T: 61 659 37 55

E: sklep@swietywojciech.pl

WYSYŁKA

dostawa

JUŻ OD

Wielkanoc cz. 2

Chorał gregoriański

Rok wydania:
2015
Seria:
Chorał gregoriański
Wydawnictwo:
AA / DĘBOGÓRA
Wykonawca:
Chór gregoriański mnichów z Opactwa w Triors
Czas nagrania:
67:13 min.
Format:
CD audio + KSIĄŻECZKA
Rodzaj:
MUZYKA
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

Nagranie chorału na Czwartą i Piątą Niedzielę po Wielkanocy, na Wniebowstąpienie Pańskie, Niedzielę po Wniebowstąpieniu i Niedzielę Zesłania Ducha Św. oraz utwory dodatkowe. 

4 Niedziela po Wielkanocy: 
Cantate Domino, Dextera Dei, Christus Resurgens I, Jubilate, Dum venerit. 

5 Niedziela po Wielkanocy: 
Vocem jucunditatis, SurrexitChristus, Exivi a Patre, Benedicite gentes, Cantate Domino. 

Wniebowstąpienie Pańskie: 
Viri Galilaei, Ascendit Deus, Dominus in Sina, Ascendit, Psalite Domino. 

Niedziela po Wniebowstąpieniu: 
Exaudi Domine, Regnavit, Non vos relinquam, Ascendit, Pater. 

Niedziela Zesłania Ducha Świętego: 
Spiritus Domini, Emitte, Veni Sancte Spiritus (sekwencja), Confirma, Factus est repente. 


"Chorał gregoriański jest przede wszystkim „śpiewem własnym Kościoła Rzymskiego” (Sobór Watykański II). W istocie, magisterium Kościoła, od Piusa X do Soboru Watykańskiego II i dalej przez Jana Pawła II i Benedykta XVI, nawołuje do kultywowania tego śpiewu oraz otwarcia na jego niosące pokój działanie, którego nie sposób doświadczyć we współczesnych celebracjach liturgicznych.
W Kościele chorałowi gregoriańskiemu przysługuje honorowe pierwszeństwo - jako formie modlitwy i jako muzycznej sztuce sakralnej. Jest on wręcz punktem odniesienia przy ocenie wartości innych liturgicznych kompozycji. W oficjalnym piśmie z okazji stulecia tekstu św. Piusa X o chorale gregoriańskim, Jan Paweł II wyszczególnił trzy fundamentalne cechy charakteryzujące muzykę liturgiczną: świętość, piękno i uniwersalność. Obok powyższej myśli Soboru Ojciec Święty zawarł konkluzję: „pośród różnych ekspresji muzycznych, które najlepiej spełniają wymogi muzyki sakralnej, a zwłaszcza liturgicznej, śpiew gregoriański zajmuje miejsce szczególne”.
Przetrwał wieki i przetrzymał burze, całą długą historię, w której wzloty i upadki odpowiadały kolejom losu samego Kościoła. W dzisiejszych czasach chorał przyciąga z nową siłą – i to na wszystkich kontynentach, pokazując tym samym zdolność przekraczania barier i łączenia kultur: pociąga za sobą zarówno Afrykę, jak Azję i Amerykę.
Najistotniejszym powodem tego sukcesu jest bez wątpienia fakt, że zachował on do dziś swoją najgłębszą treść: tajemnicę modlitwy. Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek pokłada się w nim nadzieję, by stał się potężnym zaczynem jedności liturgicznej, zwłaszcza ze względu na łacinę, która jest jego mistycznym motorem, nośnikiem i fundamentem.
Zamysł tych nagrań jest zarazem skromny i ambitny. Z jednej strony mają one pomóc wiernym w skrupulatnej i wytrwałej nauce śpiewu. A poprzez to mamy nadzieję, że będą też wkładem w jego upowszechnianie – jako narzędzie nowej ewangelizacji."

Benedyktyni z opactwa Notre Dame de Triors

Nowe Towar dostępny 25,12
CENA DETALICZNA34,90 zł
NASZA
CENA
25,12

DOSTĘPNOŚĆ:

Niska

Wysyłka w 2 dni

Dostawa już od 2,99 zł

Recenzje czytelników

Średnia ocen: Brak ocen

5 gwiazdek
4 gwiazdki
3 gwiazdki
2 gwiazdki
1 gwiazdka

Dodaj swoją recenzję

Mam konto

Nie mam konta

 

Skorzystaj z konta

Zaloguj się

Recenzje czytelników

CI, KTÓRZY WYBRALI TEN PRODUKT, KUPILI TAKŻE:

Wielkanoc cz.1

-28%

Wielkanoc cz.1

Chorał gregoriański

MUZYKA

34,90 zł

25,12 zł
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. akceptuję