Przewodnik Katolicki nr 13/2021
„Przewodnik Katolicki” 13/28.03.2021
Wielkopostne odsłony lęku i nadziei
Odsłona szósta: lęk przed zmianą
Przyzwyczajamy się do statycznego modelu świata i życia. Wszystko już wiemy, wszystko zostało odsłonięte. Wystarczy sunąć po raz wyznaczonych koleinach. A to nie tak – przekonuje o. Dariusz Piórkowski
Jego umieranie
To nie było przeżycie duchowe. Śmierć Jezusa była wydarzeniem historycznym, które można analizować z perspektywy medycznej, po której zostały archeologiczne ślady. To się wydarzyło naprawdę.
Młodzież rozczarowana „bogiem”
Kolejne badania pokazują, że młodzi Polacy mają problem już nie tylko z przynależnością do Kościoła, ale nawet z religijnością. Czy chodzi o dysonans między Niedzielą Palmową a Wielkim Piątkiem?
Jesteśmy na wojnie
Gdy dwóch pacjentów mówiąc kolokwialnie „psuje się” na oddziale, a trzy karetki stoją przed wjazdem, kluczowym jest to, z kim pracujesz, czy rozumiecie się bez słów. Zespół musi być zwarty i oddany – rozmowa z Darią Springer i Tadeuszem Kubackim, lekarzami ze Szpitala Tymczasowego.
Nie będzie dobrze
Dostałem wyniki z onkologii i chciałem je otworzyć w kościele. Proboszcz zapytał tylko: – I co, dobrze? – No, niedobrze. A nawet całkiem źle. – Aha. To szczęść Boże. I poszedł. Pomyślałem wtedy, że chcę o tym opowiadać. Rozmowa z Adamem Musielskim, trzydziestolatkiem z glejakiem.
Przepustka do życia
Komisja Europejska zapewnia, że tzw. paszporty szczepionkowe nie są tworzone z myślą o dzieleniu kogokolwiek. Zaklinanie rzeczywistości nie zmieni jednak faktu, że podzielą one obywateli państw unijnych według ich cech biologicznych, czyli posiadania odporności na koronawirusa.
Proszę, żądam, narzekam
„Zrobisz mi kawę?” – pytasz męża. „Eee… nie chce mi się”. „Ale jesteś! Ja ostatnio robiłam ci tyle razy!”. Prośbę od żądania najłatwiej odróżnić, gdy obrażamy się, jeśli ktoś naszego oczekiwania nie zrealizował. Czemu to takie ważne, by je odróżniać? O czym świadczy nasze narzekanie? I czy w ogóle może być ono produktywne?
Staroangielska pasja
C.S. Lewis na samym początku swej drogi nawrócenia przyznał, że żadna lektura wybitnego pisarza nie poruszyła go tak jak pewien staroangielski poemat z VIII wieku. Sen o Krzyżu opisuje pasję Chrystusa z zupełnie innej perspektywy niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni.