dekalogu papieża Jana  XXIII.
  • * książka dla każdej osoby poszukującej spokoju w czasach niepokoju i życiowego chaosu,
  • * przybliża życiowe zastosowanie Dekalogu Jana XXIII, i wskazuje na jej niezmienną aktualność,
  • * omawia wszystkie 10 przykazań i  zestawia je z problemami dzisiejszego świata.

Spot radiowy:
 
Autor: Helmut Schlegel OFM - urodzony w 1943 r., studiował filozofię i teologię w klasztorze Gorheim w Sigmaringen, klasztorze Frauenberg w Fuldzie i Monachium, a w roku 1969 przyjął święcenia kapłańskie w Fuldzie. Jego edukację uzupełniał pozazawodowy kurs akompaniatora medytacyjnego i rekolekcyjnego. Franciszkanin, nauczyciel medytacji, autor książek, librecista i autor piosenek.
Kapelan i duszpasterz młodzieży (Jugendpfarrer). Od 1988 kierował franciszkańskim ośrodkiem ciszy i spotkań w Hofheim am Taunus. W 1998 został wybrany przełożonym prowincjalnym prowincji franciszkańskiej w Turyngii. Pełniąc tę ​​funkcję był także przez sześć lat prezesem niemieckich misjonarzy franciszkańskich, zorganizowanych jako Missionszentrale der Franziskaner w Bonn.
W latach 1988–1998 kierownik franciszkańskiego ośrodka rekolekcyjno-edukacyjnego w Hofheim am Taunus, do 2007 r. Prowincjał franciszkańskiej prowincji turyńskiej, od tego czasu kierownik kościoła medytacyjnego we Frankfurcie nad Menem.
 
Tłumaczenie: Kamil Markiewicz
 
 
 
SPIS TREŚCI:
 
Dekalog pogody ducha Jana XXIII
 
Ćwiczenie obecności
Tylko dzisiaj
 
Pierwsze przykazanie pogody ducha
Dzisiaj, wyłącznie dzisiaj postaram się żyć dniem dzisiejszym, nie chcąc rozwiązywać za jednym zamachem wszystkich problemów mego życia.
 
Drugie przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj w pełni zatroszczę się o moją postawę: będę uprzejmy, nikogo nie skrytykuję, nie będę się starał poprawiać innych, tylko siebie.
 
 
Trzecie przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj będę szczęśliwy w przekonaniu, że zostałem stworzony, aby być szczęśliwym i to nie tylko w przyszłym świecie, ale również teraz.
 
Czwarte przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj dostosuję się do okoliczności i nie będę się domagał, by to one dostosowały się do moich planów.
 
Piąte przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj przeznaczę przynajmniej dziesięć minut na dobrą lekturę, pamiętając, że jak pokarm potrzebny jest ciału do życia, tak dobra lektura potrzebna jest do życia duszy.
 
Szóste przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj uczynię coś dobrego i nikomu o tym nie powiem.
 
Siódme przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj zrobię przynajmniej jedną z tych rzeczy, których robić nie lubię, a jeżeli nie sprawi mi to przyjemności, postaram się, aby nikt tego nie zauważył.
 
Ósme przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj sporządzę szczegółowy plan dnia. Może nawet nie wypełnię go dokładnie, ale zredaguję. Będę się wystrzegał dwóch skrajności: pośpiechu i niezdecydowania.
 
Dziewiąte przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj będę wierzył niestrudzenie, nawet gdyby okoliczności mówiły co innego, że Opatrzność Boża opiekuje się mną tak, jakby nikogo innego na świecie nie było.
 
Dziesiąte przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj nie będę się lękał. Szczególnie zaś nie ulęknę się cieszyć pięknem i wierzyć w dobro.
 
Ćwiczenie samoograniczania się
Nie próbuj robić za dużo rzeczy naraz. Wystarczy spokojnie, z opanowaniem szukać dobra każdego dnia i w każdej chwili, bez popadania w przesadę i niecierpliwość.
 
Ćwiczenie pogody ducha
Ćwiczenie poranne
Ćwiczenie w drodze
Ćwiczenie w kościele
Ćwiczenie pośród przeciwieństw
Ćwiczenie „od jednego do trzech”
Ćwiczenie „od trzech do jednego”
Ćwiczenie w samotności
Ćwiczenie w miłości
 
FRAGMENT KSIĄŻKI
 
„Jan XXIII stał się świetlaną postacią Kościoła, ba, całej ludzkości. Dlaczego?
Czy sprawiła to dobroć promieniująca z papieża poszukującego Boga, papieża-człowieka i papieża-brata? A może jego spontaniczna decyzja o otwarciu okien w Kościele, by wpuścić doń świeże powietrze? A może wreszcie zaskakująca decyzja o zwołaniu soboru powszechnego?
Tak, wszystko to ma znaczenie. A przecież są to tylko elementy pewnej całości. Gdybyśmy mieli nazwać tajemnicę człowieka, jakim był Angelo Roncalli, to najtrafniejsze byłoby chyba określenie „pogoda ducha”. Jednak i on nie urodził się z tą cechą – musiał ją wytrwale w sobie kształtować i wypraszać na modlitwie. Aby czynić postępy na tej drodze, stworzył „dekalog pogody ducha”, który stale starał się sobie przypominać.
Moja książka jest swego rodzaju vademecum duchowym, które zaprasza Cię, drogi Czytelniku, do tego, by dać się poprowadzić Janowi XXIII do rozważania kolejnych „przykazań” owego „dekalogu”. Dogłębne ćwiczenia duchowe, czyli takie, które dotykają głębi ducha, nie sprowadzają się do wzniosłych myśli i pobożnych uczuć, lecz krok po kroku wprowadzają nas w konkretną codzienność. Celem każdej duchowości jest otwieranie się na to, by nasze życie coraz bardziej przenikał Duch Boży i byśmy coraz bardziej upodabniali się do Jezusa Chrystusa”.
 
51
Nowe Towar dostępny 9788380655218 33,90
CENA DETALICZNA39,90 zł
NASZA
CENA
33,90

DOSTĘPNOŚĆ:

Wysoka

Wysyłka w 1 dzień

Dostawa już od 9,99 zł
Obrazki srebrne i ikony Wszystkie

RECENZJE W MEDIACH

Ks. Adam Adamski

Gdy Patriarcha Wenecji kard. Angelo Giuseppe Roncalli został wybrany na tron Piotrowy miał już 77 lat. Z tego też powodu wielu nazwało go „papieżem przejściowym”. „Przejście” jest tylko łącznikiem miedzy przeszłością i przyszłością. „W przejściu” można więc żyć albo wspomnieniami, albo oczekiwaniami, ale nie zwraca się wielkiej uwagi na teraźniejszość; wydaje się, że nie warto. Historia pontyfikatu Jana XXIII pokazała jednak, że żadna chwila nie możne być z góry uznana za nieważną. Już w Księdze Koheleta czytamy: „Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem” (Koh 3, 1). Sztuka życia polega więc na tym, by „dziś” mieć oczy szeroko otwarte i nie przeoczyć zadania, które mi Bóg zleca, by nie zabrakło dobra, którym mamy ubogacić świat. „Przejściowy papież” Jan XXIII okazał się postacią przełomową w najnowszej historii Kościoła. Dobrze wykorzystał swoje „dziś”, i z odwagą otwierając się na natchnienia Ducha Świętego, zwołał sobór powszechny, rozpoczynając proces odnowy Mistycznego Ciała Chrystusa. Jednocześnie zapisał się w pamięci jako pogodny człowiek, promieniujący spokojem i radością. Helmut Schlegel OFM w swojej książeczce Tylko dziś się liczy. 10 przykazań spokoju i szczęścia Jana XXIII zaprasza czytelnika na drogę wytyczoną przez tego Świętego Papieża Uśmiechu, by pomóc nam zachować wewnętrzny pokój również w sytuacjach, w których wielu ulega nerwowości i tracą radość życia. Skoro Sternik łodzi Kościoła, dzięki kierowaniu się w życiu swoim „dekalogiem pogody dycha”, w sytuacjach wielkich napięć i problemów, zachował spokój ducha i wniósł tyle ciepła i miłości w sposób kierowania Kościołem, to tym bardziej dla każdego z nas może to być cenny przewodnik mądrego i błogosławionego życia. Żebyśmy nie myśleli, że takie życie jest tylko dla wielkich tego świata, znajdziemy tam stwierdzenie, że „Można zostać świętym z pastorałem w ręku, ale równie dobrze można nim zostać, mając w ręku miotłę”. Nie można też w ciągłym napięciu przeżywać lęku, że coś przeoczyliśmy. Takiej postawie ma służyć zalecane ćwiczenie: „Nie próbuj robić za dużo rzeczy naraz. Wystarczy spokojnie, z opanowaniem szukać dobra każdego dnia i w każdej chwili, bez popadania w przesadę i niecierpliwość”. Świętość Jana XXIII polegała też na jego zwyczajności. Niemiecka pisarka Marie Luise Kaschnitz nazwała go „człowiekiem w papieskiej sutannie”. My też starajmy się być najpierw ludźmi, a dopiero później odtwórcami naszej roli społecznej. Ufam, że książeczka O. Helmuta nam w tym pomoże.

WIĘCEJ

Atypowy.com

Ta niewielka lektura trafiła do mnie w najlepszym możliwym czasie. Mógłbym powtórzyć pytanie retoryczne za apostołem Pawłem: „Jeśli kto słabnie, czy i ja nie słabnę?” (2 Kor 11,29). Dopadło mnie ostatnio zmęczenie i zniechęcenie, którego dawno nie doświadczałem. Zwyczajnie osłabłem. Znacie pewnie ten stan, gdy ciężko nam odnaleźć w sobie chęci na cokolwiek. Właśnie wtedy otrzymałem zapytanie od wydawnictwa Święty Wojciech czy nie zechciałbym napisać recenzji książki, która wkrótce się ukaże. Jako, że wiadomość utrzymana była w bardzo miłym tonie, postanowiłem wstrzymać się ze szczerą odpowiedzią, że aktualnie niewiele mi się chce. W taki oto sposób trafiła do mnie niewielka publikacja Helmuta Schlegela – „Tylko dziś się liczy”. To zbiór refleksji i ćwiczeń duchowych w oparciu o „10 przykazań spokoju i szczęścia” sformułowanych i praktykowanych przez Jana XXIII. Prawdopodobnie sam nigdy bym po tę książkę nie sięgnął, ale trafiła do mnie w najlepszym możliwym czasie. Cóż, nie do końca wierzę w przypadki… ODWAŻ SIĘ BYĆ TU I TERAZ Jesteśmy przebodźcowani. Stale zabiegani, nawet w czasie gdy znajdujemy chwilę na odpoczynek, często „ładujemy” w siebie kolejne informacje. Łapiemy się na tym, że czytając coś lub oglądając, stale gubimy wątek. Rozpamiętujemy to co się wydarzyło, albo zestresowani układamy w głowie całą listę rzeczy, które musimy zrobić w najbliższym czasie. Kiedy ostatnio byłeś „tu i teraz”? Kiedy wyłączyłeś wszystkie źródła hałasu wypełniającego mieszkanie i przełączyłeś telefon w tryb samolotowy? Kiedy skupiłeś się na smakowaniu i przeżywaniu danej chwili? „Tylko dziś się liczy” już w samym tytule konfrontuje nas z bardzo ważną prawdą. Czyż Jezus podczas swojej służby nie żył według tej zasady? Oczywiście miał On konkretne zadanie do wykonania i wszystko zmierzało do „tego dnia”, gdy pokonał moc śmierci na krzyżu. Jednak przez blisko tysiąc dni swojej publicznej służby był stale obecny „tu i teraz”. Rozpamiętywanie przeszłości, analizowanie swoich błędów czy też rozpatrywanie wszelkich niesprawiedliwości, które nas spotkały – to doskonały sposób by samemu wtrącić się do więzienia smutku i poczucia krzywdy. Na drugim biegunie znajduje się inne niebezpieczeństwo - tworzenie dalekosiężnych, sztywnych planów. Może to wywołać w nas paraliżujący strach przed tym co przyniesie przyszłość. Czy sytuacja w Ukrainie nie spowoduje załamania się rynków finansowych? Jak zapłacę wtedy ratę za mieszkanie? Czy rekordowa inflacja nie skonsumuje zaraz wszystkich naszych oszczędności? A co jeśli zachoruję? A co jeśli przydarzy się jakiś niespodziewany wypadek? A co jeśli … ? Gdy łapiemy się na tym, że żyjemy przeszłością lub niepokojącą przyszłością – warto wrócić do słów Jezusa, które zachęcają nas byśmy żyli „tu i teraz”. Byśmy się nie zamartwiali, ale zwyczajnie zaufali Bogu: „Dlatego mówię wam: Przestańcie martwić się o życie, o to, co zjeść lub wypić; a także o ciało, o to, w co się ubrać. Bo czy życie nie jest czymś więcej niż pokarm, a ciało niż okrycie? (…) Dlatego nie martwcie się i nie zastanawiajcie: Co będziemy jeść? Co będziemy pić? W co się ubierzemy? O to wszystko kłopoczą się narody. Wasz Ojciec w niebie wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Szukajcie najpierw Królestwa Bożego i Jego sprawiedliwości, a to wszystko będzie wam dodane. Nie martwcie się więc o jutro, gdyż jutro zatroszczy się o siebie. Dzień dzisiejszy ma dość własnych kłopotów” (Mateusza 6:25.31-34). WSZYSCY LUBIMY POGODNYCH LUDZI Angelo Roncalli, który w wieku siedemdziesięciu siedmiu lat stał się Janem XXIII, starał się żyć zgodnie z powyższym wezwaniem Jezusa. Cenne informacje biograficzne na temat jego życia znajdziemy w końcowej części książki. Najlepiej jednak można go poznać poprzez pryzmat sformułowanych przez niego „10 przykazań pogody ducha”. To one stały się trzonem wokół, którego zbudował swoją książkę Helmut Schlegel. Zachęcają nas one do przyjęcia konkretnej postawy „tylko dzisiaj”. Choć mogłoby się wydawać, że ten swoisty dekalog nie proponuje nam niczego odkrywczego, to trzeba przyznać, iż w zawartych tu zasadach kryje się prosta mądrość, która ma moc zmienić zgorzkniałego człowieka w pogodnego. Ten „cud przemiany” jest w naszym zasięgu, gdy postanowimy stosować się do prostych zasad „tylko dziś”. Nie martw się jutrem, nie rozpamiętuj wczoraj. Dzisiaj zadbaj o pogodę ducha. Chyba każdy z nas ma to szczęście znać kogoś wyjątkowo pogodnego. Lgniemy do takich ludzi, nawet jeśli się zdarza, że irytują nas np. swoją niefrasobliwością. Mam takiego przyjaciela, który zawsze się uśmiecha, nawet jeśli niełatwo jest znaleźć ku temu powody. Lubię z nim przebywać, ponieważ udziela mi się jego pogoda ducha. Książka „Tylko dziś się liczy” daje nam szereg konkretnych wskazówek, jak zadbać o to, abyśmy sami stali się takimi ludźmi, którzy będą mogli mieć zbawienny wpływ na życie innych osób! JAK DBAĆ O POGODĘ DUCHA ? Książka Helmuta Schlegela ma bardzo konkretną, jasną strukturę, która pomoże nam jak najpełniej skorzystać z wypracowanych przez Jana XXIII zasad. Autor do każdego z „dziesięciu przykazań pogody ducha” proponuje nam konkretne medytacje i ćwiczenia, dzieląc je na pięć części. Znajdziemy tu po pierwsze „Poszukiwanie śladów”, gdzie autor dzieli się swoimi myślami, refleksjami i inspiracjami odnośnie każdego przykazania. Następnie „Drogowskazy” – są to inspiracje dla naszej modlitwy. Kolejna część – moja ulubiona – to „Słowa Pisma”, gdzie autor proponuje nam specjalnie wyselekcjonowane fragmenty Słowa Bożego opatrzone niedługim komentarzem. W „Słowach serca” znajdziemy z kolei inne zapiski Jana XXIII, które pomogą nam lepiej uchwycić sposób na wytworzenie i utrzymanie w sobie pogody ducha. Do każdego z przykazań znajdziemy w końcu „Codzienne kroki”, czyli inspirujące sposoby jak przełożyć omawianą w danym rozdziale zasadę na praktykę życia. Te pięć części towarzyszy każdemu przykazaniu. Lektura tej książki przywołała mnie do porządku, aby skupić się na moim „dzisiaj”. Każdego dnia podejmujemy szereg decyzji. Zadbajmy o pogodę ducha. Oczywiście mógłbym zdecydować się na pogłębioną analizę treści „Tylko dziś się liczy” i stwierdzić, że nie z każdym zdaniem tej książki mogę się zgodzić w 100%. Nie wszystkie proponowane ćwiczenia trafiają do mnie (zwłaszcza jedno odwołujące się do kabalistycznego medytowania liczb). Uważam też, że niektóre myśli proponowane w komentarzach do Pisma Świętego - choć dobre – można uznać za lekką nadinterpretację, ponieważ nie wynikają wprost z danego fragmentu. Te wszystkie drobne mankamenty nie przeszkodziły mi jednak wiele skorzystać z lektury tej książki. Wszak nie jest to podręcznik dogmatyki, a zbiór duchowych rozważań i ćwiczeń, który zawiera w sobie wiele cennych inspiracji. Poniżej tylko kilka z myśli, które wziąłem sobie mocno do serca po lekturze „Tylko dziś się liczy”: „Moje błędy i ułomności pokazują mi, że nie mam prawa w jakikolwiek sposób wynosić się nad innych, ale nie osłabiają we mnie również zaufania do Boga, którego delikatny dotyk czuję na sobie. Podtrzymuje mnie on i dodaje mi odwagi.” (Jan XXIII) „Oczywiście wypowiadanie swojego zdania w odpowiednim momencie nie jest zakazane, ale zawsze trzeba to robić z szacunkiem i szczyptą humoru, nikogo nie raniąc.” (Jan XXIII) „Solidna porcja humoru pomoże mi łatwiej brać się za rzeczy, na które nie mam ochoty, i komunikować się ludźmi, którzy działają mi na nerwy. Czasem robienie czegoś wbrew sobie może być wręcz źródłem satysfakcji. Będę starał się doskonalić w sztuce życia polegającej na tym, by pomimo odczuwania złości i niechęci zachowywać pogodę ducha.” „Można zostać świętym z pastorałem w ręku, ale równie dobrze można nim zostać, mając w ręku miotłę.” (Jan XXIII) „Przeciwieństwem egoizmu jest patrzenie dalej niż na czubek własnego nosa. Świat to coś więcej niż mój mały świat, a ja to coś więcej niż zbiór moich potrzeb. Czasownik „przezwyciężać się” dla wielu ludzi trąci raczej myszką i kojarzy się z surową ascezą. W rzeczywistości chodzi o to, by zwyciężać – zwyciężać własny egoizm. Potrafię tego dokonać, bo jestem człowiekiem i jest to jedna z moich najwspanialszych umiejętności. Jest to cecha wręcz boska, bo to Bóg mnie do niej powołuje i uzdalnia.” Wielkim plusem tej książki jest, w moim odbiorze, również to, że nie zostawia nas ona jedynie z cennymi myślami. Pełna jest wyzwań, które są bardzo konkretne. To dobre ćwiczenia, które przyniosą korzyść nie tylko nam, ale również (może przede wszystkim) ludziom w naszym otoczeniu. Rzetelne podejście do znajdujących się tu zasad, bez wątpienia będzie wyzwaniem dla naszego egoizmu: „Tylko dzisiaj uczynię coś dobrego i nikomu o tym nie powiem” (…) Nie daje mi spokoju druga część przykazania: „i nikomu o tym nie powiem”. Znamy przecież i taką zasadę: „Czyń dobro i mów o tym!”. Te słowa Waltera Fischa trafiają nawet na plakaty instytucji kościelnych i organizacji charytatywnych. Tak, dobro zasługuje na to, by o nim mówić. Tylko tak może zarażać, tylko tak może inspirować rzesze ludzi. Jednak równie ważna jest perspektywa Jana XXIII: jeżeli ktoś chełpi się czynionym dobrem, oznacza to, że szuka uznania i sławy, czyli samego siebie. Prawdziwe dobro dokonuje się w ukryciu. Prawdziwa miłość jest celem samym w sobie, czy też, posługując się słowami Jezusa: A kiedy dajesz jałmużnę, niech twoja lewa ręka nie wie, co czyni prawa [Mat 6:3]. „Przyjrzę się swojej biblioteczce: Co najchętniej czytam? Jakich jest pięć najlepszych książek, które przeczytałem w ostatnich latach? Dlaczego? Które książki mógłbym wyrzucić, wiedząc, że nic nie stracę?” NIE WSZYSTKO NA RAZ „Tylko dziś się liczy” to krótka książka, którą można spokojnie przeczytać w jeden dzień. Nie róbcie tego! Dajcie sobie czas. Osobiście proponuję rozbić sobie lekturę tej pozycji przynajmniej na 10 dni. Każdego dnia – „tylko dziś” – postaraj się porozmyślać nad kolejnym przykazaniem pogody ducha i … zastosować się do niego. Zrób to choćby tylko dziś. „Nie próbuj robić za dużo rzeczy naraz. Wystarczy spokojnie, z opanowaniem szukać dobra każdego dnia i w każdej chwili, bez popadania w przesadę i niecierpliwość.” Uważna lektura tej niewielkiej książki może naprawdę wiele zmienić w naszej codzienności. Nie chodzi tu o nadzwyczajną mądrość Jana XXIII czy też wspaniałą interpretację „dekalogu pogody ducha”, której podjął się Helmut Schlegel. Tylko łaska Boża może zmienić nasze życie. Po prostu posłuszni wezwaniu Jezusa odważmy się żyć „tu i teraz” zgodnie z Jego nauką. „Fatalne jest to, że najwięcej uwagi poświęcamy na wspominanie przeszłych sukcesów lub zranień oraz na myślenie o przyszłych planach i projektach. Tak jest w naszym życiu osobistym, tak jest w Kościele i społeczeństwie. Nierzadko trwonimy przez to cenną łaskę teraźniejszości. Jezus zachowuje się inaczej. Dla niego decydujący jest dzień dzisiejszy, a najważniejszy – człowiek, który przed Nim właśnie stoi. W antytezach Kazania na Górze Pan odwraca się od „wczoraj” i kieruje ku „dzisiaj”. Słyszeliście, że powiedziano: (…) A Ja wam powiadam.(Mt 5,43-44). Jezus, uzdrawiając ludzi, odpuszcza im grzechy. Oznacza to, że nie czyni ich więźniami przeszłości, ale daje im nowe życie w teraźniejszości”. Serdecznie Was zachęcam do tego by sięgnąć po „Tylko dziś się liczy”. To bardzo wartościowa lektura. Trafiła do mnie w odpowiednim czasie, i pomogła mi odzyskać nieco z utraconej w ostatnim czasie pogody ducha! Życzę Wam z całego serca budujących refleksji podczas wczytywania się w to niewielkie dzieło Helmuta Schlegela. Przede wszystkim jednak życzę wam owego „nowego życia w teraźniejszości”, którego dawcą jest Jezus Chrystus.

WIĘCEJ

Anna Kazior, Lubimyczytac.pl

Dawno nie sięgałam po literaturę religijną ani duchową, dlatego łatwo dałam się namówić na lekturę książki „Tylko dziś się liczy. 10 przykazań spokoju i szczęścia Jana XXIII”, której autorem jest Helmut Schlegl OFM. We franciszkańskiej duchowości jest coś, co mnie pociąga i sprawia, że patrzę na religijność przychylniejszym okiem. Coś, co zachęca do rozwoju wewnętrznego w zgodzie z doktryną chrześcijańską. Żeby poznać treść tej niewielkiej publikacji, wystarczy poświęcić jej maksymalnie dwie godziny. Jednakże nie jest to książka, którą można przeczytać i odstawić na półkę. To przewodnik duchowy, nad którym trzeba się pochylić, wczytać w krótkie teksty i pozwolić im wniknąć do umysłu. A potem do codziennego życia. W burzliwych czasach spokój i poczucie szczęścia są nie do przecenienia. Osiągnięcie tego stanu wymaga pewnych starań, a „Tylko dziś się liczy” dostarcza tekstów do medytacji, dzięki którym każdy dzień będzie łatwiejszy. Wszystkie przykazania spokoju i szczęścia opierają się na przekonaniu, że przeszłość i przyszłość nie powinny dominować w życiu człowieka. Lepiej skupić się na dniu dzisiejszym i wykorzystać go jak najlepiej. Małymi krokami podążać do wyznaczonych celów, być wyrozumiałym dla siebie i innych i zawierzyć Bogu swoje szczęście. Czynić dobro i nie bać się. A czasem zrobić coś, czego się nie lubi. "Dzisiaj, wyłącznie dzisiaj postaram się żyć dniem dzisiejszym, nie chcąc rozwiązywać za jednym zamachem wszystkich problemów mego życia. Tylko dzisiaj w pełni zatroszczę się o moją postawę: będę uprzejmy, nikogo nie skrytykuję, nie będę się starał poprawiać innych, tylko siebie. Tylko dzisiaj będę szczęśliwy w przekonaniu, że zostałem stworzony, aby być szczęśliwym i to nie tylko w przyszłym świecie, ale również teraz. Tylko dzisiaj dostosuję się do okoliczności i nie będę się domagał, by to one dostosowały się do moich planów. Tylko dzisiaj przeznaczę przynajmniej dziesięć minut na dobrą lekturę, pamiętając, że jak pokarm potrzebny jest ciału do życia, tak dobra lektura potrzebna jest do życia duszy. Tylko dzisiaj uczynię coś dobrego i nikomu o tym nie powiem. Tylko dzisiaj zrobię przynajmniej jedną z tych rzeczy, których robić nie lubię, a jeżeli nie sprawi mi to przyjemności, postaram się, aby nikt tego nie zauważył. Tylko dzisiaj sporządzę szczegółowy plan dnia. Może nawet nie wypełnię go dokładnie, ale zredaguję. Będę się wystrzegał dwóch skrajności: pośpiechu i niezdecydowania. Tylko dzisiaj będę wierzył niestrudzenie, nawet gdyby okoliczności mówiły co innego, że Opatrzność Boża opiekuje się mną tak, jakby nikogo innego na świecie nie było. Tylko dzisiaj nie będę się lękał. Szczególnie zaś nie ulęknę się cieszyć pięknem i wierzyć w dobro." Poszczególne rozdziały dotyczą sformułowanych powyżej przykazań. Posiadają identyczną strukturę, na którą składają się myśli, refleksje i inspiracje dotyczące danego przykazania, modlitwy, cytaty z Pisma Świętego, refleksje papieża Jana XXIII oraz wskazówki, jak realizować dane przykazanie w codziennym życiu. Zaproponowane refleksje nie są przeładowane katolicką doktryną, co sobie bardzo cenię. Jestem ostatnio zwolenniczką rozwoju duchowego poza strukturami Kościoła, choć nadal z Biblią w ręku, więc ta książka całkowicie zaspokaja moje potrzeby. Poza tym jest to pozycja minimalistyczna pod względem graficznym. Przyznaję, że trochę brakuje mi w niej więcej obrazów. Korzystałam jednak z wersji elektronicznej, więc możliwe, że finalnie mój odbiór tej publikacji się zmieni. Jeśli zacytowane powyżej zalecenia są wam bliskie i macie ochotę poświęcić kilka minut na ich rozważanie w duchu chrześcijaństwa, „Tylko dziś się liczy” jest propozycją wartą uwagi. Zawiera dodatkowe ćwiczenia duchowe, dzięki którym łatwiej zrozumieć otaczających nas ludzi oraz własne emocje. Ponadto prezentuje sylwetkę Angelo Roncallego, który jako papież Jan XXIII kierował Kościołem i doprowadził do dość rewolucyjnego Soboru Watykańskiego II. Łatwość korzystania z książki oraz głębia zaproponowanych w niej ćwiczeń przemawiają na jej korzyść.

WIĘCEJ

Czar książek

"Tylko dziś się liczy" jest przewodnikiem napisanym z inspiracji dziesięcioma przykazaniami spokoju i szczęścia Jana XXIII. Autor zaczyna od ćwiczenia obecności by w kolejnych rozdziałach przeprowadzać nas przez poszczególne Przykazania Pogody Ducha. Ten wyjątkowy przewodnik uczy nas jak skupiać się na tym co tu i teraz. Jak żyć dzisiaj i wyłącznie dzisiaj, bez lęku o przyszłość czy trwania na uwięzi przeszłości. Jak cieszyć się pięknem codzienności, planowaniem dnia bez narzucania sobie ciężarów nie do uniesienia. Jak unikać pośpiechu i niezdecydowania i stawiać przed sobą realne do wykonania zadania na dany dzień. To wszystko jest przeplatane słowami z Pisma Św. Autor uczy nas stawiać małe Codzienne kroki, które przybliżają nas do opanowania umiejętności trwania w teraźniejszości. Znajdziemy tutaj wskazówki które możemy przybliżać sobie każdego dnia. Na koniec jest propozycja ćwiczenia opanowania i ćwiczenia spokoju. Mnie książka zachwyciła !!! Przejrzyście napisana, dająca do myślenia a w trakcie czytania czułam się niesamowicie zaopiekowana. Teraz leży pod ręką i sięgam po nią nawet kilka razy dziennie, choćby po to aby przypomnieć sobie, że: "Dzisiaj , tylko dzisiaj spróbuję przeżyć dzień, nie chcąc od razu rozwiązywać wszystkich problemów mojego życia".

WIĘCEJ

Klaudia Snochowska, Lubimyczytac.pl

,,Tylko dzisiaj się liczy - czas życia, czas kochania. Czas, który został złożony w moje dłonie i wyryty w mojej duszy. Owo dzisiaj mogę przegapić i roztrwonić. Mogę jednak odczuwać i wypełniać, dźwigać i kształtować, chłonąć i smakować. Tylko dzisiaj się liczy..." To niezwykłe vademecum duchowe, które poprowadzi nas w naszej codzienności. Rozważając kolejne przykazania spokoju i szczęścia dostajemy wiele inspiracji pobudzających naszą kreatywność, otwieramy się na działanie Ducha Bożego i ubogacamy naszą codzienność. Ponadto autor w każdym rozdziale proponuje konkretne ćwiczenia duchowe, zostawia drogowskazy i rozważa Pismo Święte. Zachęcam do zapoznania się z tą wspaniałą książką, zgodnie z 5 przykazaniem spokoju i szczęścia Jana XXIII ,,Tylko dzisiaj przeznaczę przynajmniej 10 minut na dobrą lekturę, pamiętając, że jak pokarm potrzebny jest ciału do życia, tak dobra lektura potrzebna jest do życia duszy".

WIĘCEJ
Recenzje czytelników
Średnia ocen: 5
5 gwiazdek
1
4 gwiazdki
0
3 gwiazdki
0
2 gwiazdki
0
1 gwiazdka
0

Dodaj swoją recenzję

Mam konto

Nie mam konta

 

Skorzystaj z konta

Zaloguj się

Recenzje kupujących

Angela

Opinia z dnia: 18.05.22r

Książka dobra do sięgnięcia i poczytania w trudnym czasie, kiedy czujemy zwątpienie, mamy trudne przeżycia, albo też zwyczajnie nie mamy sił. Mamy wrażenie, że wszystko nas przerasta. Dostajemy sporą dawkę spokoju, optymizmu, ufności. Osobiście poczułam się lepiej po przeczytaniu nawet kilku "przykazań" tego dekalogu pokoju ducha. Książka dobra do sięgnięcia i poczytania w trudnym czasie, kiedy czujemy zwątpienie, mamy trudne przeżycia, albo też zwyczajnie nie mamy sił. Mamy wrażenie, że wszystko nas przerasta. Dostajemy sporą dawkę spokoju, optymizmu, ufności. Osobiście poczułam się lepiej po przeczytaniu nawet kilku "przykazań" tego dekalogu pokoju ducha.

Recenzja była przydatna

Recenzje czytelników

CI, KTÓRZY WYBRALI TEN PRODUKT, KUPILI TAKŻE:

Malwina Błażejczak

KSIĄŻKA

5,00 zł

1,00 zł

Malwina Błażejczak

KSIĄŻKA

5,00 zł

1,00 zł

José H. Prado Flores

KSIĄŻKA

20,00 zł

5,00 zł
KONTAKT Z NAMI

tel. 61 659 37 55 - Zamówienia - sklep internetowy

tel. 61 659 37 79 - Pakiety startowe

tel. 61 852 48 35 - Księgarnia Świętego Wojciecha
Plac Wolności 1

tel. 61 659 37 10 - Wydawnictwo

e-mail sklep@swietywojciech.pl

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. akceptuję