Dodatek historyczny nr 1/2022 - Śladami wielkopolskich społeczników - PK Historia

Ocena:
0% of 100
Więcej informacji
Rok wydania2022
WydawcaWydawnictwo Świętego Wojciecha

Obecna cena jest najniższą z ostatnich 30 dni

Nasza cena
7,00 zł
Produkt aktualnie niedostępny.
Zostaw swój email, powiadomimy Cię jak produkt będzie dostępny.
  • Bezpieczne płatności
  • 14 dni na zwrot
  • Dostawa już od 9.99 PLN

Przewodnik Katolicki HISTORIA
Śladami wielkopolskich społeczników

Wydanie "Przewodnika Katolickiego", na łamach którego zabieramy Państwa w niesamowitą podróż w czasie, odkrywamy ciekawe miejsca i ludzi. To obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego miłośnika historii, przygotowana przez zespół historyków, księży, dziennikarzy i przewodników.

Publikacja porusza następujące tematy:

Pocztówki z dawnych frontów

Najdłuższą wojną nowoczesnej Europy nazwano stuletnią walkę Wielkopolan o zbudowanie obywatelskiego społeczeństwa, a w rezultacie o wolność. Orężem była praca, dowodzili organicznicy. Ale o tradycji insurekcyjnej nie pozwalały zapomnieć wryte w serca i umysły cztery słowa: Jeszcze Polska nie zginęła.

Życie dobrze spożytkowane

Jego nazwisko kojarzone jest z pracą organiczną i stworzeniem przedsiębiorstwa, które przez długie lata było przemysłową wizytówką Poznania. Droga Hipolita Cegielskiego do stania się przemysłowcem była jednak kręta.

Wielkie nieobecne

Maria Curie-Skłodowska, Helena Modrzejewska, Maria Konopnicka czy Eliza Orzeszkowa to kobiety, których przedstawiać nie trzeba. To jednak tylko kilka nazwisk z całej armii kobiet, która w XIX wieku stanęła do walki o niepodległość i własne prawa. W tym gronie nie mogło zabraknąć Wielkopolanek.

Cud w Liskowie

Nowy proboszcz nie budził zaufania parafian, ale niespodziewanie odnalazł w sobie żyłkę społecznika. Dzięki inwencji i zaangażowaniu ks. Wacława Blizińskiego Lisków w niedługim czasie przeobraził się we wzorcową wieś.

Społecznicy w koloratkach

Społecznicy to ludzie, którzy przedkładają dobro innych nad swoje. Działają na rzecz każdej społeczności. Wśród społeczników są przedstawiciele wszystkich zawodów. Są też i księża, którzy działali w dramatycznych okolicznościach.

Jestem spełniona i bardzo wdzięczna

Fundacja Redemptoris Missio pomaga chorym w miejscach, o których świat wolałby zapomnieć. Każdego dnia wspiera misjonarzy, którzy ratują ludzkie życie – rozmowa z Justyną Janiec-Palczewską

Dzielić ławkę z trędowatym

Traktowała chorego na trąd jak każdego pacjenta cierpiącego na chorobę zakaźną. Uczyła, że zachowanie zasad higieny chroni przed zakażeniem. „Wtedy pojawia się uczucie ulgi, że trąd nie gryzie” – mówiła polska Matka Trędowatych.

Żyć nie tylko dla siebie

Strażak-ochotnik, radny, dziennikarz, harcerz czy koordynatorka Spotkań Lednickich. Od dekady poznańska Nagroda im. Macieja Frankiewicza trafia w ręce młodych osób, które łączą przywiązanie do patriotycznych ideałów z bezinteresownym działaniem na rzecz innych.

Pomaganie przemienia ludzi

Daje przykład innym, jak zamieniać ból w siłę. Rozmowa z s. Józefą Krupą, którą do codziennej pracy i poświęcenia motywuje pomaganie ubogim

Śladami organiczników

Spacer po centrum Poznania, łączący najważniejsze miejsca związane z czołowymi organicznikami. Przechadzka przewidziana jest na około dwie godziny i wiedzie od Wzgórza św. Wojciecha do placu Kolegiackiego.

Dodaj opinię

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodać opinie.

Jak oceniasz ten produkt?
COPYRIGHT © 2022 ŚWIĘTY WOJCIECH DOM MEDIALNY SP. Z O. O. Realizacja sklepu