Ps-Po.pl
Czy zastanawiałeś się kiedyś z czym kojarzy Ci się raj, niebo? Przyjęło się twierdzić, że to wieczne szczęście, przestrzeń, w której znikają codzienne troski i zmartwienia. Niektórym przed oczami pojawia się piękny ogród, rajski Eden, innym to, czego brakuje im w życiu doczesnym: miłość, bliskość. Ojciec Joachim Badeni mawiał, że niebo kojarzy mu się z morzem Coca-Coli. Czym tak naprawdę jest rzeczywistość raju? Dla Dantego była spełnieniem snów i pragnień, przestrzenią nieskończonej miłości, mieszkaniem Boga, aniołów i świętych, spotkaniem z ukochaną Beatrycze.
Czym jest dla nas, ludzi XXI wieku? Zapewne w przypadku każdego odpowiedź będzie inna. Każdy ma inne marzenia i pragnienia, każdy w inny sposób odczuwa braki i tęsknoty doczesnego życia. Czy jednak często zastanawiamy się nad tym, gdzie i czym jest raj? To mało popularny temat, często uważa się, że dobry jedynie dla artystów, poetów i… dzieci. Tzw. dorośli muszą myśleć o codziennym życiu, twardo stąpać po ziemi, zapewnić godziwy byt sobie i rodzinie.
Zapominamy o tym, że nasze życie jest tylko wędrówką, drogą do wieczności. O tej wieczności nie chcemy myśleć, jest to zbyt odległe, zbyt trudne. Bywają jednak okresy, kiedy czasami udaje nam zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o tym, jak bardzo kruche i ulotne jest nasze życie. Często też w tych sytuacjach – zagrożenia, choroby, starości i samotności, zastanawiamy się nad tym, co będzie dalej, jaka czeka nas wieczność? Piekło, czyściec, a może raj?
Niewyobrażalne piękno raju, próba określenia tej ulotnej przestrzeni – to temat najnowszej książki Jean Marc-Bot wydanej nakładem Wydawnictwa Święty Wojciech. Poprzednia część, „Czyściec” wprowadziła czytelników w tę niezwykłą, jak się okazało, pełną miłości i nadziei, przestrzeń. Tym razem autor zaprasza czytelników na wędrówkę poprzez piękno i miłość raju. W tej podróży, której mapa jest wytyczona, towarzyszy nam, podobnie jak w poprzedniej części, Dante i jego „Boska komedia”. Piękne alegorie, uniesienia i poetyka dają przedsmak tego świata, który zostaje otwarty przed czytelnikiem. Dodatkowo w rolę przewodników po niebiańskim szczęściu wcielają się święci, mistycy, poeci, pisarze, a nawet hierarchowie kościelni: papieże i biskupi.
Czym jest raj przedstawiony przez Jean Marc-Bot? Jest absolutnym i pełnym zjednoczeniem z Bogiem, doświadczeniem absolutnej bliskości, miłości i Bożej obecności. Jest spełnieniem wszystkich tęsknot i pragnień człowieka, oczywiście tych pozbawionych materialnego zabarwienia. Jest wyzbyciem się tego, co ziemskie, ulotne, materialne na rzecz tego, co nieskończone – Bożej miłości. To zjednoczenie się z Aniołami i świętymi, w wieczystej adoracji miłosiernego Boga.
Autor już w tytule przekazuje nam prawdę, która przewija się potem przez całą treść książki. Przesłaniem tym jest zalecenie, aby żyć pełnią życia, w harmonii z Bogiem i ludźmi, którzy stoją na naszej drodze. Nie wolno nam zamykać się na Bożą łaskę i miłość. Po utracie Bożej bliskości i miłości w wyniku grzechu pierworodnego, Jezus Chrystus pozwolił się ukrzyżować i umarł na krzyżu po to, żeby zbawić każdego człowieka, otworzyć dla każdego z nas bramy raju. Przez cały czas wyciąga do nas rękę, delikatnie przypomina o swojej obecności i cierpliwie czeka. Nie narzuca się, nie zmusza człowieka do nawrócenia i przyjęcia łaski. Czeka, aż w każdym z nas obudzi się tęsknota za Bożą obecnością, miłością, bliskością.
Ewelina Drela