WYSYŁKA

dostawa

JUŻ OD

Nowe patyki i patyczki. Audiobook CD

-15%

Posłuchaj fragmentu

Nowe patyki i patyczki. Audiobook CD

ks. Jan Twardowski

Oprawa:
płyta kompaktowa CD
ISBN:
978-83-7516-552-4
Wydanie:
Pierwsze
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Święty Wojciech
Forma pracy:
płyta
Rodzaj:
MULTIMEDIA
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

Płyta Nowe patyki i patyczki obejmuje wszystkie wiersze i opowiadania ks. Jana Twardowskiego opublikowane w tomach: Zeszyt w kratkę, Nowy zeszyt w kratkę i Patyki i patyczki. Znajdziesz tu ponad sto utworów, na których wychowują się kolejne pokolenia czytelników. A wszystko to w niezwykle ciepłej interpretacji Aleksandra Machalicy, świetnie oddającej istotę tekstów i osobowość Księdza Jana.

Patronat medialny: Przewodnik Katolicki, Mały Przewodnik Katolicki, Mały Gość Niedzielny, CzasDzieci.pl

Wybór i opracowanie: Aleksandra Iwanowska

INNE WYDANIA
CENA

59,90 zł

49,90 zł

Nowe Towar dostępny 9788375165524 21,25
CENA DETALICZNA25,00 zł
NASZA
CENA
21,25

DOSTĘPNOŚĆ:

Niska

Wysyłka w 1 dzień

Dostawa już od 9,99 zł
Obrazki srebrne i ikony Wszystkie

O autorze

Wszyscy autorzy
ks. Jan Twardowski

ks. Jan Twardowski

Jan Twardowski (1915-2006), ksiądz katolicki, poeta, kaznodzieja. Debiutował w 1932 r. na łamach pisma młodzieży szkolnej „Kuźnia Młodych”, którego był współredaktorem (1933-35). Pierwszy tomik wierszy (Powrót Andersena) opublikował w 1937 r. W latach dziewięćdziesiątych minionego wieku  znalazł się u szczytu poczytności i należy do czołówki poetów polskich. Różnorodne gatunkowo książki prozatorskie (rozważania, myśli, felietony, aforyzmy, opowiadania dla dzieci) kreują bogaty wizerunek myśliciela, filozofa, przewodnika duchowego i wybitnego kaznodziei.

Jan Twardowski w 1935 r. podjął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, przerwane 1939 r. przez wybuch wojny; w czasie Powstania Warszawskiego (1944) w szeregach Armii Krajowej brał udział w pracach konspiracyjnych; dwukrotnie ranny. W 1945 r. podjął naukę w Seminarium Duchownym w Warszawie, podjął przerwane studia polonistyczne, które ukończył w 1948 r. W tym samym roku otrzymał święcenia kapłańskie. Po trzech latach pracy (1948-1951) w pierwszej parafii w podwarszawskim Żbikowie, dziś dzielnicy Pruszkowa, wrócił na stałe do Warszawy. W latach 1951-1957 był kolejno wikarym w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, 1957-1958 wikarym w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie, 1958-1959 prefektem rezydentem w parafii Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskim, 1959-2004 rektorem kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi przy klasztorze Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie.

Jego twórczość znamionuje prostota, autentyzm, czytelny przekaz prawdy, wspólne z poszukującym człowiekiem stawianie pytań, a także zawarty w niej humor. Zjednało to księdzu Twardowskiemu czytelników z wszystkich pokoleń i umieściło go w czołówce polskich autorów. W miarę upływu lat stawał się on coraz bardziej uznawanym autorytetem moralnym i przewodnikiem duchowym. Zróżnicowane gatunkowo zbiory – wiersze, opowiadania dla dzieci, rozważania ewangeliczne, felietony, anegdoty, aforyzmy – ukazują się w licznych wydaniach, także za granicą, w przekładach na języki obce, jak niemiecki, słowacki, flamandzki, bułgarski, francuski, ukraiński, macedoński, angielski, czeski, węgierski, hebrajski, włoski, hiszpański, rosyjski, białoruski. Silne umiłowanie świata stworzonego, poczucie tożsamości narodowej, więź z polską historią, kulturą, przyrodą, przekaz pełen niezłomnej wiary zjednały Twardowskiemu zwolenników w ponad dwustu placówkach dydaktycznych w całym kraju, których został patronem.

W publikacji Budzić nadzieję. Abecadło dziewięćdziesięciolatka (2005) zawarł kwintesencję przemyśleń (wierszem i prozą) człowieka, patrzącego na swoje życie oczyma wiary. Wizerunku dopełnia dwutomowa Autobiografia. Myśli nie tylko o sobie (2006-2007).

Zbiorami prezentującymi zróżnicowaną twórczość są m.in.: Zaufałem drodze. Wiersze zebrane  1932-2006; Elementarz księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego, Tylko miłość się liczy, rozważania: Wszędy pełno Ciebie, Kościół Cię nie ogarnie, Za Twe hojne dary, ABC księdza Twardowskiego. Kazania najkrótsze, wielotomowa seria: Kilka myśli..., Ważne jak katechizm, Myśli na każdy dzień, Budzić nadzieję. Rozważania o kapłaństwie, Taka jest moja wiara, Weź swój krzyż, Śmierć na śmierć nie umiera; wybory kazań okolicznościowych: Stale być blisko. Pamięć o ludziach, Nadzieja powołania. Myśli o kapłaństwie, opowiadania i wiersze dla dzieci: Zeszyt w kratkę, Nowe patyki i patyczki, Kubek z jednym uchem, Nie tylko wrona chodzi zdziwiona, Od ucha do ucha, Pierwsza Komunia z białą kokardą; anegdoty i aforyzmy: Niecodziennik cały, Dłużej niż na zawsze, seria Aforyzmy i nie tylko. Myśl „Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą”, pochodząca z wiersza dedykowanego Annie Kamieńskiej Śpieszmy się, stała się niemal programową wizytówką księdza poety i weszła do kanonu aforyzmów – skrzydlatych słów.

Otrzymał: nagrody, m.in.: im. Brata Alberta (1978), polskiego Pen Clubu im. Roberta Gravesa (1980), Fundacji Alfreda Jurzykowskiego (Nowy Jork za 1985), im. Władysława i Nelli Turzańskich (Toronto 1995), Ministra Kultury i Sztuki (1997), Miasta Stołecznego Warszawy (1999), wydawców katolickich „Feniks” (1999), Ikar 2000, „Totus”, zwany „katolickim Noblem” (za 2001); Rady Miasta Stołecznego Warszawy (2005); Marszałka Województwa Mazowieckiego (2005); tytuły, m.in: Kawalera Orderu Uśmiechu (1996), doktora honoris causa KUL (1999); honorowego prałata Jego Świątobliwości (2003); medale, ordery, krzyże, m.in: Medal im. Janusz Korczaka (1980), Order „Polonia Mater Nostra Est” (1999), Medal Senatu Rzeczypospolitej (2000), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2006 pośmiertnie).

Opracowała Aleksandra Iwanowska

WIĘCEJ O AUTORZE

RECENZJE W MEDIACH

Blogspot

Twórczość księdza Jana Twardowskiego jest bardzo obszerna. Poznałam już kilka jego publikacji i byłam pod dużym ich wrażeniem, dlatego chętnie sięgam po kolejne tytuły. Tym razem miałam przyjemność zapoznania się z książką pt. „Nowe patyki i patyczki”. Jest ona zbiorem wierszy i opowiadań opublikowanych wcześniej w książkach „Zeszyt w kratkę. Rozmowy z dziećmi i nie tylko z dziećmi”, „Nowy zeszyt w kratkę” a także „Patyki i patyczki”. Tematyka zawartych tutaj utworów jest bardzo różnorodna, jednakże oczywiście oparta na wierze chrześcijańskiej. Autor tłumaczy, że Bóg kocha każdego z nas, porusza temat rodziny, nieba, przyjaźni, starości, powołania, pokazuje gdzie można znaleźć Boga i jak Go szukać. Wszystko to objaśnia na prostych zaczerpniętych z życia przykładach. Jest tutaj proza i poezja, łącznie ponad sto historii różnej długości. Kryją one w sobie ogromną mądrość, wrażliwość i ciepło, którymi autor karmi swoich czytelników. Ksiądz Twardowski z niespotykaną lekkością i specyficznym dla siebie humorem opowiada o Bogu. Myślę, że w ten sposób jego słowa i nauki trafiają bez przeszkód zarówno do dorosłych jak i dzieci. Lektura przepełniona jest kolorowymi, ciepłymi ilustracjami, które niewątpliwie uprzyjemniają czytanie dzieciom. Czcionka jest duża a cała szata graficzna przejrzysta i przyjemna dla oka. Na końcu znajduje się spis treści oraz alfabetyczny wykaz utworów. Taka lektura okazała się być miłą odmianą. Na co dzień czytamy z maluchami bajki i byłam ciekawa jak zareagują na nieco inny tekst. Publikacja przypadła im do gustu, tematyka okazała się być interesująca, poruszyła, skłoniła do refleksji, zadawania pytań i rozmowy. Na pewno gdzieś w przyszłości odbije się to echem i przypomną sobie nauczanie ks. Twardowskiego. Zachęcam do lektury ;)

WIĘCEJ
Recenzje czytelników
Średnia ocen: Brak ocen
5 gwiazdek
0
4 gwiazdki
0
3 gwiazdki
0
2 gwiazdki
0
1 gwiazdka
0

Dodaj swoją recenzję

Mam konto

Nie mam konta

 

Skorzystaj z konta

Zaloguj się

Recenzje kupujących

Ula

Opinia z dnia: 28.01.13r

Fantastyczny pomysł. Gratuluję i polecam wszystkim, nie tylko dla dzieci ale i dorośli mogą się wiele nauczyć z historii ks.Twardowskiego.

Recenzja była przydatna

Iwona Partyka, serwis BiblioNETka

Opinia z dnia: 09.09.13r

Nowe patyki i patyczki to zbiór bajkowych opowieści, z których większość to krótkie impresje na temat bądź jakiegoś wydarzenia biblijnego, bądź to codziennej rzeczywistości pełnej radości, smutków i słabości ludzkich. Bohaterami, oprócz tych biblijnych, są zazwyczaj dzieci wraz z doświadczeniami ich dziecięcego bytowania. I z pewnością są to już maluchy nieco starsze – takie, które zaczynają zadawać pytania nie tylko o sens historii Jezusa i innych bohaterów Pisma Świętego, ale również o motywy ludzkiego postępowania, o to czym jest dobro i jak się jego nauczyć. Bajki księdza Twardowskiego, tak mocno osadzone w rzeczywistości, że większość z nich można śmiało nazwać historyjkami bądź impresjami. Oprócz oczywistego przesłania w postaci morału, często emanują humorem i poetyckością, która jest wspaniałym mostem między dorosłym a dziecięcym rozumieniem rzeczywistości. I tak, wśród zgromadzonych w Nowych patykach i patyczkach opowieściach, odnajdujemy historyjkę o fryzjerze, który mówił wierszem, o cudzie jakim jest włos dziecka oraz o tym, jak Janek narysował trędowatego. Dzieci dowiedzą się również, dlaczego się panie odchudzają i ile tracą kiedy nie jedzą! „Jak mało wie o świecie ten, który nie chce jeść” – oznajmia autor. „A ten co za dużo je, nie zdaje sobie chyba sprawy, że na świecie są dzieci, które nie mają co jeść. Każdy święty musi wiedzieć dużo o jedzeniu” - dodaje. W całej serii opowieści ksiądz Twardowski powraca do wartości, które najwyraźniej chce dzieciom przekazać. Dlatego też opowiada, i to niejednokrotnie z wręcz plebejskim uśmiechem, o sytuacjach które usiłuje zanalizować i wytłumaczyć. Na przykład jak tę o chytrym Janku, co nie chciał się podzielić wodą: „Woda moja, w moim kubku – nic ci nie da, ty półgłówku!” albo o wygodnym chłopcu, który „poduszkę kładł pod spodnie, aby siedzieć mógł wygodnie.” Ksiądz zachęca do uwagi i dokładności, jak wówczas, kiedy opisuje tych, co odkładają do skrzynek winogrona, dokładnie i staranie, by się nie pogniotły i by ci, co będę ja jedli, być może na drugim końcu świata, nie zachorowali. Uwagę przykuwają też opowieści, kiedy ksiądz tłumaczy dzieciom, iż nie powinno się unikać sytuacji przykrych i niosących ze sobą cierpienie. Bez większych konfabulacji opisuje śmierć oraz przekonuje, że nawet to czego się boimy, burza czy trzęsienie ziemi, ma również swoje dobre strony. I zawsze zachęca do wyborów trudnych i odważnych: „Wybrać to, co jest nam nie na rękę – wybrać trudne a nie łatwe”. Argumentuje: „Święta Weronika była nie tylko dobra, ale i odważna”. Ksiądz nie ma wątpliwości, że kosmosem zarządza jakiś wyższy ład i dlatego, jak tłumaczy, dąb rodzi żołędzie, śliwa śliwki, a kasztan kasztany. Zresztą przyroda, szczególnie wiejski krajobraz, jest głównym tłem historii. Stokrotka, która jest koszyczkiem kwiatów i należy do rodziny złożonych, bociany, wiśnia, czereśnia, a nawet „Pchła, która cieszy się kiedy schodzi na psy”. Opowiadając o misjonarzach, mimochodem wspomina o różnorodności postrzegania tych samych rzeczy w różnych kulturach. I tak, na przykład, dla Afrykanów diabeł jest biały, a Matka Boska Japończyków chodzi z japońska parasolką. Jednak najlepszym misjonarzem jest kto? Jest ten, kto jest dla każdego dobry. Odpowiedź zapewne banalnie prosta, ale niejeden czytelnik przyzna w skrytości ducha, że nie wpadł na to tak od razu. Ksiądz próbuje dociec, czym jest miłość a przy tej okazji na piedestale stawia wszystkich zakochanych. Mimo jawnej afirmacji miłości wskazuje też na mniej satysfakcjonujące warianty miłosnej przemiany, kiedy ukochana oblubienica po latach przeobraża się w kobietę o zdecydowanie mniej uwielbianym obliczu: „Blisko baldachimu i księdza, a w domu chuda jędza!” Miłość to wciąż okazja, by zapytać o tych wszystkich, których kochamy a w szczególności o członków naszej najbliższej rodziny. „Co tak naprawdę o nich wiemy?” - zapytuje ksiądz, zachęcając do dalszych wniosków. Kolejna seria patykowych opowieści należy już do bohaterów biblijnych. Dzieci mogą wysłuchać historyjek o tym, jak napadli Pana Jezusa i jak św. Piotr rzucił się w jego obronie, a potem stchórzył. W historii o niewiernym Tomaszu autor przy okazji zapytuje, co to znaczy nawrócić się. Jak poetycko wyjaśnia „nawrócić się, to zobaczyć wszystko inaczej”. Pisząc o tym, jak Wacek chciał jechać do Jerozolimy, by bronić Pana Jezusa, ksiądz Twardowski nie tylko obnaża naiwność i nieskazitelne dobro dziecka, ale wskazuje na nas, dorosłych, jako wielkich dłużników dziecięcej wyobraźni i wrażliwości. Szczególną uwagę warto chyba zwrócić na opowieść o Drodze Krzyżowej. Wiadomo przecież, że opisanie tej właśnie części jezusowego życia w przypadku dziecięcego odbiorcy może jawić się jako zadanie wręcz karkołomne. Księdzu Twardowskiemu jednak to się udaje. Przetworzenie tego, co zbyt okrutne i niewyobrażalne dla dziecięcej wyobraźni w samotne spotkanie z tym, co boli (a przecież i dzieci mają prawo do posiadania takich przeżyć), wydaje się budzić czytelniczy szacunek. Jest i cały kordon świętych: Marcin, Roch, Agnieszka, Elżbieta, Ludmiła, Piotr, ale ksiądz nie zapomniał o tym, by wspomnieć o świętych „nigdzie nie meldowanych” – o zwykłych dobrych ludziach, którzy ze swoim dobrem się nie obnoszą, a są święci już za życia. W opowieściach odnajdujemy też większą część poświęconą Matce Boskiej i jej różnym obliczom. Jedno z nich, może wybrane dość subiektywnie, ale chyba najbardziej poetyckie: „Kiedy będziesz sam jak palec, kiedy będziesz błądził w pustce - idź na rynek, tam ją spotkasz jak tam chodzi sobie w chustce”. Nowe patyki i patyczki to jednak nie tylko zbiór wierszy i przypowieści przeznaczonych dla dzieci. Z pewnością większość dorosłych czytelników czasem podejmuje tematy, od których nie stroni ksiądz Twardowski, kiedy zapytuje: czego boi się diabeł, czym jest dusza, czy umiesz podzielić się tym, co masz? Oczywiście pewien sprzeciw mogą budzić treści, które obecnie są już mniej popularne niż wówczas kiedy Patyki i patyczki powstawały. Niejeden wegetarianin zmarszczy brew na wieść o tym, iż „Jeśli nie je się kiełbasy, nie zda się do pierwszej klasy”. Z pewnością też niejedna feministka skrzywi się z niesmakiem, czytając „Można rzucić się na draba, lecz się bać gdy przyjdzie baba!” A i same dzieci mogą popaść w lekką konfuzję czytając o tym, jak „bociany lecą do Murzynów przynieść im dzieci” lub jak wszyscy chłopcy, nie ważne czy posiadający trabanta czy poloneza, są równie ważni. Powszechnie wszak wiadomo, że Murzyn to teraz już niekoniecznie „kolega z Haiti” bądź afrykańskiego buszu, ale (by nie szukać za daleko) po prostu kolega z przedszkola, a trabant czy polonez to relikt przeszłości, ważny już przede wszystkim dla dziecięcych maniaków serii Samochody PRL-u. Podobne zdziwienie może wzbudzić we współczesnych dzieciach zachęta, by modlić się do jednego z Trzech Króli o dolary. No, ale któż wtedy mógł przewidzieć, że wejdziemy do strefy Euro, a co znaczyły wówczas dolary, wiedzą tylko rodzice, którzy jako dzieci dostawały prezenty z Peweksu. Lecz czy kwestie te nie mogą być wspaniałym pretekstem do dyskusji na temat tak zwanych „dawnych czasów”? Ma, to całe pokoleniowe zamieszanie, swój wydźwięk pozytywny. Niezaprzeczalnie zaświadcza o tym, że od momentu kiedy Patyki i patyczki powstały, nie tylko nie ma już trabantów, ale wiele innych reliktów nieuświadomionych stereotypów. Na uwagę i wyróżnienie zasługuje również lektor, Aleksander Machalica, którego łagodny i zapraszający ton głosu jest niczym spokojna i mądra rzeka, do której ksiądz Twardowski wrzuca swoje Patyki i patyczki, aby mogły bezpiecznie dotrzeć do wszystkich dzieci i ich rodziców. Pozostaje tylko jeszcze jedna kwestia, ale tę – opisaną przez księdza w przypowieści „o chłopcu, co tak dużo czytał aż mu się wszystko pomieszało” już bardziej kieruję do instancji wyższych odpowiedzialnych za naszą reformę szkolnictwa. Tak czy inaczej, Nowe patyki i patyczki to lektura dająca do myślenia, której główne i najważniejsze przesłanie zdaje się być zawarte w dwuwierszu: „Koniec i bomba, nie kochał – więc trąba!” Iwona Partyka jest autorką powieści „Faber”. Jej autorski blog: http://iwonapartyka.eu/

Recenzja była przydatna

Recenzje czytelników

CI, KTÓRZY WYBRALI TEN PRODUKT, KUPILI TAKŻE:

ks. Jan Twardowski

KSIĄŻKA

35,90 zł

30,50 zł

Beata Nadolna

KSIĄŻKA

16,00 zł

1,00 zł

KSIĄŻKA

15,00 zł

12,90 zł

KSIĄŻKA

15,00 zł

12,00 zł
KONTAKT Z NAMI

tel. 61 659 37 55 - Zamówienia - sklep internetowy

tel. 61 659 37 79 - Pakiety startowe

tel. 61 852 48 35 - Księgarnia Świętego Wojciecha
Plac Wolności 1

tel. 61 659 37 10 - Wydawnictwo

e-mail sklep@swietywojciech.pl

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. akceptuję