Drogi współczucia. Rozmowy o miłości do człowieka

Ocena:
0% of 100
Więcej informacji
Ilość stron224
Rok wydania2024
ISBN978-83-8065-582-9
WydawcaWydawnictwo Świętego Wojciecha
Oprawatwarda
Nasza cena
Cena promocyjna 42,40 zł Regular Price 49,90 zł
  • Bezpieczne płatności
  • 14 dni na zwrot
  • Dostawa już od 9.99 PLN

PRZEDSPRZEDAŻ - WYSYŁKA ZAMÓWIEŃ ZAWIERAJĄCYCH TEN TYTUŁ ROZPOCZNIE SIĘ 15 PAŹDZIERNIKA

Czy współczucie to temat na książkę?

Jedni mówią: „Tak, tego nam dziś potrzeba! Nie przymusu poprawnej politycznie empatii, lecz konsekwentnej nieobojętności wobec cierpienia”.

Drudzy odpowiadają: „Ile można!? Współczucie nie jest sexy, zróbcie coś o przemocy czy relacjach damsko-męskich, to się sprzeda!”.

Małgorzata Bilska i jej rozmówcy pokazują, że współczucia nie da się zamknąć w ścisłych ramach.

Każdy musi tu iść swoją drogą. Nauczyć się dostrzegać konkretnego człowieka, zrozumieć, że ważna jest osoba, a nie wyobrażenia o niej, stereotypy czy instytucje. Kogo stać na taką postawę? Kogoś, kto szuka w sobie „talentu współczucia”, zamiast kierować się litością, której nikt nie chce.

O czym jest książka Drogi Współczucia?

Książka dotyka zwykłego życia, także twojego – i twoich bliskich. Znajdziesz tu:

15 mocnych, opartych na osobistym doświadczeniu i wiedzy rozmów o współczuciu

14 autentycznych, oryginalnych komentarzy do rozmów autorstwa kardynała Grzegorza Rysia

• nowatorską modlitwę za dzieci autorstwa wybitnego poety

szczere odpowiedzi na trudne pytania – i pytania bez odpowiedzi, które (zo)stawiamy czytelnikowi 

Całość to proste, tak ważne dziś pytanie: Jak kochać człowieka, żeby czuł się kochany?

Kim są autorzy Drogi Współczucia. Rozmowy o miłości do człowieka?

Małgorzata Bilska – dziennikarka, autorka książek, absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Socjologii UJ. Pracuje dla Przewodnika Katolickiego, gdzie ma stałą rubrykę Bez Owijania; współpracuje z „Rzeczpospolitą” i KAI. Jest też pedagogiem, ekspertem w obszarze profilaktyki przemocy.

Publikowała w „Tygodniku Powszechnym”, „Wprost”, „Znaku”, „Przeglądzie Powszechnym”, „Więzi”, „Teologii Politycznej,  „Pressjach”; w magazynie na urządzenia mobilne „W Punkt”; na portalach natemat.pl, rmf24.pl, deon.pl, pl.aleteia.org. Ostatnio wydała – z kardynałem Grzegorzem Rysiem – książkę Mistrzowie drugiego planu, która dostała wyróżnienie FENIKS 2023. Jej artykuły znajdują się w pracach zbiorowych, w tym: Chrześcijaństwo przed nami, red. J. Makowski i J. Salamon SJ (2008). Mieszka w Krakowie.

 

Kardynał Grzegorz Ryś – święcenia kapłańskie otrzymał w 1988 roku. Ukończył studia z zakresu teologii oraz historii. Podjął studia doktoranckie na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1994 roku uzyskał doktorat, a w 2000 roku habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski, zasiada również w Radzie do spraw Ekumenizmu, Radzie do spraw Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego oraz Radzie do spraw Rodziny. Od 2022 roku jest przewodniczącym Rady do spraw Dialogu Religijnego i przewodniczącym Komitetu do spraw Dialogu z Judaizmem.

W 2023 roku został delegowany przez Konferencję Episkopatu Polski do zespołu pracującego nad koncepcją komisji badającej przypadki wykorzystania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce. W 2023 roku papież Franciszek ogłosił jego nominację na kardynała, a także mianował go członkiem Dykasterii do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. 


PATRONI MEDIALNI

Dodaj opinię

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodać opinie.

Jak oceniasz ten produkt?

Biogramy rozmówców i autorów – książka Drogi współczucia

Małgorzata Bilska – dziennikarka, autorka książek, absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Socjologii UJ. Pracuje dla „Przewodnika Katolickiego”, gdzie ma stałą rubrykę Bez Owijania; współpracuje z „Rzeczpospolitą” i KAI. Jest też pedagogiem, ekspertem w obszarze profilaktyki przemocy. Publikowała w „Tygodniku Powszechnym”, „Wprost”, „Znaku”, „Przeglądzie Powszechnym”, „Więzi”, „Teologii Politycznej,  „Pressjach”; w magazynie na urządzenia mobilne „W Punkt”; na portalach natemat.pl, rmf24.pl, deon.pl, pl.aleteia.org. Ostatnio wydała – z kardynałem Grzegorzem Rysiem – książkę Mistrzowie drugiego planu, która dostała wyróżnienie FENIKS 2023. Jej artykuły znajdują się w pracach zbiorowych, w tym: Chrześcijaństwo przed nami, red. J. Makowski i J. Salamon SJ (2008). Mieszka w Krakowie.

Kardynał Grzegorz Ryś – święcenia kapłańskie otrzymał w 1988 roku. Ukończył studia z zakresu teologii oraz historii. Podjął studia doktoranckie na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1994 roku uzyskał doktorat, a w 2000 roku habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii. W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski, zasiada również w Radzie do spraw Ekumenizmu, Radzie do spraw Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego oraz Radzie do spraw Rodziny. Od 2022 roku jest przewodniczącym Rady do spraw Dialogu Religijnego i przewodniczącym Komitetu do spraw Dialogu z Judaizmem. W 2023 roku został delegowany przez Konferencję Episkopatu Polski do zespołu pracującego nad koncepcją komisji badającej przypadki wykorzystania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce. W 2023 roku papież Franciszek ogłosił jego nominację na kardynała, a także mianował go członkiem Dykasterii do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. 

Siostra Małgorzata Chmielewska – ukończyła Biologię na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach, Duszpasterstwie Niewidomych w Warszawie. W 1989 roku razem z Tamarą Smajkiewicz założyła dom dla bezdomnych. W 1990 roku wstąpiła do francuskiej Wspólnoty Chleb Życia, gdzie złożyła śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Prowadzona przez nią w Polsce Katolicka Wspólnota Chleb Życia ma dziewięć domów dla bezdomnych kobiet, mężczyzn i matek z dziećmi, przyjmując w pierwszej kolejności osoby stare, niepełnosprawne i chore. Założona przez nią Fundacja Domy Wspólnoty Chleb Życia wspiera poprzez stypendia młodzież, osoby niepełnosprawne i ubogie. W ramach zatrudnienia socjalnego daje też pracę osobom bezrobotnym. Wspólnota organizuje transporty z pomocą humanitarną, obecnie do Ukrainy. 

Anna Dymna  – wybitna aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od 1990 roku wykładowczyni na tej uczelni. Od 1973 związana z krakowskim Starym Teatrem. Zagrała ponad sto ról teatralnych i filmowych (wielokrotnie nagradzanych). Od lat angażuje się w pomoc potrzebującym. W 2003 założyła fundację „Mimo wszystko”, którą kieruje. Jest członkinią Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Pomysłodawczyni Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana”.

Michał Gaweł – założyciel Fundacji Dialog, filozof i politolog oraz absolwent studiów menadżerskich w zakresie zarządzania, nauczyciel filozofii w VI LO w Białymstoku, od lat związany z wieloma organizacjami pozarządowymi. Prywatnie mąż Joanny, tata dwóch synów i trzech córek, dziadek oraz rodzic zastępczy.

Ksiądz Manfred Deselaers – duszpasterz za granicę Episkopatu Niemieckiego, pracuje w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Wojciech Bonowicz  – poeta, publicysta, działacz społeczny. Stały felietonista „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak”. Autor książek, m.in. Dziennik końca świata (2019, 2024), Tischner. Biografia (2020), Historie na każdą godzinę (2022), Dziennik pocieszenia (2024). Od 1987 roku członek ruchu „Wiara i Światło”. Zaangażowany na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, jest m.in. przewodniczącym Rady Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i wiceprzewodniczącym Rady Fundacji im. Brata Alberta. Za swoją działalność kulturalną i społeczną odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Ks. Mirosław Tosza – ksiądz katolicki z diecezji sosnowieckiej, społecznik, rekolekcjonista, założyciel Wspólnoty Betlejem – niezwykłego domu nawiązującego do architektury Hundertwassera i Gaudiego, tworzonego przez osoby bezdomne, uzależnione, byłych więźniów, z którymi mieszka od 25 lat. Inicjator i uczestnik wielu niezwykłych i niekonwencjonalnych inicjatyw na rzecz ubogich: m.in. pielgrzymek rowerowych do Rzymu, Grecji i Ziemi Świętej. W 2016 roku wraz z czterema bezdomnymi pokonał 2000 kilometrów małymi traktorkami do Lisieux we Francji (podróż swoim patronatem objął David Lynch). Laureat nagrody im. Józefa Tischnera w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata”. W swojej działalności często odwołuje się do myśli ks. Tischnera: „najpiękniejsza rzecz, jaką jeden człowiek może ofiarować drugiemu, to obudzić w nim godność i poczucie wolności”. Współautor książki Dzisiaj w Betlejem.

Ksiądz Wojciech Lemański – kapłan archidiecezji łódzkiej, rezydent w parafii Nowosolna, kapelan jednego z łódzkich zakładów karnych, katolicki publicysta, kustosz pamięci polskich Żydów, uczestnik modlitewnych spotkań w miejscach zagłady Żydów w Polsce.

Anna Bałchan SMI – siostra zakonna ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, terapeutka i trenerka dialogu motywującego, prezes Stowarzyszenia PoMoc dla kobiet i dzieci. Od ponad 20 lat pracuje z kobietami w kryzysie, ofiarami przemocy domowej i handlu ludźmi. Jedna z bohaterek telewizyjnego reality show „Welon, fura i brawura” z udziałem trzech sióstr zakonnych.

Paweł Klepacki (nazwisko zmienione) – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarz, redaktor, copywriter. W przeszłości autor pierwszego polskiego bloga poświęconego życiu homoseksualnego katolika (homocatholicus.wordpress.com). Współzałożyciel forum chrzescijanin-homoseksualny.pl, uczestnik i współanimator corocznych rekolekcji katolickich dla osób homoseksualnych. Jeden z dziesiątków tysięcy polskich gejów skupionych na bliskich i pracy, jeden z tysięcy próbujących wciąż być w Kościele. Poza tym wielbiciel klasyki literackiej XIX i XX wieku, któremu zawsze brakuje czasu na czytanie.

Żaneta i Marek Pawłowscy – są małżeństwem od 2012 roku. Związani z Drogą Neokatechumenalną oraz duchowością karmelitańską. Opierając się na swoich przeżyciach, starają się podejmować działania wspierające małżeństwa doświadczające bólu niepłodności. W 2017 zorganizowali w Łodzi dzień skupienia dla małżeństw pragnących potomstwa. W 2022 roku brali udział w pracach diecezjalnego etapu Synodu Biskupów w Rzymie, w wyniku czego w 2023 roku zorganizowali spotkanie z klerykami WSD w Łodzi na temat roli duszpasterzy i towarzyszenia małżeństwom niepłodnym. Ten sam temat podjęli, tworząc z własnej inicjatywy, w 2024 roku spotkanie dla kapłanów z archidiecezji łódzkiej. Wierzą, że Pan Bóg ma na ich życie plan, który jest najlepszy z możliwych, choć po ludzku nie zawsze zrozumiały.

Ksiądz Piotr Studnicki – prezbiter archidiecezji krakowskiej, doktor nauk o mediach i komunikacji społecznej, pracownik dydaktyczno-naukowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, kierownik biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, pełnomocnik zarządu Fundacji Świętego Józefa KEP, członek Rady ds. Mediów i Komunikacji Społecznej KEP.

Anna Grabarczyk – pracowniczka socjalna, ukończyła studia podyplomowe z interwencji kryzysowej oraz psychotraumatologii, trenerka umiejętności społecznych, od kilkunastu lat pracująca z osobami w różnych kryzysach, prezeska Fundacji Huśtawka, zastępczyni dyrektora ds. programowych Centrum Służby Rodzinie w Łodzi, koordynatorka Regionalnego Interwencyjnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, koordynatorka Hostelu Osłonowego Nowy Początek – ośrodka koedukacyjnego dla osób, rodzin w kryzysie bezdomności.

Marta i Marek Babikowie – pedagodzy z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujący się w komunikacji interpersonalnej. Są małżeństwem od 1993 roku i rodzicami czwórki dorosłych dzieci. Autorzy warsztatów z zakresu komunikacji oraz kilku książek poświęconych tej tematyce. Ich praca skupia się na wspieraniu innych w budowaniu lepszych relacji międzyludzkich.

Ksiądz Adam Trzaska – kapłan archidiecezji krakowskiej. Od 2001 roku kapelan hospicjum św. Łazarza w Krakowie.

Ta książka jest pytaniem o współczucie, rozbitym na tyle osobistych pytań, ilu ludzi chodzi po Ziemi. Nie ma jedynie słusznej tezy. Nie stanowi teoretycznego wykładu. Jej siłą jest osobiste doświadczenie. Stanowi pewne zderzenie życia codziennego, realiów bycia z ludźmi, z wrażliwością Ewangelii.

(…)

Jest przeznaczona dla każdego, kto lubi poszukiwania. Szuka autentycznej miłości i współczucia pyta o pewną wrażliwość. Nie godzi się na obojętność. Cierpi z powodu innych, w otoczeniu ma kogoś cierpiącego. Albo nie ma zaufania do siebie, że kiedy będzie szedł drogą jak kapłan i lewita z przypowieści, nie minie obojętnie ofiary przemocy przy drodze, jak to się do dziś zdarza ludziom pobożnym.

COPYRIGHT © 2024 Święty Wojciech Dom Medialny sp. z o.o. Realizacja sklepu