T: 61 659 37 55

E: sklep@swietywojciech.pl

WYSYŁKA

dostawa

JUŻ OD

Boże coś Polskę. Najpiękniejsze pieśni kościelne

Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

Rok wydania:
1998
Wydawnictwo:
Caritas
Wykonawca:
Soliści, chór i orkiestra Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
Format:
CD audio
Rodzaj:
MUZYKA
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

Płyta „Boże coś Polskę", zawiera najpiękniejsze polskie pieśni kościelne i patriotyczno-religijne w wykonaniu solistów, chóru męskiego i orkiestry symfonicznej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP. Zamieszczone na płycie pieśni pochodzą z różnych okresów i reprezentują tysiącletnie dzieje naszej Ojczyzny, w tym także dzieje Kościoła w Polsce. Pieśni te są więc świadectwem tysiącletniej tradycji chrześcijańskich w Polsce. Przenieść te tradycje w nowe tysiąclecie - to główny cel, jaki przyświecał realizacji omawianej publikacji.

„Milenijne tradycje chrześcijańskiej Polski wnosimy dziś w nowe tysiąclecie chrześcijańskiej Europy - podkreślił w komentarzu do niniejszej płyty ks. Biskup Polowy Wojska Polskiego Sławoj Leszek Głódź - Prezentujemy pieśni, które towarzyszyły naszej polskiej drodze do ojczyzny ojczyzn. Były na drodze okresy chwały i wielkości oraz dramatyczne chwile upadków i klęsk. Oddaje to w pełni pieśń narodowa i religijna spleciona w jeden węzeł rzeczywistości Boskiej i polskiej. Wyraża to zawołanie naszych praojców: Deo et Patriae. Pieśń zawiera nadzieję, jaką ofiarowuje tylko Bóg wkraczający w historię. W historii Polski obecny jest od początków naszych czasów".

Płyta oprócz tytułowej pieśni „Boże coś Polskę", zawiera najpiękniejsze i najbardziej znane hymny kościelne: („Gaude Mater Polonia", „Bogurodzica", „Ciebie Boga wysławiamy", „My chcemy Boga", „Błękitne rozwińmy sztandary"), pieśni eucharystyczne (m. in. „U drzwi Twoich", "Panie dobry jak chleb"), pieśni maryjne (m. in. "Maryjo Królowo Polski", „Z dawna Polski Tyś Królową", „Czarna Madonno"), powszechnie śpiewane pieśni przygodne (m. in. „Kiedy ranne wstają zorze ", „Abba Ojcze"), a także pieśni patriotyczno-religijne („Rota" i „Modlitwa obozowa").
Dwa najstarsze hymny – „Bogurodzica" i „Gaude Mater Polonia" wykonane zostały zgodnie z wymaganiami stylu, a cappella przez chór męski pod dyrekcją prof. Andrzeja Banasiewicza. Pozostałe pieśni chór śpiewa z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, często również z udziałem solistów - wokalistów, pod dyrekcją Bolesława Szulii, Bogusława Hilii, Kazimierza Ołtarzewskiego i Piotra Racewicza. Wszystkie pieśni wykonane z towarzyszeniem orkiestry zostały nagrane w nowym opracowaniu.

Wykonanie zamieszczonych na płycie pieśni przedstawia wysoki poziom artystyczny i z pewnością sprawią słuchaczom wiele satysfakcji. Na uznanie zasługuje chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP, śpiewający muzykalnie, niezawodnie pod względem intonacji i emisji, a także z niezwykle staranną dykcją, dzięki której zrozumiałe jest absolutnie każde słowo tekstu we wszystkich pieśniach. Towarzysząca chórowi orkiestra symfoniczna zwraca uwagę perfekcją techniczną, znakomitym zgraniem, bogactwem kolorystyki i odcieni.
Nagrane na omawianej płycie pieśni pełne są werwy, tchną radością i optymizmem, nie tracąc nic z ich modlitewnego nastroju. Wykonane z wielką muzykalnością i ekspresją budzą żywe uczucia religijne i patriotyczne. Znajdujący się na płycie Hymn Sodalicji Mariańskiej „Błękitne rozwińmy sztandary" (z tekstem ks. J. Jastrzębowskiego i melodią ks. R. Gruszeckiego) wywołuje szczery zachwyt i należy z pewnością do najlepszych wykonań polskich pieśni kościelnych, zarejestrowanych na płytach CD.

Na uznanie zasługuje komentarz historyczny do omawianej płyty, którego autorem jest Jan Węcowski, wybitny znawca polskiej muzyki religijnej. Autor zamieścił w nim dokładne informacje o twórcach poszczególnych pieśni i ich dziełach. Warto zauważyć, że autorem tekstu „Gaude Mater Polonia" nie jest Wincenty z Kielc, lecz Wincenty z Kielczy, kompozytorem melodii „Ciebie Boga wysławiamy" - polskiego „Te Deum" milenijnego nie jest - jak się powszechnie uważa - ks. Antoni Chlondowski, lecz prof. Franciszek Wesołowski, zaś melodia hymnu „Boże coś Polską" nie pochodzi z francuskiej opery komicznej „Le Secret" Jean a Pierre a Solie, lecz została przyjęta z XVIII-wiecznej pieśni-hejnału "Bądź pozdrowiona Panienko Maryja".

Soliści:

Bożena Trepnau-Leszczyńska – mezzosopran
Ryszarda Racewicz – mezzosopran
Ewelina Hańska – sopran
Elżbieta Przepiórska – sopran
Joanna Bożyk – sopran
Grzegorz Szostak – baryton
ks. mjr Henryk Polak – baryton
Wojciech Florczak – tenor
Mirosław Wójciuk – tenor


Na płycie:

1. Gaude Mater Polonia 
2. Bogurodzica 
3. Ciebie Boże wysławiamy 
4. Boże, coś Polskę... 
5. My chcemy Boga 
6. Błękitne rozwińmy sztandary 
7. U drzwi twoich 
8. Bądźże pozdrowiona 
9. Cóż Ci Jezu damy 
10. Niech będzie chwała 
11. Panie dobry jak chleb 
12. Hymn Kongresu Eucharystycznego 
13. Maryjo Królowo Polski 
14. Z dawna Polski Tyś Królowa 
15. Modlitwa do Bogarodzicy 
16. Czarna Madonno 
17. Kiedy ranne wstają zorze 
18. Ojcze z niebios 
19. Sędzia wieczny 
20. Pod Twą obronę 
21. Abba Ojcze 
22. Modlitwa obozowa 
23. Rota 

Nowe Towar niedostępny 17,36
CENA DETALICZNA22,00 zł
NASZA
CENA
17,36

DOSTĘPNOŚĆ:

Brak

Dostawa już od 2,99 zł
Recenzje czytelników
Średnia ocen: Brak ocen
5 gwiazdek
4 gwiazdki
3 gwiazdki
2 gwiazdki
1 gwiazdka

Dodaj swoją recenzję

Mam konto

Nie mam konta

 

Skorzystaj z konta

Zaloguj się
Recenzje czytelników

CI, KTÓRZY WYBRALI TEN PRODUKT, KUPILI TAKŻE:

Do ciebie, Matko. Modlitewnik maryjny

-83%

Do ciebie, Matko. Modlitewnik maryjny

KSIĄŻKA

29,90 zł

5,00 zł
Zdrowa kuchnia Lamelii Szczęśliwej

-60%

Zdrowa kuchnia Lamelii Szczęśliwej

Joanna Krzyżanek

KSIĄŻKA

49,90 zł

20,00 zł
Chrześcijanin pośród religii świata

-98%

Chrześcijanin pośród religii świata

Christoph Gellner

KSIĄŻKA

44,90 zł

1,00 zł
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. akceptuję