Używamy cookies aby ułatwić korzystanie ze sklepu. Zgodnie z dyrektywą dotyczącą prywatności w sieci, musimy zapytać o Twoją zgodę na zapisywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.
Przewodnik Katolicki nr 33/2024 wydanie w formie PDF
Rok wydania | 2024 |
---|---|
Wydawca | Wydawnictwo Święty Wojciech |
Obecna cena jest najniższą z ostatnich 30 dni
- Bezpieczne płatności
- 14 dni na zwrot
- Dostawa już od 9.99 PLN
„Przewodnik Katolicki” 33/2024
Czytaj i bierz!
Papież zachęca nie tyle do czytania w ogóle, ile do pewnej postawy wobec literatury, która może wpływać na życie codzienne i duchowość czytelników. Akt czytania może być momentem rozeznawania tego, co powinniśmy zmienić w naszym życiu, co jest naszym duchowym strapieniem.
Cień Boga
Przetaczają się czasem przez Polskę wojenki o literaturę i jej autorów. A Franciszek mówi: czytajcie. Nie tylko to, co katolickie. Literatura, otwierając człowieka na słowa, otwiera go również na Słowo – na Boga, który jest żywy w człowieku, który w człowieku się objawia, który przez człowieka przychodzi, jeśli tylko potrafimy Go dostrzec i przyjąć.
Jezus w Paryżu
Być może Francuzi w kontekście wiary zostaną zapamiętani głównie z kontrowersji wokół ceremonii otwarcia igrzysk. Jednak to nie cały obraz rzeczywistości. Imprezie sportowej w Paryżu towarzyszyła ewangelizacja pod nazwą „Holy Games”.
„Bóg ma o mnie staranie”
Wciąż jeszcze jesteśmy społeczeństwem „na dorobku”, przynajmniej mentalnie. To sprawia, że cnota ubóstwa raczej nie należy do tych, które by budziły szczególne zainteresowanie. A szkoda, bo paradoksalnie właśnie ona prowadzi do prawdziwego bogactwa.
Wokół sprawy ks. Olszewskiego
Zatrzymany w marcu w związku z nieprawidłowościami związanymi z Funduszem Sprawiedliwości ks. Michał Olszewski ma pod koniec sierpnia opuścić areszt. Pozostaje mieć nadzieję, że rzeczywiście tak się stanie, a całe postępowanie doprowadzi do pełnego i rzetelnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności.
Patelnia zaczyna skwierczeć
Rosja zaatakowała, w sposób hybrydowy, Wielką Brytanię. To już klasyczne działanie Moskwy, lecz po raz pierwszy wywołało ono falę przemocy o tak silnym natężeniu.
Prawo do dzieciństwa
Żadne dziecko nie powinno być zmuszane ani nakłaniane do pracy. Dotyczy to zarówno zajmowania się gospodarstwem, pracy w sektorze usługowym, jak i wykonywania obowiązków reporterki.
Z dala od toksycznej pozytywności
Zdrowy optymista nie odcina się od trudnych uczuć, nie idealizuje położenia, w którym się znalazł – choć wierzy, że w trudnych sytuacjach da sobie radę. Toksyczny optymizm powoduje zaprzeczanie nieprzyjemnym emocjom i utrudnia nam przygotowanie się do życiowych wyzwań.
Negatywy ważniejsze niż życie
O „przymusie fotografii” pisała w swoim słynnym eseju Susan Sontag. Pasuje to jak ulał do działalności fotografów powstania warszawskiego, dla których nadrzędnym celem było udokumentowanie wydarzeń tego czasu.
Wracamy do Kościoła
Książka Marka Kity Zostać w Kościele. Zostać Kościołem jest być może najważniejszą, jakie w ostatnich latach napisano po polsku o Kościele. Zawartość jest prostym rozwinięciem jej tytułu. „Zostać w Kościele” to znaczy najpierw – wytrwać w nim. Ale też – trwać. A wreszcie – odnaleźć go w sobie oraz w innych. To ostatnie zdanie jest synonimem „zostania Kościołem”.