WYSYŁKA

dostawa

JUŻ OD

Wypalenie duchowe. Poradnik dla zmęczonych aktywnością duszpasterską

o. Anselm Grün OSB

Liczba stron:
264
Wymiary:
135 x 205
Oprawa:
broszura
ISBN:
978-83-7516-426-8
Wydanie:
Pierwsze
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Święty Wojciech
Rodzaj:
KSIĄŻKA
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

Misja ludzi Kościoła - duchownych i świeckich - oraz ich tryb życia stają się bardzo często przyczynami wypalenia emocjonalnego i duchowego.

Autorzy tej książki - psycholodzy i teologowie, od wielu lat towarzyszący osobom, które doświadczyły takiego stanu - zachęcają, by zmierzyć się z prawdą o sobie. Tylko ten, kto zaniecha ukrywania tej prawdy i zmierzy się ze swymi mrocznymi stronami, może odżyć jako człowiek i odnaleźć swą osobistą drogę duchową. Może pomagać innym i nie wypalić się. Autorzy radzą zatem, jak chronić się przed utratą sił i wypaleniem. Jednocześnie podpowiadają, co warto wiedzieć o kierownictwie duchowym i jak powinien postępować ten, kto podejmuje się opieki duchowej nad innymi.

Abym był w stanie towarzyszyć duchowo innym, sam muszę być człowiekiem głębokiej duchowości. Aby móc prowadzić innych, sam potrzebuję prowadzenia (…).

Muszę pojednać się z tym, co się we mnie kryje, i spojrzeć na swój problem jako na szansę. Wszystkie słabości, stanowiące źródło mojego cierpienia, odzierają mnie z iluzji, które w sobie pielęgnowałem. Wyzwalają mnie z więzów mojego "ego".
(Anselm Grün)

Patroni medialni: Przewodnik Katolicki, Katolik.pl, Ewangelizacja.pl, Radio Emaus.

Nowe Towar niedostępny 9788375164268 1,00
CENA DETALICZNA28,00 zł
NASZA
CENA
1,00

DOSTĘPNOŚĆ:

Brak

Dostawa już od 9,99 zł
Obrazki srebrne i ikony Wszystkie

O autorze

Wszyscy autorzy
o. Anselm Grün OSB

o. Anselm Grün OSB

Urodził się 14 stycznia 1945 w Junkershausen. Teolog, pisarz, mnich benedyktyński. W 1964, po zdaniu matury w Riemenschneider-Gymnasium w Würzburgu, wstąpił do benedyktynów w opactwie Münsterschwarzach, gdzie rozpoczął nowicjat. 

Od 1965 do 1971 studiował filozofię i teologię w St. Ottilien i w Rzymie. W 1974 otrzymał tytuł doktora teologii. W latach 1974 – 1976 studiował zarządzanie w Norymberdze. Od 1977 roku pełnił funkcję odpowiedzialnego za zarząd majątkiem opactwa Münsterschwarzach  (zrezygnował w roku 2013).

Jest znawcą psychologii i psychoterapii, specjalizuje się  w zagadnieniach dotyczących kierowania ludźmi i przedsiębiorstwami, rozwoju wewnętrznego, przezwyciężania negatywnych uczuć i emocji, a także rozwoju poczucia własnej wartości i godności.  

Swoją pierwszą książkę  –  "Czystość serca"   – o. Anselm napisał w 1976 r. Dziś jest już ich ponad 250, a łączny nakład osiągnął ponad 14 milionów egzemplarzy. Prowadzi kursy dla zarządów największych niemieckich korporacji, a także dla zwykłych ludzi pragnących odnaleźć szczęście w życiu osobistym.

Książki Anselma Grüna zostały wydane w nakładzie ponad 3 miliony egzemplarzy i przetłumaczone na ponad 30 języków (m.in. chiński, polski, hiszpański, duński, portugalski, czeski, angielski, koreański, rumuński, ukraiński, estoński, chorwacki, szwedzki, węgierski, francuski, duński, serbski, włoski, norweski, słowacki). 

WIĘCEJ O AUTORZE

RECENZJE W MEDIACH

Przewodnik-Katolicki.pl

To książka o tym, jak pomagać innym w sferze duchowej i samemu nie ulec pokusie zniechęcenia, tym bardziej że, jak piszą autorzy poradnika: „Dziś wielu chrześcijan woli udać się do terapeuty niż do kierownika duchowego. Sądzą oni, że pomoc tego pierwszego będzie skuteczniejsza. Fakt ten stanowi wyzwanie dla osób zaangażowanych w duszpasterstwo (...)”. maku

WIĘCEJ

Granice.pl

Duszpasterska aktywność Kościoła to zorganizowana działalność społeczna, polegająca na głoszeniu zasad wiary i celebrowaniu liturgii. Z ramienia parafii duszpasterz jest opiekunem określonych grup, którym poświęca swój czas, siły oraz możliwości. W książce Wypalenie duchowe autorzy skupiają się na tym etapie życia, kiedy nieustanna gotowość duszpasterska przyczynia się do zmniejszenia gorliwości, dokładności i wytrwałości pełnionej posługi. Próbując znaleźć najlepszy środek na istniejący stan, lektura jest doskonałym poradnikiem dla zmęczonych aktywnością duszpasterską. Zadaniem głoszenia Dobrej Nowiny o zbawieniu obarczeni są wszyscy chrześcijanie, zwłaszcza zaś kapłani, katecheci oraz animatorzy świeccy. Do nich szczególnie zwracają się autorzy, przypominając o zaszczytnej misji powierzonej im przez samego Chrystusa. Ponieważ wybranie oraz powołanie zobowiązują do wierności w najtrudniejszych nawet warunkach, wszyscy zainteresowani odnajdą w publikacji wskazówki, z których bez wątpienia z radością skorzystają. Wunibald Müller, Ruthard Ott oraz Anselm Grün to doświadczeni psycholodzy, psychoterapeuci i teologowie, dlatego rady przez nich podane są przemyślane, wyważone i warte zastosowania. Autorzy koncentrują uwagę czytelnika na tkwiących w każdym człowieku czterech rodzajach energii archetypicznej (króla, wojownika, kochanka i czarodzieja); wyszczególniają przynoszące ulgę drogowskazy, odnoszące się do pracy duszpasterskiej i sfery duchowości; proponują dokładne przyjrzenie się własnemu życiu; akcentują pożyteczność kierownictwa duchowego, odgrywającego zasadniczą rolę w pogłębianiu osobistej religijności; a także wskazują na bezwzględną potrzebę zweryfikowania wyobrażenia o Panu Bogu i samym sobie. Poważne potraktowanie wszystkich wymienionych elementów jest najlepszym sposobem na osiągnięcie celu. Treści zasadnicze zostały poprzeplatane świadectwami osób, których osobiste wyznania prowadzą czytelnika mozolną, ale skuteczną drogą ze stanu depresyjnego odrętwienia ku całkowitemu wyzwoleniu. Wszystkie są szczere, interesujące oraz – co najważniejsze – efektywne. Indywidualne ustosunkowanie się do zaproponowanych pomysłów pomoże odzyskać wewnętrzne ukojenie, by móc na powrót oddać się do dyspozycji innych. Pomocą służą również wyszczególnione teksty biblijne, zacytowane wypowiedzi psychoterapeutów i podane ćwiczenia praktyczne. Zaproponowano także literaturę, niestety, przede wszystkim obcojęzyczną. Ponieważ emocjonalne i duchowe wypalenie może dotknąć każdego człowieka, lektura przeznaczona jest dla tych, których poruszony problem dotyczy. Przystępny język czyni ją łatwą w odbiorze, dlatego starajmy się – oprócz realizowania własnych pomysłów – stosować sprawdzone środki zawarte w Poradniku dla zmęczonych aktywnością duszpasterską. Naładowanie „akumulatorów duchowych” pozwoli z radością kontynuować dawno rozpoczęte dzieło.

WIĘCEJ

BycDlaInnych.jezuici.pl

Mam przed sobą poradnik napisany przez psychologów i teologów, którzy od lat towarzyszą osobom zmęczonym aktywnością duszpasterską. Wśród autorów jest benedyktyński mnich Anzelm Grün oraz świecki dyrektor domu rekolekcyjnego Wunibald Müller, siostra zakonna i duszpasterz. Najbardziej jednak przemówił do mnie tekst Rutharda Otta. Proponuje on zamienić kłody, o które się idąc przez życie potykamy w kładki, „po których będziemy mogli przejść do nowego etapu życia” (s. 104). Jak się do tego zabrać? Po pierwsze zaktualizować swoje życiowe motto, przeformułowując je twórczo i dostosowując do nowej rzeczywistości. „Motta życiowe są naszymi drogowskazami” – pisze Ott. Co jakiś czas należy je „poddawać refleksji, a następnie odrzucić lub uzupełnić” (s. 106). Po drugie, zamiast brać życie całkowicie we własne ręce i starać się zasłużyć na uznanie, należy spojrzeć na Boga i na życie mniej fundamentalistycznie, gdyż „na zbyt utwardzonych ścieżkach najłatwiej się potknąć” (s. 107). Trzecią sugestią, która ma pomóc wypalonemu duchowo odnaleźć radość życia, są zajęcia ruchowe a czwartą – rezygnacja z bojowego nastawienia do pojawiających się przeciwności. Nie musimy dotrzymywać kroku innym. Po piąte, nie możemy też zupełnie ignorować naszych podstawowych potrzeb i po szóste – nie damy sobie rady, jeśli będziemy oczekiwać zbyt wiele zarówno od siebie jak i od innych. Ruthard Ott adresuje swój tekst przede wszystkim do kapłanów, przypominając im, że ich posługa duszpasterska nie wypływa z obowiązku lecz z osobistego doświadczenia miłości. W obliczu trwającego dziś procesu reorganizacji duszpasterstwa w Kościele, wielu księży doświadcza poczucia bezradności, zatrzymuje się w pół drogi, boi się utraty stabilności i konieczności nabywania nowych umiejętności. Obciążenie staje się zbyt duże. Pomocny jest wówczas powrót do pierwotnych ideałów, do tego ognia wewnętrznego, który ich rozpalał, gdy rodziło się w ich sercach powołanie. Z praktycznymi radami Rutharda Otta powinni zapoznać się nie tylko zmęczeni i zniechęceni księża, ale także świeccy liderzy wspólnot i grup modlitewnych, działacze chrześcijańskich stowarzyszeń oraz przede wszystkim katecheci pracujący w szkołach. Z tego praktycznego tekstu, opartego na doświadczeniu psychologa i psychoterapeuty, dowiedzą się jak chronić się przed wypaleniem duchowym, jak nabrać dystansu do własnej pracy, jak traktować siebie i gdzie szukać źródła siły. Ruthard Ott kończy swój wywód, zachęcając do ciągłego odkrywania drogowskazów i kładek, które pozwolą nam podążać raz obraną drogą. [Wojciech Żmudziński SJ]

WIĘCEJ
Recenzje czytelników
Średnia ocen: Brak ocen
5 gwiazdek
4 gwiazdki
3 gwiazdki
2 gwiazdki
1 gwiazdka

Dodaj swoją recenzję

Mam konto

Nie mam konta

 

Skorzystaj z konta

Zaloguj się
Recenzje czytelników

CI, KTÓRZY WYBRALI TEN PRODUKT, KUPILI TAKŻE:

Stefan Szary CR

KSIĄŻKA

5,00 zł

1,00 zł

ks. Jan Twardowski

KSIĄŻKA

11,90 zł

5,00 zł

Philippe Rouillard

KSIĄŻKA

5,00 zł

3,00 zł

ks. Andrzej Ziółkowski CM

KSIĄŻKA

10,00 zł

5,00 zł
KONTAKT Z NAMI

tel. 61 659 37 55 - Zamówienia - sklep internetowy

tel. 61 659 37 79 - Pakiety startowe

tel. 61 852 48 35 - Księgarnia Świętego Wojciecha
Plac Wolności 1

tel. 61 659 37 10 - Wydawnictwo

e-mail sklep@swietywojciech.pl

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. akceptuję