WYSYŁKA

dostawa

JUŻ OD

Święta dobrych życzeń

ks. Jan Twardowski

Liczba stron:
80
Wymiary:
205 x 270 mm
Oprawa:
twarda
ISBN:
978-83-7516-650-7
Ilustrator:
Marcin Strzembosz
Wydanie:
wydanie II, poszerzone, zmienione
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Święty Wojciech
Rodzaj:
KSIĄŻKA
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

"Święta Bożego Narodzenia są po to, żeby się nauczyć miłości do najbliższych.Święta Bożego Narodzenia to święta w rodzinie - święta dobrych życzeń". (ks. Jan Twardowski)

Nowe wydanie znanej i popularnej książki ks. Twardowskiego, poszerzone o szesnaście dotąd niepublikowanych tekstów oraz o nowe ilustracje. Wspaniały prezent świąteczny dla młodszych i starszych!

Wybór i opracowanie: Aleksandra Iwanowska

53
Nowe Towar niedostępny 9788375166507 19,90
CENA DETALICZNA27,00 zł
NASZA
CENA
19,90

DOSTĘPNOŚĆ:

Brak

Dostawa już od 9,99 zł
Obrazki srebrne i ikony Wszystkie

O autorze

Wszyscy autorzy
ks. Jan Twardowski

ks. Jan Twardowski

Jan Twardowski (1915-2006), ksiądz katolicki, poeta, kaznodzieja. Debiutował w 1932 r. na łamach pisma młodzieży szkolnej „Kuźnia Młodych”, którego był współredaktorem (1933-35). Pierwszy tomik wierszy (Powrót Andersena) opublikował w 1937 r. W latach dziewięćdziesiątych minionego wieku  znalazł się u szczytu poczytności i należy do czołówki poetów polskich. Różnorodne gatunkowo książki prozatorskie (rozważania, myśli, felietony, aforyzmy, opowiadania dla dzieci) kreują bogaty wizerunek myśliciela, filozofa, przewodnika duchowego i wybitnego kaznodziei.

Jan Twardowski w 1935 r. podjął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, przerwane 1939 r. przez wybuch wojny; w czasie Powstania Warszawskiego (1944) w szeregach Armii Krajowej brał udział w pracach konspiracyjnych; dwukrotnie ranny. W 1945 r. podjął naukę w Seminarium Duchownym w Warszawie, podjął przerwane studia polonistyczne, które ukończył w 1948 r. W tym samym roku otrzymał święcenia kapłańskie. Po trzech latach pracy (1948-1951) w pierwszej parafii w podwarszawskim Żbikowie, dziś dzielnicy Pruszkowa, wrócił na stałe do Warszawy. W latach 1951-1957 był kolejno wikarym w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, 1957-1958 wikarym w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie, 1958-1959 prefektem rezydentem w parafii Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskim, 1959-2004 rektorem kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi przy klasztorze Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie.

Jego twórczość znamionuje prostota, autentyzm, czytelny przekaz prawdy, wspólne z poszukującym człowiekiem stawianie pytań, a także zawarty w niej humor. Zjednało to księdzu Twardowskiemu czytelników z wszystkich pokoleń i umieściło go w czołówce polskich autorów. W miarę upływu lat stawał się on coraz bardziej uznawanym autorytetem moralnym i przewodnikiem duchowym. Zróżnicowane gatunkowo zbiory – wiersze, opowiadania dla dzieci, rozważania ewangeliczne, felietony, anegdoty, aforyzmy – ukazują się w licznych wydaniach, także za granicą, w przekładach na języki obce, jak niemiecki, słowacki, flamandzki, bułgarski, francuski, ukraiński, macedoński, angielski, czeski, węgierski, hebrajski, włoski, hiszpański, rosyjski, białoruski. Silne umiłowanie świata stworzonego, poczucie tożsamości narodowej, więź z polską historią, kulturą, przyrodą, przekaz pełen niezłomnej wiary zjednały Twardowskiemu zwolenników w ponad dwustu placówkach dydaktycznych w całym kraju, których został patronem.

W publikacji Budzić nadzieję. Abecadło dziewięćdziesięciolatka (2005) zawarł kwintesencję przemyśleń (wierszem i prozą) człowieka, patrzącego na swoje życie oczyma wiary. Wizerunku dopełnia dwutomowa Autobiografia. Myśli nie tylko o sobie (2006-2007).

Zbiorami prezentującymi zróżnicowaną twórczość są m.in.: Zaufałem drodze. Wiersze zebrane  1932-2006; Elementarz księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego, Tylko miłość się liczy, rozważania: Wszędy pełno Ciebie, Kościół Cię nie ogarnie, Za Twe hojne dary, ABC księdza Twardowskiego. Kazania najkrótsze, wielotomowa seria: Kilka myśli..., Ważne jak katechizm, Myśli na każdy dzień, Budzić nadzieję. Rozważania o kapłaństwie, Taka jest moja wiara, Weź swój krzyż, Śmierć na śmierć nie umiera; wybory kazań okolicznościowych: Stale być blisko. Pamięć o ludziach, Nadzieja powołania. Myśli o kapłaństwie, opowiadania i wiersze dla dzieci: Zeszyt w kratkę, Nowe patyki i patyczki, Kubek z jednym uchem, Nie tylko wrona chodzi zdziwiona, Od ucha do ucha, Pierwsza Komunia z białą kokardą; anegdoty i aforyzmy: Niecodziennik cały, Dłużej niż na zawsze, seria Aforyzmy i nie tylko. Myśl „Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą”, pochodząca z wiersza dedykowanego Annie Kamieńskiej Śpieszmy się, stała się niemal programową wizytówką księdza poety i weszła do kanonu aforyzmów – skrzydlatych słów.

Otrzymał: nagrody, m.in.: im. Brata Alberta (1978), polskiego Pen Clubu im. Roberta Gravesa (1980), Fundacji Alfreda Jurzykowskiego (Nowy Jork za 1985), im. Władysława i Nelli Turzańskich (Toronto 1995), Ministra Kultury i Sztuki (1997), Miasta Stołecznego Warszawy (1999), wydawców katolickich „Feniks” (1999), Ikar 2000, „Totus”, zwany „katolickim Noblem” (za 2001); Rady Miasta Stołecznego Warszawy (2005); Marszałka Województwa Mazowieckiego (2005); tytuły, m.in: Kawalera Orderu Uśmiechu (1996), doktora honoris causa KUL (1999); honorowego prałata Jego Świątobliwości (2003); medale, ordery, krzyże, m.in: Medal im. Janusz Korczaka (1980), Order „Polonia Mater Nostra Est” (1999), Medal Senatu Rzeczypospolitej (2000), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2006 pośmiertnie).

Opracowała Aleksandra Iwanowska

WIĘCEJ O AUTORZE

RECENZJE W MEDIACH

PrzepisNaMilosc.pl

Święta dobrych życzeń to zbiór tekstów i fragmentów kazań księdza Jana Twardowskiego, zebrany przez Aleksandrę Iwanowską. Nazwisko autora mówi samo za siebie. Jego wierni czytelnicy wiedzą, czego się spodziewać: niezwykle obrazowego stylu, prostych zdań, licznych odwołań do codziennych, przede wszystkim domowych doświadczeń dzieci. Podobnie jak w innych tekstach Księdza Jana, tak i tu wyraźnie widoczny jest szacunek, czy wręcz podziw dla kobiet (zwłaszcza mam i babć) oraz sentyment do ciepła rodzinnego domu. Nie brakuje też odwołań do postaci biblijnych (m.in. Anny, Symeona, Heroda), a także ciągłych wezwań do poprawy, do nieustannej pracy nad sobą, coraz lepszego zachowywania się. To wszystko sprawia, że Święta dobrych życzeń wydają się znakomitą lekturą na Adwent, pomagającą w przygotowaniu do świąt i dostrzeżeniu ich religijnego wymiaru. Karolina Mucha

WIĘCEJ
Recenzje czytelników
Średnia ocen: 5
5 gwiazdek
3
4 gwiazdki
0
3 gwiazdki
0
2 gwiazdki
0
1 gwiazdka
0

Dodaj swoją recenzję

Mam konto

Nie mam konta

 

Skorzystaj z konta

Zaloguj się

Recenzje kupujących

Kamila

Opinia z dnia: 21.09.16r

Jeśli szukają Państwo mądrej, wartościowej lektury, która ubarwi czas Bożego Narodzenia- polecam ,,Święta Dobrych Życzeń,, Ks. Jan Twardowski w charakterystyczny dla siebie sposób, tłumaczy dlaczego palimy świecę ,,nie Małgorzatkę , nie Agatkę, tylko roratkę,, Odpowiada na pytanie , która z mamusi jest najpiękniejsza...czy ta ,,w Częstochowie gdzie tyle świateł, i kapliczce gdzie pełno śniegu,, Uczy składania życzeń i przypomina co tak naprawdę jest ważne podczas Wigilii. Książka-drogowskaz, do której z pewnością będziemy wracać.

Recenzja była przydatna

Piotr

Opinia z dnia: 15.12.14r

Ksiądz Twardowski na święta dla dzieci :)

Recenzja była przydatna

Beata

Opinia z dnia: 28.11.16r

„Święta dobrych życzeń” księdza Jana Twardowskiego to pięknie wydana w formie albumowej książka adresowana do najmłodszych czytelników. Zapewniam jednak z czystym sumieniem, że je lektura sprawia także frajdę dorosłym. Urzekający jest tekst, co nie dziwi, gdyż ksiądz Twardowski potrafił swoimi słowami dotrzeć do wszystkich pokoleń. Z prostotą, wdziękiem, ale i głęboką mądrością autor opisuje przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia – i te duchowe, i materialne, związane z ubieraniem choinki, zapachami wigilijnych potraw, szykowaniem prezentów i oczekiwaniem na nie… Czekanie pokazane tu jest jako okres radości, dzielenia się w innymi, pomagania rodzicom w przygotowaniach. Przy okazji ksiądz Twardowski rozszerza ten temat o empatyczne zachowania, które powinny towarzyszyć ludziom przez cały rok (pięknie opowiadają o tym rozdziały „Pomyślcie o…” i „O prezentach”). Nie sposób mówić o grudniowych świętach, nie przedstawiając historii przyjścia na świat Jezusa. W przystępny, ale i barwny sposób autor opowiada o Zwiastowaniu, znaczeniu modlitwy Zdrowaś Maryjo…” i imienia Jezus, o narodzinach w betlejemskiej stajence. Są tu, oczywiście, pastuszkowie, Trzej Królowie i ich symboliczne dary, jest zły Herod („mocny jak atleta, a drżał jak galareta”). Jest też opowieść o nieszczęśliwym bogaczu i szczęśliwym biedaku, którą kończą objaśnienia, po co Pan Jezus przyszedł na świat. „Święta dobrych życzeń” to książka niezwykle wartościowa, łącząca mądrość z lekkością przekazu, powagę z poczuciem humoru, biblijne tematy ze współczesnym życiem. Posługując się prostymi słowami, ksiądz Twardowski podejmuje tematy ważne i ponadczasowe. Ogromną zaletą są również kolorowe, realistyczne ilustracje Marcina Strzembosza. Ujmują one swoim ciepłem, uśmiechami bohaterów, rodzinnym klimatem. Dużo w nich powagi, wzruszeń, ale i humoru (Herod w przekrzywionej koronie, kulący się ze strachu na tronie czy dzieci bawiące się prezentami to prawdziwy majstersztyk). Warto zaznaczyć,

Recenzja była przydatna

Recenzje czytelników

CI, KTÓRZY WYBRALI TEN PRODUKT, KUPILI TAKŻE:

s. Urszula Kłusek SAC

KSIĄŻKA

19,90 zł

1,00 zł

Beata Nadolna

KSIĄŻKA

16,00 zł

1,00 zł

Gira Dennis, Midal Fabrice

KSIĄŻKA

39,90 zł

1,00 zł

ks. Jan Twardowski

KSIĄŻKA

34,90 zł

29,70 zł
KONTAKT Z NAMI

tel. 61 659 37 55 - Zamówienia - sklep internetowy

tel. 61 659 37 79 - Pakiety startowe

tel. 61 852 48 35 - Księgarnia Świętego Wojciecha
Plac Wolności 1

tel. 61 659 37 10 - Wydawnictwo

e-mail sklep@swietywojciech.pl

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. akceptuję