Dziady. Lektura z opracowaniem
Adam Mickiewicz
Adam Mickiewicz to jeden z najwybitniejszych polskich poetów wszech czasów. Jego dzieła na stałe zostały wpisane w kanon polskiej literatury. Dziady to cykl dramatów, który został napisany przez naszego wieszcza narodowego, podczas, gdy kraj był zniewolony zaborami. Jeśli jeszcze nie masz tej książki w swojej domowej biblioteczce, zastanów się nad uzupełnieniem braków.
Składające się na Dziady trzy utwory (część II, III i IV) nie są ze sobą połączone fabularnie. W różnych częściach autor opisuje różne wydarzenia, w których udział biorą fikcyjni bohaterowie. Jednak Dziady bardzo mocno odnoszą się do sytuacji politycznej naszego kraju w XIX wieku. Mickiewicz w trafny sposób krytykuje postawę Polaków podczas zaborów, ich niezdecydowanie i bezczynność.
Tematem Dziadów jest nie tylko polityka – w IV części główny bohater tego utworu, Gustaw, odnosi się do zachowania kobiet i opowiada o swoim zawodzie miłosnym. Wszystkie historie opowiedziane w Dziadach nasycone są metafizyką i spirytualizmem. Ciekawym jest, że treści zawarte w dramatach mają przełożenie na to co się dzieje w obecnym świecie. Z tego powodu Dziady są dziełem ponadczasowym i uniwersalnym, które warto znać, nie tylko dlatego, że jest to lektura szkolna.
Książka stanowi udane połączenie lektury szkolnej z opracowaniem, dzięki czemu młody Czytelnik będzie mógł dowiedzieć się, jak zinterpretować klasyczne, ale również nieco trudne dzieło Mickiewicza.