Religijność w oparach lęku
Granica między pewną formą religijności a religijnością neurotyczną jest dość płynna i czasem trudno stwierdzić, czy mamy jeszcze do czynienia ze zdrowiem, czy już z zaburzeniem. Kluczem jest konflikt pomiędzy „teologią” niektórych wiernych a nauką, pomiędzy fides a ratio.
Marcin Gajda, diakon, lekarz i psychoterapeuta w rozmowie o wyrzutach sumienia, pobożności zaburzonej i narcystycznych liderach.
Ręka na religijnym pulsie
Po okresie względnej stabilizacji w latach 2013–2018 ostatnie dwa lata to spadek zaangażowania religijnego – wynika z komunikatu Centrum Badania Opinii Społecznej, pokazującego religijność Polaków w ostatnich 20 latach. Jednak z punktu widzenia Kościoła ma ogromne znaczenie, w jakim stopniu dokonujące się zmiany dotyczą religijności, a w jakim odnoszą się do wiary.
Święta zapałka
Miliony katolików na całym świecie, w prawie wszystkich krajach, modlą się w kołach Żywego Różańca, wspierając misje. Mało kto pamięta jednak o kobiecie nazywanej przez wielu „świętą zapałką”. Paulina Jaricot była świeckim prorokiem tamtym czasów. Potrafiła czytać znaki czasu i Ducha.
Koniec epoki Łukaszenki?
Rządzącego od niemal 26 lat białoruskiego prezydenta 9 sierpnia czekają kolejne wybory. Czy znów okażą się tylko formalnością? Niekoniecznie, bo zmianę nastrojów w białoruskim społeczeństwie widać gołym okiem.
Niezamierzone rozstanie
W 2019 r. zaginęło około 18 tys. osób, z czego blisko 3 tys. poniżej 18. roku życia. Poszukiwania około 80–90 proc. rozwiązują się zazwyczaj w ciągu kilku dni lub tygodni. Kilka procent każdego roku to są tzw. osoby trwale zaginione – Izabela Jezierska-Świergiel z Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych w rozmowie o powodach zaginięć, niechętnych powrotach i alertach ratujących dzieciom życie.
Kochać to znaczy myśleć
Tischner mówił: „Wolność to nie jest w lewo ani w prawo, tylko wyżej”. Brakuje takiego spojrzenia – z góry, z chłodniejszą głową, dostrzegającego, co jest naprawdę dobrem wspólnym. U Tischnera dwa elementy ściśle się łączą: samodzielność myślenia i myślenie we wspólnocie. Często się te dwie rzeczywistości przeciwstawia, tymczasem powinny korzystać obie strony.
Rozmowa z Wojciechem Bonowiczem, autorem biografii ks. Józefa Tischnera wydanej w 20. rocznicę śmierci.