Przewodnik Katolicki nr 51-52/2023

Ocena:
0% of 100
Więcej informacji
Ilość stron64
Rok wydania2023
WydawcaWydawnictwo Świętego Wojciecha

Obecna cena jest najniższą z ostatnich 30 dni

Nasza cena
15,00 zł
Produkt aktualnie niedostępny.
Zostaw swój email, powiadomimy Cię jak produkt będzie dostępny.
  • Bezpieczne płatności
  • 14 dni na zwrot
  • Dostawa już od 9.99 PLN

Przewodnik Katolicki 51/52  24.12.–31.12.2023
wydanie z dodatkiem RODZINA i modlitewnikiem „5minut z Bogiem” na styczeń 2024 r.

 

Tajemnica Boga Człowieka
Bóg stał się człowiekiem. Syn Boży urodził się w betlejemskiej grocie. Choć osłuchaliśmy się z tymi prawdami, nie oznacza to wcale, że są dla nas zrozumiałe. Tajemnica Boga Człowieka, którą przez wieki próbowano rozwikłać przez spory, ekskomuniki, sobory, i którą dziś świętujemy, jest dużo głębsza niż widok Dzieciątka na sianie.

I który przychodzi
Tradycja chrześcijańska mówi o trzech przyjściach Syna Bożego. Św. Bernard z Clairvaux pisał: „Wiemy, że Pan przychodzi na ziemię trzykrotnie. Pierwsze przyjście było w ciele i słabości, środkowe w duchu i sile, a ostateczne przyjście odbędzie się w chwale i majestacie. To środkowe przyjście jest drogą, która prowadzi od pierwszego przyjścia do ostatecznego”.

Szopka, choinka i Watykan
Pierwszą choinkę na placu św. Piotra ustawiono na prośbę Jana Pawła II. Od tamtego czasu świąteczne drzewko i bożonarodzeniowa szopka stały się watykańską tradycją. W tym roku przypominają o osiemsetnej rocznicy dwóch ważnych wydarzeń związanych ze św. Franciszkiem z Asyżu i jego zakonem.

Święta nie tylko na Facebooku
Bez czego nie może się obyć polskie świętowanie Bożego Narodzenia? Bez opłatka, życzeń, choinki, karpia, sianka pod obrusem, wolnego miejsca przy wigilijnym stole, kolęd, pasterki… Ostatnie lata pokazują dobitnie, że polskie świętowanie Bożego Narodzenia potrzebuje jeszcze czegoś: smartfona i internetu.

Strach i samotność
W optymalnych warunkach wspomnienia związane z Bożym Narodzeniem to zapisane w umyśle smaki, zapachy i rozmowy, klimat bezpieczeństwa, poczucia bycia kochanym. Jednak dzieci z rodzin alkoholowych z tego okresu zapamiętują często coś innego: pierwotny, wręcz zwierzęcy strach o swoje życie.

Lewiatana nie będzie
Przez wieki różnie podchodzono do obchodów ostatniego dnia roku i rozpoczęcia nowego, a ludy i narody wypracowały sobie mniej lub bardziej wyjątkowe sposoby świętowania. Zapraszamy na sylwestrową podróż dookoła świata.

dodatek RODZINA „Jak się starzejemy”

Zrozumieć starzenie
Starzenie się ma wpływ nie tylko na funkcjonowanie intelektualne człowieka, ale i na jego emocjonalność. Z tego procesu nie musimy się cieszyć – ale warto świadomie przyjąć, że starość jest naturalnym etapem życia. I dobrze jest ją oswoić, spróbować zrozumieć.

Zawodowa sztafeta pokoleń
Polki i Polacy chcą pracować coraz dłużej z własnej woli. Należałoby więc zadbać o stworzenie przyjaznych warunków do pracy dla osób, które niekoniecznie są już tak samo sprawne fizycznie jak kiedyś, ale równie pracowite i znacznie bardziej doświadczone.

Depresja nie respektuje wieku
– Nawet jeśli codzienność bywa dla seniora wyzwaniem, w normalnych warunkach nie stanowi to osi jego życia. W depresji objawy stają się centrum funkcjonowania, a trzy obszary życia wydają się być porażką: ciało i zmiany, które w nim zachodzą, relacje z innymi oraz perspektywy na przyszłość – rozmowa z psychoterapeutką Agatą Wlazło.

Więzi międzypokoleniowe. Problemy i szanse
Każdy z nas chciałby mieć rodzinę, w której są naprawdę dobre relacje. Byłoby idealnie, gdyby babcia i dziadek przejęci swoimi wnukami pomagali im wzrastać. Jednak niektórzy ludzie, starzejąc się, jednocześnie stają się coraz trudniejsi w relacjach. Skąd się to bierze?

Seksualność nie umiera, gdy nadchodzi menopauza
W naszej kulturze seksualność bywa postrzegana jako ten obszar życia, do którego eksplorowania prawo mają głównie ludzie bardzo młodzi. Jednak człowiek jest istotą seksualną nie tylko jako dwudziesto- czy trzydziestolatek, ale właściwie do samej śmierci.

Przede wszystkim umiar
– Te same zasady zdrowego odżywiania obowiązują wszystkich, bez względu na wiek. Seniorzy są grupą bardziej narażoną na pewne jednostki chorobowe – i wówczas mamy możliwość skorzystania z konkretnej diety – rozmowa z dr Martą Lewandowicz o świątecznych potrawach, diecie seniora i zdrowym odżywianiu w okresie zimowym.

 

Modlitewnik „5 minut z Bogiem”

Został przygotowany po to, aby Bóg w naszym życiu miał swoje pięć minut. Od tych kilku chwil zależy dobre przeżycie całego dnia – choć „wyrwanie” z niego nawet kilku minut bywa trudne. Pomocą w codziennej modlitwie może być Ewangelia czytana danego dnia na Mszy św. oraz kilka elementów modlitwy brewiarzowej, które zamieszczone są w modlitewniku.

Dodaj opinię

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodać opinie.

Jak oceniasz ten produkt?
COPYRIGHT © 2022 ŚWIĘTY WOJCIECH DOM MEDIALNY SP. Z O. O.. Realizacja sklepu