T: 61 659 37 55

E: sklep@swietywojciech.pl

WYSYŁKA

dostawa

JUŻ OD

Dzieci duchy. Ofiary represji Himmlera

Valerie Riedesel

Liczba stron:
352
Wymiary:
138 x 215 mm
Oprawa:
zintegrowana
ISBN:
978-83-8065-198-2
Tłumacz:
Kamil Markiewicz
Rok wydania:
2018
Wydanie:
Pierwsze
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Świętego Wojciecha
Rok produkcji:
2018
Rodzaj:
KSIĄŻKA
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

20 lipca 1944 roku – przewrót w Paryżu początkowo przebiega zgodnie z planem; załamuje się, gdy nadchodzi wiadomość, że Hitler przeżył zamach Clausa von Stauffenberga. Po kilku dniach Cäsar von Hofacker, motor działań paryskich spiskowców, zostaje aresztowany. Wkrótce Gestapo zabiera jego żonę Lotte i dwoje najstarszych dzieci, dla których zaczyna się wielomiesięczna tułaczka po więzieniach i obozach koncentracyjnych.

Troje młodszych dzieci zostaje wywiezionych do hitlerowskiego domu dziecka i pozbawionych nazwisk oraz tożsamości. Nikt nie ma prawa się dowiedzieć, kim naprawdę są – to „dzieci duchy”.
 
Oto poruszająca historia dzieci, które przedwcześnie musiały stać się dorosłe. Valerie Riedesel z dużą dozą empatii prezentuje i interpretuje nowe źródła oraz nieznane dotąd listy członków swojej rodziny. Udaje jej się plastycznie ukazać cierpienie osób, które jako małżonkowie, dzieci i wnukowie przeciwników reżimu stały się ofiarami prześladowania ze strony Trzeciej Rzeszy.
Profesor Joachim Scholtyseck, Instytut Historii Uniwersytetu w Bonn, zastępca prezesa Zespołu Badawczego „20 Lipca 1944 roku”


PRZECZYTAJ FRAGMENT KSIĄŻKI >>
 



Valerie Riedesel, baronowa Eisenbach, jest wnuczką Cäsara von Hofackera. Studiowała historię na uniwersytecie w Strasburgu i na Sorbonie, a następnie ukończyła szkołę dziennikarstwa Axel Springer Akademie. Pracowała m.in. jako redaktor we „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Obecnie wraz mężem mieszka na Rugii. Mają pięcioro dzieci.
 
Patroni medialni:
TVP Historia, Histmag.org, Przewodnik Katolicki, Radio Emaus.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

41
Nowe Towar dostępny 9788380651982 38,25
CENA DETALICZNA45,00 zł
NASZA
CENA
38,25

DOSTĘPNOŚĆ:

Wysoka

Wysyłka w 1 dzień

Dostawa już od 2,99 zł
Recenzje czytelników
Średnia ocen: 4
5 gwiazdek
0
4 gwiazdki
1
3 gwiazdki
0
2 gwiazdki
0
1 gwiazdka
0

Dodaj swoją recenzję

Mam konto

Nie mam konta

 

Skorzystaj z konta

Zaloguj się

Recenzje kupujących

Kamil

Opinia z dnia: 29.10.18r

Autorka opowiada o mało znanym epizodzie historii II wojny światowej i okresu Trzeciej Rzeszy. Konsekwencje zamachu na Hitlera z 20 lipca 1944 roku dotknęły nie tylko bezpośrednich uczestników, lecz także ich rodzin. Żony, matki, ojców, siostry, braci i dzieci aresztowano, a następnie przewożono do kolejnych więzień i obozów koncentracyjnych na terenie całej Rzeszy Niemieckiej; najmłodsze dzieci odłączono od bliskich i osadzono w hitlerowskim domu dziecka. Ich życie do końca wojny wisiało na włosku, a rodziny odnalazły się dopiero latem 1945 roku. Książka została napisana na podstawie wspomnień 15-letniej krewnej Clausa von Stauffenberga Anny-Luise von Hofacker i jej o dwa lata młodszej siostry Christy. Dzięki temu jej język jest przystępny, a perspektywa bardzo emocjonalna, angażująca czytelnika. Mogą go niekiedy znużyć powtarzające się opisy kolejnych miejsc przetrzymywania bohaterów, dobrze jednak oddające stan ducha represjonowanych, już to cieszących się perspektywą rychłego zwolnienia, już to popadających w apatię, gdy okazuje się, że wywozi się ich tylko w nowe miejsce. Książka oddaje popularną dziś perspektywę świadków i ofiar, zwykłych ludzi, nieznajdujących się na pierwszym olanie wydarzeń i niepociągających za sznurki machiny wojenno-politycznej. Często jest to perspektywa naznaczona naiwnością, prostym przeciwstawieniem „złego reżimu” i „dobrego narodu”, przemilczająca uwikłanie wielu „zwykłych” Niemców, w tym samych zamachowców, w zbrodniczy system nazistowski. Wydaje się, że z tej perspektywy nie do końca wyzwoliła się sama autorka w siedemdziesiąt lat po wojnie. Dla czytelnika polskiego lektura będzie w każdym razie możliwością ciekawej konfrontacji własnej pamięci historycznej z pamięcią niemiecką.

Recenzja była przydatna

Recenzje czytelników

CI, KTÓRZY WYBRALI TEN PRODUKT, KUPILI TAKŻE:

(red.) ks. prof. Jan Szpet i Danuta Jackowiak

KSIĄŻKA

19,00 zł

16,15 zł

Eliza Piotrowska

KSIĄŻKA

20,00 zł

16,99 zł

(red.) ks. prof. Jan Szpet i Danuta Jackowiak

KSIĄŻKA

14,00 zł

11,90 zł

(red.) ks. prof. Jan Szpet i Danuta Jackowiak

KSIĄŻKA

14,00 zł

11,90 zł
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. akceptuję