T: 61 659 37 55

E: sklep@swietywojciech.pl

WYSYŁKA

dostawa

JUŻ OD

Od ucha do ucha, czyli o uśmiechu i radości

ks. Jan Twardowski

Liczba stron:
136
Wymiary:
195 x 220
Oprawa:
twarda
ISBN:
978-83-7516-602-6
Ilustrator:
Marcin Strzembosz
Wydanie:
Pierwsze
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Święty Wojciech
Rodzaj:
KSIĄŻKA
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

Czy umiesz szukać uśmiechu?
Tyle jest twarzy i gęb stale tak smutnych,
tyle nosów pogardliwie podniesionych do góry...
Czy umiesz szukać radosnego uśmiechu?
Pewien pan opowiadał mi, że zawsze stoi przed szkołą, kiedy wychodzą dzieci:
- Nareszcie zobaczę tyle uśmiechów! Gdy dziecko wybiega ze szkoły - zawsze się uśmiecha.
Odtąd już będziesz szukać uśmiechu, który rozjaśnia świat.


Ksiądz Jan Twardowski (1915-2006)

Książkę dla dzieci o uśmiechu i radości pod tytułem Od ucha do ucha zaplanował ks. Jan Twardowski (1915-2006). Obecne wydanie spełnia niezrealizowany za życia zamiar. Podstawą zebranych tekstów - w większości publikowanych po raz pierwszy - są słynne homilie dla dzieci z lat 1964-2001, głoszone w Kościele Wizytek w Warszawie. Od ucha do ucha można nazwać po prostu: lekcją mądrej radości.

Wybór i opracowanie: Aleksandra Iwanowska

Nowe Towar niedostępny 9788375166026 25,40
CENA DETALICZNA29,90 zł
NASZA
CENA
25,40

DOSTĘPNOŚĆ:

Brak

Dostawa już od 2,99 zł

O autorze

Wszyscy autorzy
ks. Jan Twardowski

ks. Jan Twardowski

Jan Twardowski (1915-2006), ksiądz katolicki, poeta, kaznodzieja. Debiutował w 1932 r. na łamach pisma młodzieży szkolnej „Kuźnia Młodych”, którego był współredaktorem (1933-35). Pierwszy tomik wierszy (Powrót Andersena) opublikował w 1937 r. W latach dziewięćdziesiątych minionego wieku  znalazł się u szczytu poczytności i należy do czołówki poetów polskich. Różnorodne gatunkowo książki prozatorskie (rozważania, myśli, felietony, aforyzmy, opowiadania dla dzieci) kreują bogaty wizerunek myśliciela, filozofa, przewodnika duchowego i wybitnego kaznodziei.

Jan Twardowski w 1935 r. podjął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, przerwane 1939 r. przez wybuch wojny; w czasie Powstania Warszawskiego (1944) w szeregach Armii Krajowej brał udział w pracach konspiracyjnych; dwukrotnie ranny. W 1945 r. podjął naukę w Seminarium Duchownym w Warszawie, podjął przerwane studia polonistyczne, które ukończył w 1948 r. W tym samym roku otrzymał święcenia kapłańskie. Po trzech latach pracy (1948-1951) w pierwszej parafii w podwarszawskim Żbikowie, dziś dzielnicy Pruszkowa, wrócił na stałe do Warszawy. W latach 1951-1957 był kolejno wikarym w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, 1957-1958 wikarym w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie, 1958-1959 prefektem rezydentem w parafii Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskim, 1959-2004 rektorem kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi przy klasztorze Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie.

Jego twórczość znamionuje prostota, autentyzm, czytelny przekaz prawdy, wspólne z poszukującym człowiekiem stawianie pytań, a także zawarty w niej humor. Zjednało to księdzu Twardowskiemu czytelników z wszystkich pokoleń i umieściło go w czołówce polskich autorów. W miarę upływu lat stawał się on coraz bardziej uznawanym autorytetem moralnym i przewodnikiem duchowym. Zróżnicowane gatunkowo zbiory – wiersze, opowiadania dla dzieci, rozważania ewangeliczne, felietony, anegdoty, aforyzmy – ukazują się w licznych wydaniach, także za granicą, w przekładach na języki obce, jak niemiecki, słowacki, flamandzki, bułgarski, francuski, ukraiński, macedoński, angielski, czeski, węgierski, hebrajski, włoski, hiszpański, rosyjski, białoruski. Silne umiłowanie świata stworzonego, poczucie tożsamości narodowej, więź z polską historią, kulturą, przyrodą, przekaz pełen niezłomnej wiary zjednały Twardowskiemu zwolenników w ponad dwustu placówkach dydaktycznych w całym kraju, których został patronem.

W publikacji Budzić nadzieję. Abecadło dziewięćdziesięciolatka (2005) zawarł kwintesencję przemyśleń (wierszem i prozą) człowieka, patrzącego na swoje życie oczyma wiary. Wizerunku dopełnia dwutomowa Autobiografia. Myśli nie tylko o sobie (2006-2007).

Zbiorami prezentującymi zróżnicowaną twórczość są m.in.: Zaufałem drodze. Wiersze zebrane  1932-2006; Elementarz księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego, Tylko miłość się liczy, rozważania: Wszędy pełno Ciebie, Kościół Cię nie ogarnie, Za Twe hojne dary, ABC księdza Twardowskiego. Kazania najkrótsze, wielotomowa seria: Kilka myśli..., Ważne jak katechizm, Myśli na każdy dzień, Budzić nadzieję. Rozważania o kapłaństwie, Taka jest moja wiara, Weź swój krzyż, Śmierć na śmierć nie umiera; wybory kazań okolicznościowych: Stale być blisko. Pamięć o ludziach, Nadzieja powołania. Myśli o kapłaństwie, opowiadania i wiersze dla dzieci: Zeszyt w kratkę, Nowe patyki i patyczki, Kubek z jednym uchem, Nie tylko wrona chodzi zdziwiona, Od ucha do ucha, Pierwsza Komunia z białą kokardą; anegdoty i aforyzmy: Niecodziennik cały, Dłużej niż na zawsze, seria Aforyzmy i nie tylko. Myśl „Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą”, pochodząca z wiersza dedykowanego Annie Kamieńskiej Śpieszmy się, stała się niemal programową wizytówką księdza poety i weszła do kanonu aforyzmów – skrzydlatych słów.

Otrzymał: nagrody, m.in.: im. Brata Alberta (1978), polskiego Pen Clubu im. Roberta Gravesa (1980), Fundacji Alfreda Jurzykowskiego (Nowy Jork za 1985), im. Władysława i Nelli Turzańskich (Toronto 1995), Ministra Kultury i Sztuki (1997), Miasta Stołecznego Warszawy (1999), wydawców katolickich „Feniks” (1999), Ikar 2000, „Totus”, zwany „katolickim Noblem” (za 2001); Rady Miasta Stołecznego Warszawy (2005); Marszałka Województwa Mazowieckiego (2005); tytuły, m.in: Kawalera Orderu Uśmiechu (1996), doktora honoris causa KUL (1999); honorowego prałata Jego Świątobliwości (2003); medale, ordery, krzyże, m.in: Medal im. Janusz Korczaka (1980), Order „Polonia Mater Nostra Est” (1999), Medal Senatu Rzeczypospolitej (2000), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2006 pośmiertnie).

Opracowała Aleksandra Iwanowska

WIĘCEJ O AUTORZE
Recenzje czytelników
Średnia ocen: Brak ocen
5 gwiazdek
0
4 gwiazdki
0
3 gwiazdki
0
2 gwiazdki
0
1 gwiazdka
0

Dodaj swoją recenzję

Mam konto

Nie mam konta

 

Skorzystaj z konta

Zaloguj się

Recenzje kupujących

Czytambolubieo.blogspot.com

Opinia z dnia: 20.08.13r

Poezja księdza Twardowskiego jest ponadczasowa i zawsze aktualna. Przyznam szczerze, że wcześniej nie darzyłam sympatią Jego twórczości. Sens słów był dla mnie niezrozumiały. Ale pewnego dnia otrzymałam radę, by książki tego autora czytać powolutku, w skupieniu i zadumie. Tak też robiłam i wyobraźcie sobie, że polubiłam każdy tomik poezji księdza Twardowskiego. Gdy od wydawnictwa otrzymałam tą książeczkę nie posiadałam się ze szczęścia, ponieważ pragnę przedstawić dzieciom dobrą literaturę. Nie tylko by czytane książki opowiadały o księżniczkach, elfach i rycerzach. Chcę, aby bajki i opowiastki również czegoś uczyły. Książka ,,Od ucha do ucha...,, zawiera aż 60 krótkich historyjek i opowieści traktujących o tym, jak być człowiekiem dobrym dla innych, szczęśliwym, radosnym i uśmiechniętym. W dzisiejszych czasach uśmiech jest ,,towarem,, deficytowym i nie gości na ustach wielu ludzi. Wiadomo, maluch śmieje się częściej, dorosły ... rzadziej. Czasem warto uśmiechnąć się nawet z najbardziej błahego powodu i ,,poszukać,, wesołej minki u innej osoby :)W tej książce poznamy opowieści oparte w większości na Ewangelii i z tego powodu jestem jeszcze bardziej zachwycona. Aby ułatwić rodzicom wytłumaczenie pewnych spraw, oraz by umożliwić doczytanie niektórych fragmentów, w górnej części strony zamieszczono w rameczkach rozdziały i wersety, odnośniki do Pisma Świętego. Nie można także pominąć kwestii kolorowych obrazków, które nie są przerysowane i takie ,,sztuczne,, jak w większości książek dla dzieci. Z pewnością zachęcą młodego czytelnika do zagłębiania się w lekturę. Jak już wspominałam język w którym została napisana ta książka, jest charakterystyczny dla twórczości Twardowskiego. Jednak historyjki są krótkie i na pewno maluch nie znudzi się długością całej opowiastki, a tym samym wszystko powolutku poukłada sobie w główce :) Ks. J. Twardowski zabierał się do stworzenia tej książki przez wiele, wiele lat. Podstawą tych tekstów są homilie dla dzieci z lat 1964-2001, głoszone w Kościele Wizytek w Warszawie. Tak więc książka ,,Od ucha do ucha...,, powstała już po Jego śmierci. To taki hołd dla tego wspaniałego poety. W każdej opowiastce zaklęta jest nauka dla dziecka... m.in. by nigdy nie odtrącał biedniejszego od siebie, by szanował rodziców. Oczywiście nie może także zapominać , że jest dzieckiem Boga, który go kocha tak samo mocno jak mama :) Świetna propozycja literacka dla młodych czytelników !

Recenzja była przydatna

Przewodnik Katolicki

Opinia z dnia: 19.08.13r

Niby jesteśmy katolikami, niby chodzimy co niedzielę do kościoła, ale kiedy przychodzi nam zmierzyć się z – wydawałoby się – podstawowymi pytaniami dotyczącymi naszej wiary, nabieramy wody w usta. Niby coś kiedyś słyszeliśmy na katechezie, ale jak wytłumaczyć komuś, kto pyta: po co Bóg stworzył człowieka? Czy Jezus był szczęśliwy? Czy wierzyć w cuda? Po co komu ślub kościelny? Ta książka podaje odpowiedzi proste, krótkie i na temat.

Recenzja była przydatna

Granice.pl

Opinia z dnia: 19.08.13r

Pozytywnym stanem emocjonalnym jest stojąca w opozycji do smutku radość. Będąc uczuciem szczęścia, rozbawienia, zabawy i zadowolenia, doczekała się aprobaty ze strony jednego z najwybitniejszych myślicieli w dziejach chrześcijaństwa, świętego Tomasza z Akwinu. W swoich pięciu drogach radości Akwinata proponuje, by sprawić sobie jakąś przyjemność, wypłakać się, porozmawiać z przyjacielem, kontemplować prawdę oraz po kąpieli udać się na spoczynek. Zagadnieniu radości przyjrzał się również nieżyjący już ksiądz Jan Twardowski, który zasłynął z umiejętności prostego formułowania trudnych prawd wiary. Docierając nawet do najmłodszych odbiorców, uczył, jak żyć. Książka Od ucha do ucha czyli o uśmiechu i radości jest zbiorem tematycznych przemyśleń księdza Jana, koncentrujących się wokół wszystkiego, co ma wpływ na powstanie i długotrwałe odczuwanie radości. Osobiste refleksje autora zostały przedstawione w postaci opowiadań, wierszyków i żartobliwych rymowanek. Opatrzone dużo mówiącym tytułem oraz myślą podsumowującą, stanowią zaproszenie do systematycznego rozwijania pozytywnych stanów emocjonalnych, jakie powinny towarzyszyć każdemu człowiekowi. Wśród propozycji znalazł się wniosek dotyczący poszukiwania uśmiechu i codziennego życia w zgodzie z innymi, pochwała szczęśliwego serca, przypomnienie o konieczności posługiwania się czarodziejskimi słowami (proszę, dziękuję, przepraszam), a także potrzeba zadowolenia z posiadanych zdolności i umiejętności oraz otrzymywanych darów. Autor tłumaczy, co jest najważniejsze, opowiada o uśmiechniętych świętych i radości w rodzinie. Podaje konkretne propozycje zadań do wykonania, wobec których nie można przejść obojętnie. A wszystko po to, by czytelnik odnalazł źródło pozytywnych stanów emocjonalnych, na których przecież tak bardzo zależy każdemu z nas. Rozważania księdza Jana oparte są o fragmenty Ewangelii (w tekście zaznaczono tylko sigla). Uczą one, że zadaniem każdego jest służyć innym z radością i dostrzegać to, co najważniejsze. Za sprawą lektury jasnym się staje, na czym polega autentyczna radość, natomiast przedstawienie spraw trudnych w sposób łatwy i prosty stanowi zachętę do walki ze złem oraz do wytrwałości w zdobywaniu nieba. W publikacji wydawnictwa Święty Wojciech znalazły się słowa skierowane wprost do dzieci, które – jak wiadomo – posiadają szeroko otwarte oczy i serca. Przez nie radość wynikająca z prawdy o Bogu miłującym człowieka ma dotrzeć do szerokiego grona odbiorców: rodziców, rówieśników, przyjaciół. Najmłodsi czytelnicy bez wątpienia będą zainteresowani: zaciekawi ich przystępny tekst oraz kolorowe (przyjemne dla oka) ilustracje autorstwa Marcina Strzembosza. Po lekturę chętnie sięgną również katecheci, z powodzeniem wykorzystując Od ucha do ucha czyli o uśmiechu i radości w pracy z młodszymi dziećmi.

Recenzja była przydatna

Czytambolubieo.blogspot.com

Opinia z dnia: 20.08.13r

Poezja księdza Twardowskiego jest ponadczasowa i zawsze aktualna. Przyznam szczerze, że wcześniej nie darzyłam sympatią Jego twórczości. Sens słów był dla mnie niezrozumiały. Ale pewnego dnia otrzymałam radę, by książki tego autora czytać powolutku, w skupieniu i zadumie. Tak też robiłam i wyobraźcie sobie, że polubiłam każdy tomik poezji księdza Twardowskiego. Gdy od wydawnictwa otrzymałam tą książeczkę nie posiadałam się ze szczęścia, ponieważ pragnę przedstawić dzieciom dobrą literaturę. Nie tylko by czytane książki opowiadały o księżniczkach, elfach i rycerzach. Chcę, aby bajki i opowiastki również czegoś uczyły. Książka ,,Od ucha do ucha...,, zawiera aż 60 krótkich historyjek i opowieści traktujących o tym, jak być człowiekiem dobrym dla innych, szczęśliwym, radosnym i uśmiechniętym. W dzisiejszych czasach uśmiech jest ,,towarem,, deficytowym i nie gości na ustach wielu ludzi. Wiadomo, maluch śmieje się częściej, dorosły ... rzadziej. Czasem warto uśmiechnąć się nawet z najbardziej błahego powodu i ,,poszukać,, wesołej minki u innej osoby :)W tej książce poznamy opowieści oparte w większości na Ewangelii i z tego powodu jestem jeszcze bardziej zachwycona. Aby ułatwić rodzicom wytłumaczenie pewnych spraw, oraz by umożliwić doczytanie niektórych fragmentów, w górnej części strony zamieszczono w rameczkach rozdziały i wersety, odnośniki do Pisma Świętego. Nie można także pominąć kwestii kolorowych obrazków, które nie są przerysowane i takie ,,sztuczne,, jak w większości książek dla dzieci. Z pewnością zachęcą młodego czytelnika do zagłębiania się w lekturę. Jak już wspominałam język w którym została napisana ta książka, jest charakterystyczny dla twórczości Twardowskiego. Jednak historyjki są krótkie i na pewno maluch nie znudzi się długością całej opowiastki, a tym samym wszystko powolutku poukłada sobie w główce :) Ks. J. Twardowski zabierał się do stworzenia tej książki przez wiele, wiele lat. Podstawą tych tekstów są homilie dla dzieci z lat 1964-2001, głoszone w Kościele Wizytek w Warszawie. Tak więc książka ,,Od ucha do ucha...,, powstała już po Jego śmierci. To taki hołd dla tego wspaniałego poety. W każdej opowiastce zaklęta jest nauka dla dziecka... m.in. by nigdy nie odtrącał biedniejszego od siebie, by szanował rodziców. Oczywiście nie może także zapominać , że jest dzieckiem Boga, który go kocha tak samo mocno jak mama :) Świetna propozycja literacka dla młodych czytelników !

Recenzja była przydatna

Recenzje czytelników

CI, KTÓRZY WYBRALI TEN PRODUKT, KUPILI TAKŻE:

Quiz religijny dla dzieci starszych

-14%

Quiz religijny dla dzieci starszych

KSIĄŻKA

15,00 zł

12,90 zł
Kilka myśli na Wielkanoc

-58%

Kilka myśli na Wielkanoc

ks. Jan Twardowski

KSIĄŻKA

11,90 zł

5,00 zł
Myśli na każdy dzień

-15%

Myśli na każdy dzień

ks. Jan Twardowski

KSIĄŻKA

34,90 zł

29,70 zł
Quiz religijny dla dzieci młodszych

-20%

Quiz religijny dla dzieci młodszych

KSIĄŻKA

15,00 zł

12,00 zł
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. akceptuję