Tylko dziś się liczy. 10 przykazań spokoju i szczęścia Jana XXIII

Ocena:
0% of 100
Więcej informacji
Ilość stron192
Rok wydania2022
ISBN978-83-8065-521-8
WydawcaWydawnictwo Świętego Wojciecha
Oprawatwarda

Obecna cena jest najniższą z ostatnich 30 dni

Nasza cena
Cena promocyjna 33,90 zł Regular Price 39,90 zł
  • Bezpieczne płatności
  • 14 dni na zwrot
  • Dostawa już od 9.99 PLN


Poznaj tajemnicę spokoju papieża Jana XXIII. To jego 10 przykazań, swoisty dekalog miłości i opanowania pod hasłem:  „Dzisiaj, tylko dzisiaj, spróbuję przeżyć dzień, nie chcąc od razu rozwiązywać wszystkich problemów mojego życia”. Opanowanie jest cechą, nad którą papież musiał ciężko pracować i się o nią modlić. Stworzył swoisty Dekalog pogody ducha” dla rozwoju swojej własnej duchowej ścieżki.
 
Dziś autor przybliża nam te instrukcje duchowe, abyśmy my również umiejętnie weszli na ścieżkę życiowego spokoju i opanowania. Autor zaprasza nas do poszukiwania  i podążania za sercem i przykazaniami papieża. Zachęca do inspirowania się słowami Jana XXIII i wdrażania ich w swoje codzienne życie.
Często zapominamy, że jedynym dniem, z którego możemy korzystać, który mamy do dyspozycji jest dzisiaj. To właśnie dziś możemy coś zrobić, czegoś dokonać, coś zmienić. Pamiętał o tym Angelo Giuseppe Roncalli czyli papież Jan XXIII. W swoim dzienniku spisał osobiste zasady, które nazwano “Dekalogiem codzienności czy dekalogiem pogody ducha”:
 
Dlaczego warto kupić tę książkę?
* książka napisana przez znanego autora specjalizującego się w literaturze duchowej i franciszkańskiej, również zajmującego się medytacjami biblijnymi,
* książka zawiera duchowe ćwiczenia uczące praktykowania spokoju i opanowania powstałe na bazie  Dekalogu papieża Jana  XXIII.
* książka dla każdej osoby poszukującej spokoju w czasach niepokoju i życiowego chaosu,
* przybliża życiowe zastosowanie Dekalogu Jana XXIII, i wskazuje na jej niezmienną aktualność,
* omawia wszystkie 10 przykazań i  zestawia je z problemami dzisiejszego świata.


Autor: Helmut Schlegel OFM - urodzony w 1943 r., studiował filozofię i teologię w klasztorze Gorheim w Sigmaringen, klasztorze Frauenberg w Fuldzie i Monachium, a w roku 1969 przyjął święcenia kapłańskie w Fuldzie. Jego edukację uzupełniał pozazawodowy kurs akompaniatora medytacyjnego i rekolekcyjnego. Franciszkanin, nauczyciel medytacji, autor książek, librecista i autor piosenek.
Kapelan i duszpasterz młodzieży (Jugendpfarrer). Od 1988 kierował franciszkańskim ośrodkiem ciszy i spotkań w Hofheim am Taunus. W 1998 został wybrany przełożonym prowincjalnym prowincji franciszkańskiej w Turyngii. Pełniąc tę ​​funkcję był także przez sześć lat prezesem niemieckich misjonarzy franciszkańskich, zorganizowanych jako Missionszentrale der Franziskaner w Bonn.
W latach 1988–1998 kierownik franciszkańskiego ośrodka rekolekcyjno-edukacyjnego w Hofheim am Taunus, do 2007 r. Prowincjał franciszkańskiej prowincji turyńskiej, od tego czasu kierownik kościoła medytacyjnego we Frankfurcie nad Menem.
 
Tłumaczenie: Kamil Markiewicz
 

Dodaj opinię

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodać opinie.

Jak oceniasz ten produkt?


Dekalog pogody ducha Jana XXIII
 
Ćwiczenie obecności
Tylko dzisiaj
 
Pierwsze przykazanie pogody ducha
Dzisiaj, wyłącznie dzisiaj postaram się żyć dniem dzisiejszym, nie chcąc rozwiązywać za jednym zamachem wszystkich problemów mego życia.
 
Drugie przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj w pełni zatroszczę się o moją postawę: będę uprzejmy, nikogo nie skrytykuję, nie będę się starał poprawiać innych, tylko siebie.
 
Trzecie przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj będę szczęśliwy w przekonaniu, że zostałem stworzony, aby być szczęśliwym i to nie tylko w przyszłym świecie, ale również teraz.
 
Czwarte przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj dostosuję się do okoliczności i nie będę się domagał, by to one dostosowały się do moich planów.
 
Piąte przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj przeznaczę przynajmniej dziesięć minut na dobrą lekturę, pamiętając, że jak pokarm potrzebny jest ciału do życia, tak dobra lektura potrzebna jest do życia duszy.
 
Szóste przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj uczynię coś dobrego i nikomu o tym nie powiem.
 
Siódme przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj zrobię przynajmniej jedną z tych rzeczy, których robić nie lubię, a jeżeli nie sprawi mi to przyjemności, postaram się, aby nikt tego nie zauważył.
 
Ósme przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj sporządzę szczegółowy plan dnia. Może nawet nie wypełnię go dokładnie, ale zredaguję. Będę się wystrzegał dwóch skrajności: pośpiechu i niezdecydowania.
 
Dziewiąte przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj będę wierzył niestrudzenie, nawet gdyby okoliczności mówiły co innego, że Opatrzność Boża opiekuje się mną tak, jakby nikogo innego na świecie nie było.
 
Dziesiąte przykazanie pogody ducha
Tylko dzisiaj nie będę się lękał. Szczególnie zaś nie ulęknę się cieszyć pięknem i wierzyć w dobro.
 
Ćwiczenie samoograniczania się
Nie próbuj robić za dużo rzeczy naraz. Wystarczy spokojnie, z opanowaniem szukać dobra każdego dnia i w każdej chwili, bez popadania w przesadę i niecierpliwość.
 
Ćwiczenie pogody ducha
Ćwiczenie poranne
Ćwiczenie w drodze
Ćwiczenie w kościele
Ćwiczenie pośród przeciwieństw
Ćwiczenie „od jednego do trzech”
Ćwiczenie „od trzech do jednego”
Ćwiczenie w samotności
Ćwiczenie w miłośc

„Jan XXIII stał się świetlaną postacią Kościoła, ba, całej ludzkości. Dlaczego?
Czy sprawiła to dobroć promieniująca z papieża poszukującego Boga, papieża-człowieka i papieża-brata? A może jego spontaniczna decyzja o otwarciu okien w Kościele, by wpuścić doń świeże powietrze? A może wreszcie zaskakująca decyzja o zwołaniu soboru powszechnego?
Tak, wszystko to ma znaczenie. A przecież są to tylko elementy pewnej całości. Gdybyśmy mieli nazwać tajemnicę człowieka, jakim był Angelo Roncalli, to najtrafniejsze byłoby chyba określenie „pogoda ducha”. Jednak i on nie urodził się z tą cechą – musiał ją wytrwale w sobie kształtować i wypraszać na modlitwie. Aby czynić postępy na tej drodze, stworzył „dekalog pogody ducha”, który stale starał się sobie przypominać.
Moja książka jest swego rodzaju vademecum duchowym, które zaprasza Cię, drogi Czytelniku, do tego, by dać się poprowadzić Janowi XXIII do rozważania kolejnych „przykazań” owego „dekalogu”. Dogłębne ćwiczenia duchowe, czyli takie, które dotykają głębi ducha, nie sprowadzają się do wzniosłych myśli i pobożnych uczuć, lecz krok po kroku wprowadzają nas w konkretną codzienność. Celem każdej duchowości jest otwieranie się na to, by nasze życie coraz bardziej przenikał Duch Boży i byśmy coraz bardziej upodabniali się do Jezusa Chrystusa”.

COPYRIGHT © 2022 ŚWIĘTY WOJCIECH DOM MEDIALNY SP. Z O. O.. Realizacja sklepu