Dodatek historyczny nr 3/2022 - Wielkopolska pod okupacją - PK Historia

Ocena:
0% of 100
Więcej informacji
Rok wydania2022
WydawcaWydawnictwo Świętego Wojciecha

Obecna cena jest najniższą z ostatnich 30 dni

Nasza cena
7,00 zł
  • Bezpieczne płatności
  • 14 dni na zwrot
  • Dostawa już od 9.99 PLN

Przewodnik Katolicki HISTORIA
Wielkopolska pod okupacją

Wydanie "Przewodnika Katolickiego", na łamach którego zabieramy Państwa w niesamowitą podróż w czasie, odkrywamy ciekawe miejsca i ludzi. To obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego miłośnika historii, przygotowana przez zespół historyków, księży, dziennikarzy i przewodników.

Publikacja porusza następujące tematy:

Pierwsze dni wojny

Poznańskie skazane było na rolę jednego z głównych celów nazistowskich Niemiec. Wszak minęło zaledwie 20 lat, od kiedy region w wyniku zwycięskiego powstania stał się częścią Polski. Hitlerowski rewizjonizm nie pozostawiał złudzeń – Wielkopolska za wszelką cenę znów musiała stać się częścią Rzeszy.

Czarny Legion

Wielki Piątek 1941 r. W Gostyniu i okolicznych miejscowościach w ręce Gestapo wpadają pierwsi konspiratorzy. W następnych dniach okupant aresztuje kolejnych. Po roku zostaje przeprowadzony propagandowy proces, a 12 czarnolegionistów zostaje zgilotynowanych w Dreźnie.

Połączyły ich kapłaństwo, przyjaźń i wojna

Dachau i śmierć są synonimami – to cytat z raportu opisującego wyzwolenie przez Amerykanów obozu koncentracyjnego w Dachau. Uwięziono w nim 1780 księży z Polski, spośród których prawie połowa straciła życie.

Rozterki doktora Witaszka

Egzystencjalne zagrożenie kazało Polakom szukać rozmaitych, skutecznych, choć nie zawsze „rycerskich” form oporu. Jednym z najważniejszych działaczy konspiracyjnych na terenie Poznania stał się doktor Franciszek Witaszek.

Katecheta i męczennik

Z różańcem w ręku, życzliwy i odważnie mówiący o Bogu – tak uczniowie zapamiętali Franciszka Stryjasa, który w czasach okupacji przygotowywał dzieci do Pierwszej Komunii Świętej. Swoją konspiracyjną działalność katechetyczną okupił ofiarą z własnego życia.

Poznańska Piątka – wierni do końca

W 1999 r. w Warszawie papież Jan Paweł II beatyfikował 108 męczenników II wojny światowej. Wśród nich było dziewięcioro świeckich. Pięciu z nich znamy jako Poznańską Piątkę. Wychowankowie salezjańskiego oratorium nie byli grupą urodzonych świętych.

Z pamiętnika nauczycielki

Maria Górna była nauczycielką szkoły powszechnej w podpoznańskim Rosnówku. Dzięki jej relacji możemy przyjrzeć się sytuacji Polaków na prowincjonalnej wsi w czasie II wojny światowej.

Pomnik Chrystusa Króla – zniszczony symbol

Naziści znali skuteczne metody wysadzania pomników. W przypadku pomnika Wdzięczności chodziło jednak nie tylko o to, by go zburzyć, ale by Polaków przy tym upokorzyć.

O Niemcach, którzy ocalili polską świętość

Relikwie św. Wojciecha przetrwały wojnę zamurowane pod posadzką kościoła św. Mikołaja w Inowrocławiu. Z Gniezna wywiózł je podoficer Wehrmachtu Urban Thelen, a ukrył inny Niemiec, ks. Paul Mattausch.

Poznań po wojnie

Gdy dziś widzimy ogrom zniszczeń za naszą wschodnią granicą, nieraz nie mamy świadomości, że 77 lat temu nasi przodkowie widzieli podobne sceny z okien swoich domów.

Dodaj opinię

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodać opinie.

Jak oceniasz ten produkt?
COPYRIGHT © 2022 ŚWIĘTY WOJCIECH DOM MEDIALNY SP. Z O. O. Realizacja sklepu