Przewodnik Katolicki - O nas

Przewodnik Katolicki - O nas
PK_logo2015_kolor.jpg

Inspiracją do tworzenia pisma myśl kard. Henrego Newmana 


Może dlatego tak bardzo utożsamiam się z kard. Henrym Newmanem, angielskim błogosławionym z XIX w. Będąc pastorem anglikańskim, postanowił konwertować do Kościoła rzymskokatolickiego. Podjął tę decyzję, ponieważ nie brakowało mu nigdy postawy otwartego umysłu i konsekwencji w podążaniu za głosem własnego sumienia. Nie chciałbym, aby bracia protestanci pomyśleli, że piszę to przeciwko nim. Przecież Newman uwierzył w Chrystusa, mając 15 lat, a dokonało się to właśnie za sprawą wspólnoty anglikańskiej. Dopiero w wieku 44 lat wstąpił do Kościoła katolickiego, czego nigdy nie uznał za akt ważniejszy od młodzieńczego nawrócenia. Faktem jest jednak wyznanie Newmana, że wolność rozstrzygania tego, co w życiu jest naprawdę ważne i dobre – którą to dawało mu wyznanie protestanckie – stawała się dla niego coraz większym ciężarem. Dlaczego?
Zdawał sobie sprawę, że jest zbyt wiele skomplikowanych i niejednoznacznych sytuacji, których sam nie jest w stanie rozsądzić. Szedł konsekwentnie za swoim sumieniem, ale jednocześnie narastało w nim przekonanie, że jest za mały, żeby w pojedynkę zawsze właściwie odróżnić prawdę od fałszu.
Przyszedł w końcu dzień, w którym odkrył, że wymagające nauczanie Kościoła katolickiego niekoniecznie musi oznaczać ograniczenie jego wolności. Zrozumiał, że Kościół z zasady nie działa opresyjnie, ale stawiając wymagania, pełni rolę przewodnika po manowcach wiary i życia. Po konwersji nie porzucił jednak zmagań swojej niespokojnej duszy. Nadal szukał. Tyle że to szukanie nie było już drogą osamotnionego sumienia, ale zmaganiem wewnątrz Kościoła, który zobowiązująco definiuje prawdy wiary i moralności.

Wiara w Kościoł jest wyrazm głębokiego aktu zaufania, poszerza ona nasz ludzki ograniczony punkt widzenia. 

Wiara w Kościół, którą wyznał kard. Newman, okazała się więc dojrzałym owocem wolnego sumienia. Stał się gotowy do przyjęcia tego, co Kościół naucza już nie tylko z racji swoich intelektualnych poszukiwań, a tym bardziej nie z wygody niewolniczej akceptacji rozstrzygnięć władzy. Jego wiara we wspólnocie katolickiej była raczej wyrazem aktu zaufania do Kościoła, który może poszerzyć jego wąski kąt widzenia. Zresztą do posiadania owego zawężonego pola widzenia w końcu przyznać się musi się każdy rozsądny człowiek.
Oto ciężar i fascynujące zadanie, jakie wyłania się z nazwy naszego tygodnika. Takiego zadania na nowo podejmuje się „Przewodnik Katolicki”, który jest świadomy napięcia, jakie nieustannie się odradza między sumieniem człowieka i obiektywnym nauczaniem Kościoła, między kulturą współczesną i wiarą. Nie chce tego napięcia fałszywie umniejszać, negując jedną lub drugą stronę. Dlatego redakcja chce zachować ogromny szacunek dla ludzkiego sumienia oraz wrażliwość na możliwe jego konflikty. Nie będziemy dołączać do tych, którzy problem wolności sumienia próbują rozwiązać za pomocą wzbudzania religijnych lęków. Nie będzie jednak naszym celem tworzenie złudzeń, że wierzymy w tę pozorną wolność, jaką daje sumienie skoncentrowane tylko na tym, co samo odkryło i czego samo tylko chce.

Autenyczne zaufania do nauki Kościoła drogą do prawdziwej wolności sumienia  

Mamy więc nadzieję, że nasz tygodnik może rzeczywiście pełnić rolę przewodnika katolickiego w taki sposób, aby wzrastało autentyczne zaufanie do nauki Kościoła; że stanie się on głosem katolików świeckich, którzy wcale nie łamią swojego sumienia i nie tracą wolności z powodu zaufania do Kościoła.
Zmiana zasadnicza, to przesunięcie części liturgicznej na początek.
Jest  ono znakiem tego, co wyprzedzać ma wszystkie treści w opisie złożonej rzeczywistości życia człowieka. Nie rozdzielamy więc problemów społecznych od życia Kościoła. Nie separujemy psychologii i duchowości. Nie wkładamy do odrębnych szuflad wiary, kultury i nauki. W centrum zainteresowania  „Przewodnika Katolickiego” jest człowiek. Chcemy opisywać jego życie w różnorakich wymiarach, zawsze spoglądając jednak z tej zasadniczej perspektywy, jaką jest sumienie człowieka wolnego, ukształtowane w świetle Bożego Słowa.

Zaprszam do lektury PRZEWODNIKA KATOLICKIEGO 

miro_bez_tla-3.png

ks. dr Mirosław Tykfer 
Redaktor Naczelny 
 


 
Jak żyją zakonnice? Jak się żyje pełnią życia i co robią Siostry po godzinach?
26 marca 2025

Jak żyją zakonnice? Jak się żyje pełnią życia i co robią Siostry po godzinach?

Siostry zakonne zasługują na uwagę. Nie tylko w przestrzeni sakralnej, ale także w tej społecznej. Warto zwrócić uwagę na ich codzienną pracę, a jednocześnie przyjrzeć się wyzwaniom, przed którymi stają. Zapraszamy do świata, który jest być może bliżej, niż myślimy.

Sympozjum księdza Stanisława Streicha - duszpasterza i męczennika
30 stycznia 2025

Sympozjum księdza Stanisława Streicha - duszpasterza i męczennika

Na 3 miesiące przed tą uroczystością Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, we współpracy ze Świętym Wojciechem Domem Medialnym oraz poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej organizuje konferencję naukową, poświęconą ks. Stanisławowi Streichowi, historii jego życia, okolicznościom męczeńskiej śmierci, a także teologicznej refleksji nad zagadnieniem męczeństwa za wiarę i jego rozumieniu we współczesnym świecie.

Świąteczny Kiermasz Prezentów 2024
20 listopada 2024

Świąteczny Kiermasz Prezentów 2024

Wzorem lat poprzednich zapraszamy Państwa na coroczny ŚWIĄTECZNY KIERMASZ PREZENTÓW!

Warto wykorzystać okazję, by z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w ciekawe i oryginalne upominki.

COPYRIGHT © 2025 Święty Wojciech Dom Medialny sp. z o.o. Realizacja sklepu