Dodatek historyczny nr 2/2022 - Poznański Czerwiec 1956 - PK Historia

Ocena:
0% of 100
Więcej informacji
Rok wydania2022
WydawcaWydawnictwo Świętego Wojciecha

Obecna cena jest najniższą z ostatnich 30 dni

Nasza cena
7,00 zł
Produkt aktualnie niedostępny.
Zostaw swój email, powiadomimy Cię jak produkt będzie dostępny.
  • Bezpieczne płatności
  • 14 dni na zwrot
  • Dostawa już od 9.99 PLN

Przewodnik Katolicki HISTORIA
Poznański Czerwiec 1956

Wydanie "Przewodnika Katolickiego", na łamach którego zabieramy Państwa w niesamowitą podróż w czasie, odkrywamy ciekawe miejsca i ludzi. To obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego miłośnika historii, przygotowana przez zespół historyków, księży, dziennikarzy i przewodników.

Publikacja porusza następujące tematy:


Dojrzewanie do buntu

Dlaczego, wbrew stereotypom, właśnie na ulicach i placach Poznania rozegrał się dramat walki o niepodległą Polskę, o suwerenność ludu, o lepsze warunki życia, o wszystko, co odbierała komunistyczna władza?

Trzy tramwajarki

Helena Przybyłek, Stanisława Sobańska i Maria Kapturska to uczestniczki, a zarazem tragiczne ofiary Poznańskiego Czerwca. To one doprowadziły manifestantów pod Urząd Bezpieczeństwa, a potem zapłaciły za to straszliwą cenę.

Kościół wobec Czerwca

Był jedyną przestrzenią, która pozwalała pielęgnować pamięć o ofiarach. Dzięki zaangażowaniu duchownych i świeckich udzielano także pomocy ich rodzinom.

Nie tylko Romek Strzałkowski

Dzieci Poznańskiego Czerwca miały swoje marzenia. Niestety, nie wszystkim udało się je spełnić. Na liście ofiar śmiertelnych są nazwiska dziewiętnastu młodych ludzi. To prawie jedna trzecia zabitych.

Po stronie słabszych

Po protestach część robotników stanęła przed sądem. Niektórym groziła kara śmierci. Wśród ich obrońców był Stanisław Hejmowski. Nie był to pierwszy moment w jego życiu, gdy stanął po stronie słabszych.

Warto tu być

To tutaj można spotkać uczestników Poznańskiego Czerwca '56. Kombatanci mają mnóstwo sił i chęci, by dzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą – rozmowa z Kingą Przyborowską, kierownikiem Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

Spacer pamięci

Pomyślmy o bohaterach, posłuchajmy relacji świadków, przenieśmy się na dwie godziny do czasu tamtych wydarzeń. Może bruk do nas przemówi, a okna odbiją to, co widziały 28 czerwca 1956 r.

Czerwiec jako widowisko

Historie bohaterów są ekscytujące, wracamy do nich jak do żywej historii – rozmowa z Renatą i Januszem Stolarskimi o tym, jak pamięć o wydarzeniach z 28 czerwca 1956 r. można przekuć w spektakl

Rodzina przyjechała na mój pogrzeb

Matka szukała mnie w szpitalach jako rannego czy zabitego – rozmowa z aktorem Zdzisławem Wardejnem, uczestnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r.

Dodaj opinię

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodać opinie.

Jak oceniasz ten produkt?
COPYRIGHT © 2022 ŚWIĘTY WOJCIECH DOM MEDIALNY SP. Z O. O. Realizacja sklepu