WYSYŁKA

dostawa

JUŻ OD

Twierdza

Przemysław Maćkowiak

Liczba stron:
208
Wymiary:
170 x 160
Oprawa:
twarda
ISBN:
978-83-7516-394-0
Seria:
Poznaj Poznań
Wydanie:
Pierwsze
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Świętego Wojciecha
Rodzaj:
KSIĄŻKA
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

W wyniku swojej burzliwej historii Polska ma wiele zabytków militarnych,nazywana jest często "europejskim skansenem fortecznym". Autor książki zaprasza na spacer po wybudowanej w latach 1828-1869 przez Prusaków twierdzy poligonalnej,która składała się z fortu na Wzgórzu Winiarskim, nazywanego potocznie Cytadelą, prawobrzeżnych umocnień w rejonie m.in. Ostrowa Tumskiego i Śródki oraz tzw. rdzenia na lewym brzegu Warty.

„Poznaj Poznań” – to cykl wydawniczy odkrywający różne karty historii grodu Przemysła. Prezentujemy w nim zarówno charakterystyczne dla Poznania obiekty architektoniczne, jak i mniej lub bardziej ważne wydarzenia z przeszłości.

Dotychczas w serii „Poznaj Poznań” ukazały się:

Ratusz” Magdaleny Mrugalskiej

Zamek Cesarski” Janusza Pazdera
    
 „Na szagę” Małgorzata Jańczak

Nowe Towar niedostępny 9788375163940 34,90
CENA DETALICZNA39,90 zł
NASZA
CENA
34,90

DOSTĘPNOŚĆ:

Brak

Dostawa już od 9,99 zł

RECENZJE W MEDIACH

Granice.pl

Bogaty w zabytki Poznań cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Będąc w X i XI wieku jednym z ośrodków stołecznych i religijnych państwa Piastów, pełnił funkcję siedziby władców Polski. Warte uwagi jest również to, że w poznańskiej katedrze pochowani są pierwsi panujący naszego państwa – Mieszko I oraz Bolesław I Chrobry. Książka Twierdza poligonalna jest wędrówką po dziewiętnastowiecznym systemie umocnień wybudowanych przez Prusaków, a obejmującym fort na Wzgórzu Winiarskim oraz umocnienia na terenie Ostrowa Tumskiego i lewego brzegu Warty. Podróż po detalach twierdzy rozpoczyna się od Cytadeli. Wraz z autorem czytelnik wchodzi na fortyfikacyjny obiekt przez bramę główną na dziedziniec koszar. Przesuwając się wzdłuż Wielkiego Obwodu dochodzi do umocnień parków, a następnie mostami Wielkiej Śluzy i Wielkiej Tamy dociera na Ostrów Tumski. Mijane po drodze umocnienia wokółmiejskie prowadzą go do Bramy Cmentarnej Fortu Winiary. Wszystkie etapy tej niecodziennej wędrówki są niezwykle ciekawe, pozwalają bowiem bliżej przyjrzeć się temu, co składa się na przeszłość historyczną polskiego narodu, wzbogacając wiedzę czytelnika o nieznane do tej pory szczegóły. Publikacja zawiera mnóstwo materiałów historycznych, pozwalających lepiej poznać omawiany okres dziejów. Nieocenioną pomoc stanowią szczegółowe mapki twierdzy poligonalnej w Poznaniu według stanu z początku lat osiemdziesiątych XIX wieku oraz dokładnego planu twierdzy z roku 1954. Nie da się pominąć milczeniem ogromnej ilości pocztówek, zdjęć lotniczych omawianych obiektów, fotografii żołnierzy, planów miasta Poznania, grafik, schematów oraz zaświadczeń o przydziałach mobilizacyjnych. Ułatwieniem jest słowniczek terminów z dziedziny fortyfikacji, w którym poszczególne pojęcia zostały uszeregowane w porządku alfabetycznym. Zainteresowani tematem odnajdą dodatkową pomoc w bibliografii polsko- i obcojęzycznej. Najważniejsze informacje zostały podane w języku polskim i niemieckim. Książka Twierdza poligonalna została opublikowana nakładem Wydawnictwa Święty Wojciech. Zawierając treści historyczne spotka się z zainteresowaniem ograniczonej grupy odbiorców. Erudycja mieszkańców Poznania zostanie wzbogacona o dodatkowe fakty, natomiast przybywający do miasta turyści, będą mogli uzupełnić dotychczasową wiedzę o nowe fakty. Warto zapoznać się z lekturą, ponieważ zaprezentowane w niej informacje przyczynią się nie tylko do pogłębienia wiedzy, ale przede wszystkim pozwolą na zrozumienie minionych czasów oraz sposobów postępowania tych, którym zawdzięczamy taki a nie inny status współczesności.

WIĘCEJ
Recenzje czytelników
Średnia ocen: Brak ocen
5 gwiazdek
0
4 gwiazdki
0
3 gwiazdki
0
2 gwiazdki
0
1 gwiazdka
0

Dodaj swoją recenzję

Mam konto

Nie mam konta

 

Skorzystaj z konta

Zaloguj się

Recenzje kupujących

Henryk S.

Opinia z dnia: 09.05.12r

Ta książka to perełka! Zawiera bardzo ciekawy materiał ilustracyjny - część jest publikowana po raz pierwszy. Ciekawe stare mapy, grafiki, zdjęcia prezentują obraz twierdzy, życie stacjonujących tam żołnierzy. Seria Poznaj Poznań jest warta poznania!

Recenzja była przydatna

Recenzje czytelników

CI, KTÓRZY WYBRALI TEN PRODUKT, KUPILI TAKŻE:

Magdalena Mrugalska-Banaszak

KSIĄŻKA

39,00 zł

1,00 zł
Ratusz
Ratusz

-10%

Madalena Mrugalska-Banaszak

KSIĄŻKA

29,90 zł

26,90 zł

KSIĄŻKA

99,90 zł

20,00 zł

Udo Tworuschka

KSIĄŻKA

10,00 zł

1,00 zł
 • KONTAKT Z NAMI

  tel. 61 659 37 55 - Zamówienia - sklep internetowy

  tel. 61 659 37 79 - Pakiety startowe

  tel. 61 852 48 35 - Księgarnia Świętego Wojciecha
  Plac Wolności 1

  tel. 61 659 37 10 - Wydawnictwo

  e-mail sklep@swietywojciech.pl

  Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. akceptuję