T: 61 659 37 55

E: sklep@swietywojciech.pl

WYSYŁKA

dostawa

JUŻ OD

Święta dobrych życzeń

ks. Jan Twardowski

Liczba stron:
80
Wymiary:
205 x 270 mm
Oprawa:
twarda
ISBN:
978-83-7516-650-7
Ilustrator:
Marcin Strzembosz
Wydanie:
wydanie II, poszerzone, zmienione
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Święty Wojciech
Rodzaj:
KSIĄŻKA
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

"Święta Bożego Narodzenia są po to, żeby się nauczyć miłości do najbliższych.Święta Bożego Narodzenia to święta w rodzinie - święta dobrych życzeń". (ks. Jan Twardowski)

Nowe wydanie znanej i popularnej książki ks. Twardowskiego, poszerzone o szesnaście dotąd niepublikowanych tekstów oraz o nowe ilustracje. Wspaniały prezent świąteczny dla młodszych i starszych!

Wybór i opracowanie: Aleksandra Iwanowska

53
Nowe Towar dostępny 9788375166507 19,90
CENA DETALICZNA27,00 zł
NASZA
CENA
19,90

DOSTĘPNOŚĆ:

Niska

Wysyłka w 1 dzień

Dostawa już od 2,99 zł

O autorze

Wszyscy autorzy
ks. Jan Twardowski

ks. Jan Twardowski

Jan Twardowski (1915-2006), ksiądz katolicki, poeta, kaznodzieja. Debiutował w 1932 r. na łamach pisma młodzieży szkolnej „Kuźnia Młodych”, którego był współredaktorem (1933-35). Pierwszy tomik wierszy (Powrót Andersena) opublikował w 1937 r. W latach dziewięćdziesiątych minionego wieku  znalazł się u szczytu poczytności i należy do czołówki poetów polskich. Różnorodne gatunkowo książki prozatorskie (rozważania, myśli, felietony, aforyzmy, opowiadania dla dzieci) kreują bogaty wizerunek myśliciela, filozofa, przewodnika duchowego i wybitnego kaznodziei.

Jan Twardowski w 1935 r. podjął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, przerwane 1939 r. przez wybuch wojny; w czasie Powstania Warszawskiego (1944) w szeregach Armii Krajowej brał udział w pracach konspiracyjnych; dwukrotnie ranny. W 1945 r. podjął naukę w Seminarium Duchownym w Warszawie, podjął przerwane studia polonistyczne, które ukończył w 1948 r. W tym samym roku otrzymał święcenia kapłańskie. Po trzech latach pracy (1948-1951) w pierwszej parafii w podwarszawskim Żbikowie, dziś dzielnicy Pruszkowa, wrócił na stałe do Warszawy. W latach 1951-1957 był kolejno wikarym w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, 1957-1958 wikarym w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie, 1958-1959 prefektem rezydentem w parafii Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskim, 1959-2004 rektorem kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi przy klasztorze Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie.

Jego twórczość znamionuje prostota, autentyzm, czytelny przekaz prawdy, wspólne z poszukującym człowiekiem stawianie pytań, a także zawarty w niej humor. Zjednało to księdzu Twardowskiemu czytelników z wszystkich pokoleń i umieściło go w czołówce polskich autorów. W miarę upływu lat stawał się on coraz bardziej uznawanym autorytetem moralnym i przewodnikiem duchowym. Zróżnicowane gatunkowo zbiory – wiersze, opowiadania dla dzieci, rozważania ewangeliczne, felietony, anegdoty, aforyzmy – ukazują się w licznych wydaniach, także za granicą, w przekładach na języki obce, jak niemiecki, słowacki, flamandzki, bułgarski, francuski, ukraiński, macedoński, angielski, czeski, węgierski, hebrajski, włoski, hiszpański, rosyjski, białoruski. Silne umiłowanie świata stworzonego, poczucie tożsamości narodowej, więź z polską historią, kulturą, przyrodą, przekaz pełen niezłomnej wiary zjednały Twardowskiemu zwolenników w ponad dwustu placówkach dydaktycznych w całym kraju, których został patronem.

W publikacji Budzić nadzieję. Abecadło dziewięćdziesięciolatka (2005) zawarł kwintesencję przemyśleń (wierszem i prozą) człowieka, patrzącego na swoje życie oczyma wiary. Wizerunku dopełnia dwutomowa Autobiografia. Myśli nie tylko o sobie (2006-2007).

Zbiorami prezentującymi zróżnicowaną twórczość są m.in.: Zaufałem drodze. Wiersze zebrane  1932-2006; Elementarz księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego, Tylko miłość się liczy, rozważania: Wszędy pełno Ciebie, Kościół Cię nie ogarnie, Za Twe hojne dary, ABC księdza Twardowskiego. Kazania najkrótsze, wielotomowa seria: Kilka myśli..., Ważne jak katechizm, Myśli na każdy dzień, Budzić nadzieję. Rozważania o kapłaństwie, Taka jest moja wiara, Weź swój krzyż, Śmierć na śmierć nie umiera; wybory kazań okolicznościowych: Stale być blisko. Pamięć o ludziach, Nadzieja powołania. Myśli o kapłaństwie, opowiadania i wiersze dla dzieci: Zeszyt w kratkę, Nowe patyki i patyczki, Kubek z jednym uchem, Nie tylko wrona chodzi zdziwiona, Od ucha do ucha, Pierwsza Komunia z białą kokardą; anegdoty i aforyzmy: Niecodziennik cały, Dłużej niż na zawsze, seria Aforyzmy i nie tylko. Myśl „Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą”, pochodząca z wiersza dedykowanego Annie Kamieńskiej Śpieszmy się, stała się niemal programową wizytówką księdza poety i weszła do kanonu aforyzmów – skrzydlatych słów.

Otrzymał: nagrody, m.in.: im. Brata Alberta (1978), polskiego Pen Clubu im. Roberta Gravesa (1980), Fundacji Alfreda Jurzykowskiego (Nowy Jork za 1985), im. Władysława i Nelli Turzańskich (Toronto 1995), Ministra Kultury i Sztuki (1997), Miasta Stołecznego Warszawy (1999), wydawców katolickich „Feniks” (1999), Ikar 2000, „Totus”, zwany „katolickim Noblem” (za 2001); Rady Miasta Stołecznego Warszawy (2005); Marszałka Województwa Mazowieckiego (2005); tytuły, m.in: Kawalera Orderu Uśmiechu (1996), doktora honoris causa KUL (1999); honorowego prałata Jego Świątobliwości (2003); medale, ordery, krzyże, m.in: Medal im. Janusz Korczaka (1980), Order „Polonia Mater Nostra Est” (1999), Medal Senatu Rzeczypospolitej (2000), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2006 pośmiertnie).

Opracowała Aleksandra Iwanowska

WIĘCEJ O AUTORZE

RECENZJE W MEDIACH

PrzepisNaMilosc.pl

Święta dobrych życzeń to zbiór tekstów i fragmentów kazań księdza Jana Twardowskiego, zebrany przez Aleksandrę Iwanowską. Nazwisko autora mówi samo za siebie. Jego wierni czytelnicy wiedzą, czego się spodziewać: niezwykle obrazowego stylu, prostych zdań, licznych odwołań do codziennych, przede wszystkim domowych doświadczeń dzieci. Podobnie jak w innych tekstach Księdza Jana, tak i tu wyraźnie widoczny jest szacunek, czy wręcz podziw dla kobiet (zwłaszcza mam i babć) oraz sentyment do ciepła rodzinnego domu. Nie brakuje też odwołań do postaci biblijnych (m.in. Anny, Symeona, Heroda), a także ciągłych wezwań do poprawy, do nieustannej pracy nad sobą, coraz lepszego zachowywania się. To wszystko sprawia, że Święta dobrych życzeń wydają się znakomitą lekturą na Adwent, pomagającą w przygotowaniu do świąt i dostrzeżeniu ich religijnego wymiaru. Karolina Mucha

WIĘCEJ
Recenzje czytelników
Średnia ocen: 5
5 gwiazdek
3
4 gwiazdki
0
3 gwiazdki
0
2 gwiazdki
0
1 gwiazdka
0

Dodaj swoją recenzję

Mam konto

Nie mam konta

 

Skorzystaj z konta

Zaloguj się

Recenzje kupujących

Kamila

Opinia z dnia: 21.09.16r

Jeśli szukają Państwo mądrej, wartościowej lektury, która ubarwi czas Bożego Narodzenia- polecam ,,Święta Dobrych Życzeń,, Ks. Jan Twardowski w charakterystyczny dla siebie sposób, tłumaczy dlaczego palimy świecę ,,nie Małgorzatkę , nie Agatkę, tylko roratkę,, Odpowiada na pytanie , która z mamusi jest najpiękniejsza...czy ta ,,w Częstochowie gdzie tyle świateł, i kapliczce gdzie pełno śniegu,, Uczy składania życzeń i przypomina co tak naprawdę jest ważne podczas Wigilii. Książka-drogowskaz, do której z pewnością będziemy wracać.

Recenzja była przydatna

Piotr

Opinia z dnia: 15.12.14r

Ksiądz Twardowski na święta dla dzieci :)

Recenzja była przydatna

Beata

Opinia z dnia: 28.11.16r

„Święta dobrych życzeń” księdza Jana Twardowskiego to pięknie wydana w formie albumowej książka adresowana do najmłodszych czytelników. Zapewniam jednak z czystym sumieniem, że je lektura sprawia także frajdę dorosłym. Urzekający jest tekst, co nie dziwi, gdyż ksiądz Twardowski potrafił swoimi słowami dotrzeć do wszystkich pokoleń. Z prostotą, wdziękiem, ale i głęboką mądrością autor opisuje przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia – i te duchowe, i materialne, związane z ubieraniem choinki, zapachami wigilijnych potraw, szykowaniem prezentów i oczekiwaniem na nie… Czekanie pokazane tu jest jako okres radości, dzielenia się w innymi, pomagania rodzicom w przygotowaniach. Przy okazji ksiądz Twardowski rozszerza ten temat o empatyczne zachowania, które powinny towarzyszyć ludziom przez cały rok (pięknie opowiadają o tym rozdziały „Pomyślcie o…” i „O prezentach”). Nie sposób mówić o grudniowych świętach, nie przedstawiając historii przyjścia na świat Jezusa. W przystępny, ale i barwny sposób autor opowiada o Zwiastowaniu, znaczeniu modlitwy Zdrowaś Maryjo…” i imienia Jezus, o narodzinach w betlejemskiej stajence. Są tu, oczywiście, pastuszkowie, Trzej Królowie i ich symboliczne dary, jest zły Herod („mocny jak atleta, a drżał jak galareta”). Jest też opowieść o nieszczęśliwym bogaczu i szczęśliwym biedaku, którą kończą objaśnienia, po co Pan Jezus przyszedł na świat. „Święta dobrych życzeń” to książka niezwykle wartościowa, łącząca mądrość z lekkością przekazu, powagę z poczuciem humoru, biblijne tematy ze współczesnym życiem. Posługując się prostymi słowami, ksiądz Twardowski podejmuje tematy ważne i ponadczasowe. Ogromną zaletą są również kolorowe, realistyczne ilustracje Marcina Strzembosza. Ujmują one swoim ciepłem, uśmiechami bohaterów, rodzinnym klimatem. Dużo w nich powagi, wzruszeń, ale i humoru (Herod w przekrzywionej koronie, kulący się ze strachu na tronie czy dzieci bawiące się prezentami to prawdziwy majstersztyk). Warto zaznaczyć,

Recenzja była przydatna

Recenzje czytelników

CI, KTÓRZY WYBRALI TEN PRODUKT, KUPILI TAKŻE:

Jezus - Budda. Możliwy dialog?

-97%

Jezus - Budda. Możliwy dialog?

Gira Dennis, Midal Fabrice

KSIĄŻKA

39,90 zł

1,00 zł
Myśli na każdy dzień

-15%

Myśli na każdy dzień

ks. Jan Twardowski

KSIĄŻKA

34,90 zł

29,70 zł
Siedem razy zniewolenie

-95%

Siedem razy zniewolenie

s. Urszula Kłusek SAC

KSIĄŻKA

19,90 zł

1,00 zł
O wychowaniu przedszkolaka

-94%

O wychowaniu przedszkolaka

Beata Nadolna

KSIĄŻKA

16,00 zł

1,00 zł
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. akceptuję