Używamy cookies aby ułatwić korzystanie ze sklepu. Zgodnie z dyrektywą dotyczącą prywatności w sieci, musimy zapytać o Twoją zgodę na zapisywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.
Dodatek historyczny nr 4/2022 - Powstanie Wielkopolskie
Rok wydania | 2022 |
---|---|
Wydawca | Wydawnictwo Świętego Wojciecha |
Obecna cena jest najniższą z ostatnich 30 dni
- Bezpieczne płatności
- 14 dni na zwrot
- Dostawa już od 9.99 PLN
Przewodnik Katolicki Historia
Powstanie Wielkopolskie
Wydanie "Przewodnika Katolickiego", na łamach którego zabieramy Państwa w niesamowitą podróż w czasie, odkrywamy ciekawe miejsca i ludzi. To obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego miłośnika historii, przygotowana przez zespół historyków, księży, dziennikarzy i przewodników.
Publikacja porusza następujące tematy:
Mistrzowska i sprawcza gra słów
Ignacy Jan Paderewski władał słowem mówionym podobnie jak nutami. Wiedział, jak poruszyć do głębi i wywołać emocje napędzające do działania. Wiedział też, że nie trzeba sięgać po silne akcenty, by wywołać poruszenie.
Uskrzydleni
Zdobycie lotniska na Ławicy to symboliczny moment Powstania Wielkopolskiego. Poznań żegnał ostatnie oddziały, które mu zagrażały. Jednocześnie powstańcy zyskiwali nową potężną broń – lotnictwo.
Największy łup wojenny
Wielkopolanie zawdzięczają mu kluczowe zwycięstwo w staraniach o uniezależnienie od Prus. Pod koniec swojego życia płk Andrzej Kopa nie miał nawet własnego domu.
Wielkopolanin z wyboru
Gdy doświadczony generał Józef Dowbor-Muśnicki obejmował dowództwo nad armią powstańczą, chyba nie przypuszczał, że z Wielkopolską zwiąże ostatnie lata swego życia. Także jego przeciwnicy nie podejrzewali, że dzięki temu zapisze się na kartach historii Polski.
Bez nich by się nie udało
Bezpośrednie zaangażowanie w działania zbrojne to domena mężczyzn. Ale wiele innych działań podjęły wielkopolskie kobiety. Były wśród nich zarówno panie należące do regionalnej elity, mieszczanki, mieszkanki wsi, ale również cudzoziemki, które znalazły się w Wielkopolsce.
Bitwa pod wiatrakami
Męstwo i determinacja powstańców na wzgórzu w Osiecznej prawdopodobnie przesądziły o tym, że rok później Leszno powróciło do Polski.
Ojciec powstańczej wiktorii
Dla mieszkańców dawnego zaboru pruskiego marszałek Ferdynand Foch powinien być jednym z najważniejszych bohaterów, któremu zawdzięczają powrót do Polski. To on zażądał, aby rozejm z Niemcami rozszerzyć o front powstańczy w Wielkopolsce.
Do powstania szli wszyscy
Każda z przywołanych postaci wywodziła się z innego środowiska, miała inne wykształcenie, ale łączyło je umiłowanie ojczyzny. Gdy było trzeba stanąć do walki, żaden z nich się nie zawahał.
Wielkopolskie eposy
Walkę Polaków z germanizacją, obywatelskie działania Wielkopolan, poszukiwanie swojej tożsamości – to wszystko zobrazowały historyczne seriale.
Wielkopolska opowiada o powstaniu
Wieść o wybuchu powstania w Poznaniu docierała błyskawicznie do Polaków w regionie. Na hasło „Nie należy dłużej czekać” przystępowano do zdecydowanych działań. Powstanie obejmowało kolejno dziesiątki miast i miasteczek, rozchodziło się po Wielkopolsce jak kręgi po wodzie.