WYSYŁKA

dostawa

JUŻ OD

Ratusz

Madalena Mrugalska-Banaszak

Liczba stron:
134
Wymiary:
170 x 160
Oprawa:
twarda
ISBN:
978-83-7516-227-1
Rok wydania:
2009
Seria:
Poznaj Poznań
Wydanie:
Pierwsze
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Świętego Wojciecha
Rodzaj:
KSIĄŻKA
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

Ratusz - serce miasta. Ta perła renesansowej architektury w otoczeniu Starego Rynku jest najczęstszym tematem pocztówek rozsławiających Poznań w świecie. One właśnie stały się kanwą barwnej, fascynującej i bogatej poznawczo opowieści.
Tekst również w języku angielskim.

„Poznaj Poznań” – to cykl wydawniczy odkrywający różne karty historii grodu Przemysła. Prezentujemy w nim zarówno charakterystyczne dla Poznania obiekty architektoniczne, jak i mniej lub bardziej ważne wydarzenia z przeszłości.

Dotychczas w serii „Poznaj Poznań” ukazały się:

Zamek Cesarski” Janusza Pazdera

Twierdza poligonalna” Przemysława Maćkowiaka 
      
 „Na szagę” Małgorzata Jańczak
 

Nowe Towar dostępny 9788375162271 26,90
CENA DETALICZNA29,90 zł
NASZA
CENA
26,90

DOSTĘPNOŚĆ:

Średnia

Wysyłka w 1 dzień

Dostawa już od 9,99 zł
Obrazki srebrne i ikony Wszystkie
Recenzje czytelników
Średnia ocen: Brak ocen
5 gwiazdek
0
4 gwiazdki
0
3 gwiazdki
0
2 gwiazdki
0
1 gwiazdka
0

Dodaj swoją recenzję

Mam konto

Nie mam konta

 

Skorzystaj z konta

Zaloguj się

Recenzje kupujących

Tomasz Nowak, Gildia.pl

Opinia z dnia: 04.07.11r

O historii można mówić, podpierając się rozmaitymi materiałami. Od ponad stu lat znakomitymi dokumentami po temu są karty pocztowe. I to bazując na nich powstaje seria „Poznaj Poznań”, w której pojawiają się najważniejsze i najciekawsze obiekty miasta, ukazane w perspektywie pocztówkowej właśnie. Na pierwszy ogień poszedł najbardziej chyba rozpoznawalny budynek stolicy Wielkopolski – ratusz, zwany też często „perłą renesansu”. Ratusz jest do dziś, zwłaszcza teraz, po gruntownej odnowie, bodajże najchętniej oglądaną budowlą miasta. Góruje nad płytą rynku od XVI wieku, ale na pocztówkach pojawił się dopiero pod koniec wieku XIX. Niemniej, jako wysoce reprezentatywny, uwieczniany był często i chętnie. Stąd sporo zebranego w publikacji materiału. Warto tu od razu zauważyć, że obiektem zainteresowania autorki jest nie tylko sam ratusz, ale także jego najbliższe otoczenie, w tym istniejący bardzo krótko (na szczęście) tzw. nowy ratusz pruski. Nie da się wszak zaprzeczyć, że bryła siedziby władz miasta (do II wojny światowej) nie istnieje w próżni, tylko stanowi immanentną cząstkę architektonicznego otoczenia. Wielokrotnie zaburzanego zresztą pod względem harmonii. Stad też na samym wstępie opracowania krótki rys dziejów całego miasta – wszak dalej mowa jest o jego sercu. Autorstwo Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak, znanej już wcześniej z „tropienia zagadek” z przeszłości Poznania, jest gwarantem ciekawego opisu ilustracji, które, zważywszy na tendencję do uwieczniania wizerunku ratusza głównie od wschodu lub południowego wschodu, same mogłyby stać się monotonne. A nie są! Teksty, mimo że zwięzłe i krótkie, tętnią życiem i duchem przeszłości. Punktują te elementy obrazów, na które szczególnie warto zwrócić uwagę. Ponadto wszystkie komentarze opisujące poszczególne pocztówki zebrane zostały raz jeszcze na końcu w języku angielskim. Seria „Poznaj Poznań” pozostawi w czytelnikach tej i kolejnych części wiele niedosytu. Jakiż bowiem eksplorator przeszłości nie chciałby spojrzeć „za róg”, na to, czego akurat na pocztówce zabrakło? Ale to problem wszelkich albumów. Tymczasem w tej niewielkiej, starannie opracowanej, po prostu ładnej książeczce ważne jest co innego: to zbiory, których zgromadzenie dla wielu pozostaje poza zasięgiem, czy to ze względów finansowych, czy organizacyjnych. A w ten sposób unikalna kolekcja pojawia się na wyciągnięcie ręki dla każdego. I jeszcze jeden powód, dla którego warto „zwiedzić” ratusz z Mrugalską-Banaszak – bowiem taki, jakim ukazuje go album, już nie istnieje, a Muzeum Narodowe, obecny dysponent budynku, udostępnia do zwiedzania tylko jego część.

Recenzja była przydatna

Recenzje czytelników

CI, KTÓRZY WYBRALI TEN PRODUKT, KUPILI TAKŻE:

Ks. Dariusz Madejczyk

KSIĄŻKA

1,00 zł

0,85 zł
Zamek
Zamek

-15%

Janusz Pazder

KSIĄŻKA

29,90 zł

25,40 zł

Magdalena Mrugalska-Banaszak

KSIĄŻKA

39,00 zł

1,00 zł

KSIĄŻKA

99,90 zł

20,00 zł
KONTAKT Z NAMI

tel. 61 659 37 55 - Zamówienia - sklep internetowy

tel. 61 659 37 79 - Pakiety startowe

tel. 61 852 48 35 - Księgarnia Świętego Wojciecha
Plac Wolności 1

tel. 61 659 37 10 - Wydawnictwo

e-mail sklep@swietywojciech.pl

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. akceptuję