WYSYŁKA

dostawa

JUŻ OD

Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim

ks. Jan Twardowski

Liczba stron:
216
Wymiary:
210 x 270 mm
Oprawa:
twarda
ISBN:
978-83-7516-852-5
Ilustrator:
Elżbieta Kidacka
Rok wydania:
2015
Wydanie:
Pierwsze
Rodzaj:
KSIĄŻKA
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

Wybór i opracowanie: Aleksandra Iwanowska

Co szczególnego i ważnego dzieje się od stycznia do grudnia? Jak lepiej rozumieć znaczenie obchodzonych świąt, okazji, rocznic? Co zrobić, by się do nich przygotować? Jak pełniej je przeżyć? Na te pytania pomaga odpowiadać ks. Jan Twardowski (1915-2006), który jest tu nauczycielem, przewodnikiem i przyjacielem.

Teksty zebrane w książce Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim (niektóre publikowane po raz pierwszy) tworzą serdeczną, życzliwą, mądrą opowieść – taką, która trafia zarówno do dzieci, jak i do dorosłych; taką, która i przygotowuje do świąt, i przypomina o ważnych rocznicach, ale też otwiera oczy na otaczający świat, uczy wrażliwości i dobroci. Jednym słowem: pomaga przygotować się do ważnych dni całego roku i zapiąć wszystko na ostatni guzik.

Produkt dostępny także w obwolucie komunijnej - prosimy o adnotację w zamówieniu

52
Nowe Towar dostępny 9788375168525 49,90
CENA DETALICZNA59,90 zł
NASZA
CENA
49,90

DOSTĘPNOŚĆ:

Wysoka

Wysyłka w 1 dzień

Dostawa już od 9,99 zł
Obrazki srebrne i ikony Wszystkie

O autorze

Wszyscy autorzy
ks. Jan Twardowski

ks. Jan Twardowski

Jan Twardowski (1915-2006), ksiądz katolicki, poeta, kaznodzieja. Debiutował w 1932 r. na łamach pisma młodzieży szkolnej „Kuźnia Młodych”, którego był współredaktorem (1933-35). Pierwszy tomik wierszy (Powrót Andersena) opublikował w 1937 r. W latach dziewięćdziesiątych minionego wieku  znalazł się u szczytu poczytności i należy do czołówki poetów polskich. Różnorodne gatunkowo książki prozatorskie (rozważania, myśli, felietony, aforyzmy, opowiadania dla dzieci) kreują bogaty wizerunek myśliciela, filozofa, przewodnika duchowego i wybitnego kaznodziei.

Jan Twardowski w 1935 r. podjął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, przerwane 1939 r. przez wybuch wojny; w czasie Powstania Warszawskiego (1944) w szeregach Armii Krajowej brał udział w pracach konspiracyjnych; dwukrotnie ranny. W 1945 r. podjął naukę w Seminarium Duchownym w Warszawie, podjął przerwane studia polonistyczne, które ukończył w 1948 r. W tym samym roku otrzymał święcenia kapłańskie. Po trzech latach pracy (1948-1951) w pierwszej parafii w podwarszawskim Żbikowie, dziś dzielnicy Pruszkowa, wrócił na stałe do Warszawy. W latach 1951-1957 był kolejno wikarym w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, 1957-1958 wikarym w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie, 1958-1959 prefektem rezydentem w parafii Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskim, 1959-2004 rektorem kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi przy klasztorze Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie.

Jego twórczość znamionuje prostota, autentyzm, czytelny przekaz prawdy, wspólne z poszukującym człowiekiem stawianie pytań, a także zawarty w niej humor. Zjednało to księdzu Twardowskiemu czytelników z wszystkich pokoleń i umieściło go w czołówce polskich autorów. W miarę upływu lat stawał się on coraz bardziej uznawanym autorytetem moralnym i przewodnikiem duchowym. Zróżnicowane gatunkowo zbiory – wiersze, opowiadania dla dzieci, rozważania ewangeliczne, felietony, anegdoty, aforyzmy – ukazują się w licznych wydaniach, także za granicą, w przekładach na języki obce, jak niemiecki, słowacki, flamandzki, bułgarski, francuski, ukraiński, macedoński, angielski, czeski, węgierski, hebrajski, włoski, hiszpański, rosyjski, białoruski. Silne umiłowanie świata stworzonego, poczucie tożsamości narodowej, więź z polską historią, kulturą, przyrodą, przekaz pełen niezłomnej wiary zjednały Twardowskiemu zwolenników w ponad dwustu placówkach dydaktycznych w całym kraju, których został patronem.

W publikacji Budzić nadzieję. Abecadło dziewięćdziesięciolatka (2005) zawarł kwintesencję przemyśleń (wierszem i prozą) człowieka, patrzącego na swoje życie oczyma wiary. Wizerunku dopełnia dwutomowa Autobiografia. Myśli nie tylko o sobie (2006-2007).

Zbiorami prezentującymi zróżnicowaną twórczość są m.in.: Zaufałem drodze. Wiersze zebrane  1932-2006; Elementarz księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego, Tylko miłość się liczy, rozważania: Wszędy pełno Ciebie, Kościół Cię nie ogarnie, Za Twe hojne dary, ABC księdza Twardowskiego. Kazania najkrótsze, wielotomowa seria: Kilka myśli..., Ważne jak katechizm, Myśli na każdy dzień, Budzić nadzieję. Rozważania o kapłaństwie, Taka jest moja wiara, Weź swój krzyż, Śmierć na śmierć nie umiera; wybory kazań okolicznościowych: Stale być blisko. Pamięć o ludziach, Nadzieja powołania. Myśli o kapłaństwie, opowiadania i wiersze dla dzieci: Zeszyt w kratkę, Nowe patyki i patyczki, Kubek z jednym uchem, Nie tylko wrona chodzi zdziwiona, Od ucha do ucha, Pierwsza Komunia z białą kokardą; anegdoty i aforyzmy: Niecodziennik cały, Dłużej niż na zawsze, seria Aforyzmy i nie tylko. Myśl „Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą”, pochodząca z wiersza dedykowanego Annie Kamieńskiej Śpieszmy się, stała się niemal programową wizytówką księdza poety i weszła do kanonu aforyzmów – skrzydlatych słów.

Otrzymał: nagrody, m.in.: im. Brata Alberta (1978), polskiego Pen Clubu im. Roberta Gravesa (1980), Fundacji Alfreda Jurzykowskiego (Nowy Jork za 1985), im. Władysława i Nelli Turzańskich (Toronto 1995), Ministra Kultury i Sztuki (1997), Miasta Stołecznego Warszawy (1999), wydawców katolickich „Feniks” (1999), Ikar 2000, „Totus”, zwany „katolickim Noblem” (za 2001); Rady Miasta Stołecznego Warszawy (2005); Marszałka Województwa Mazowieckiego (2005); tytuły, m.in: Kawalera Orderu Uśmiechu (1996), doktora honoris causa KUL (1999); honorowego prałata Jego Świątobliwości (2003); medale, ordery, krzyże, m.in: Medal im. Janusz Korczaka (1980), Order „Polonia Mater Nostra Est” (1999), Medal Senatu Rzeczypospolitej (2000), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2006 pośmiertnie).

Opracowała Aleksandra Iwanowska

WIĘCEJ O AUTORZE

RECENZJE W MEDIACH

RadioZamosc.pl

RadioNadzieja.pl

Natan.pl

Polecam książkę dla dzieci „Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim”. Znajdziemy w niej serię dowcipnych i radosnych tekstów ks. Twardowskiego na temat przygotowania do ważnych dni w ciągu całego roku. Ta książka będzie przydatna dla każdego, kto chce swoje życie przeżyć dobrze, treściwie i z Bogiem. „Teksty zebrane w książce „Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim” twarzą serdeczną, życzliwą, mądrą opowieść – taką, która trafia zarówno do dzieci, jak i do dorosłych; taką, która i przygotowuje do świąt, i przypomina o ważnych rocznicach, ale też otwiera oczy na otaczający świat, uczy wrażliwości i dobroci. Jednym słowem: pomaga przygotować się do ważnych dni całego roku i zapiąć wszystko na ostatni guzik.” – piszą wydawcy. Ksiądz Twardowski w sposób łatwy i przystępny wprowadza małego czytelnika w tajemnice czekania jak i przygotowania do różnych ważnych wydarzeń czy dat, posługując się różnymi sytuacjami zaczerpniętymi ze swojego kapłańskiego życia. Z humorem ukazuje codzienne, aktualne życiowe sprawy, które dotykają zarówno młodych jak i starych. Dziecko dzięki prostemu językowi i barwnym ilustracjom poznaje prawdę, jak ważne w życiu jest stałe przygotowywanie swojego serca na spotkania z Jezusem i to nie tylko z okazji ważnych uroczystości. „Kiedy czekamy na święta Bożego Narodzenia, to przede wszystkim my mamy się zmienić i coraz więcej kochać innych” – wyjaśnia ks. Jan. Z książeczką księdza Twardowskiego dzieci lepiej przygotują się i przeżyją Adwent, Święta Narodzenia Pańskiego, Nowy Rok, Święta Wielkanocne, Dzień Matki oraz wiele innych dat zamieszczonych w kalendarzu. Jest to świetna pomoc dla katechetów i rodziców w uwrażliwieniu małych czytelników na przeżywanie roku nie tylko liturgicznego z księdzem Janem Twardowskim.

WIĘCEJ

Blogspot

Kalendarz przypomina nam o zbliżających się świętach oraz ważnych wydarzeniach. Żyjąc w ciągłym biegu częstokroć zapominamy o ich symbolice, o tym jak są ważne, jak bardzo potrzebne, jaka jest ich historia czy zwyczajnie, po co są obchodzone. Bardzo pięknie opowiada o tym wszystkim ksiądz Jan Twardowski (1915 – 2006) w książce „Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim”. Na kartach tej niezwykłej lektury, skierowanej nie tylko do najmłodszych czytelników, znajdziemy coś w rodzaju kalendarza dat. Od stycznia aż do grudnia ks. Twardowski opowiada o najróżniejszych świętach, tych bardziej jak i mniej znanych bądź zwyczajnie częstokroć zapomnianych. Do czytelnika zwraca się prostym, ciepłym językiem tak, że nie sposób oderwać się od lektury. A o czym mówi? A o życiu, o naszej codzienności, o tym jak należy przygotować się do danego wydarzenia, święta tak by celebrować je w pełni. Przecież nie każde święto musi wiązać się z nakładami materialnymi, często wystarczy miły gest, ciepłe słowo, tak niewiele a czasem i o tym zapominamy. W książce znajdują się różnorodne teksty księdza Twardowskiego i te publikowane wcześniej i te zupełnie nieznane, wybrane z całego dorobku pisarza. Podzielona została na dwanaście rozdziałów a każdy z nich jest odpowiednikiem jednego miesiąca. Myślę, że wydanie takiej niesamowitej publikacji w setną rocznicę urodzin autora jest pięknym gestem i fantastycznym pomysłem. Jego teksty, poezja, proza są nadal żywe, nadal poruszają i trafiają do serc każdego z nas. Ks. Twardowski jest dziś nie tylko nauczycielem, ale również przyjacielem, który prowadzi nas wskazując właściwą drogę w życiu, przypomina, że każdy nowy dzień jest wyjątkowy i trzeba umieć cieszyć się małymi rzeczami. Publikacja poza piękną treścią bogata jest w równie urocze i kolorowe ilustracje, które ucieszą szczególnie młodszego czytelnika. Prosty i przejrzysty układ lektury sprawia, że wszystko jest czytelne i uporządkowane. Ja oceniam ją bardzo wysoko i szczerze polecam ;)

WIĘCEJ

Blogspot

W 2015 roku przypada setna rocznica urodzin Księdza Jana Twardowskiego, który był wychowawcą i nauczycielem religii. Poprzez swoją twórczość wskazuje co w życiu jest ważne, piękne i wartościowe. Te nauki, niejako wymusiły powstanie tej publikacji, bo taką potrzebę wyrazili uczniowie i nauczyciele szkół, które zostały nazwane imieniem Ks. Jana Twardowskiego. Dzieci potrzebują autorytetów, a życie i postawa tego słynnego katolika daje im powody do naśladowania. Teksty w książce "Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim" są przeznaczone dla dzieci i dostosowane do ich wieku, stanu jego wiedzy. Miesiąc po miesiącu poznają charakter świąt kościelnych, zwyczajowych i dni ważnych dla rodzin, a także szkoły. Prostymi słowami objaśnia ich znaczenie, symbolikę. Opisuje dlaczego ważny jest Adwent, Środa popielcowa, post, Triduum Paschalne. Religia jest istotnym elementem naszego życia, a czasami trudno porozmawiać z dziećmi na tematy wiary. Ksiądz Jan Twardowski przychodzi z pomocą i daje pretekst do ważnych rozmów. Oprócz świąt obchodzonych w Kościele zwraca uwagę maluchów na otaczający go świat , uwrażliwia na drugą osobę, pomaga w pełni celebrować dni takie jak Dzień Mamy, Dzień Taty, Dzień Babci i Dziadka. Uzmysławia także jak rodzina jest bliska i potrzebna każdemu z nas. Pomaga również zrozumieć pewne mechanizmy rządzące światem. Jaki zamęt sprawiają kłótnie, do czego doprowadzają. Albo jak empatia pomaga naprawiać krzywdy. Książka jest pięknie wydana. Twarda oprawa, dobrej jakości papier, czytelna czcionka wystarczająco duża by dziecko wygodnie mogło czytać samo i podkreślające treść kolorowe ilustracje autorstwa Elżbiety Kidackiej. "Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim" sprawdzi się jako prezent na każdą okazję :)

WIĘCEJ

Blogspot

Dokładnie 100 lat temu urodził się mój ulubiony poeta. Ksiądz, który pisał wiersze. Cichy, skromny człowiek, który kochał Boga, świat i ludzi. Sukces go krępował, pisał trochę jakby w sekrecie. Ale jego twórczość pokochało wielu. Nie będzie przesadą jeśli stwierdzę, ze poezja ks. Twardowskiego mnie ukształtowała. To on nauczył mnie wiary, wrażliwości i dziecięco zachwytu nad światem. Mam wrażenie, że czytam jego wiersze od zawsze. Wracam do nich często i chętnie, niespodziewanie same wpadają mi do głowy, przypominają się w najmniej oczekiwanych momentach i później muszę recytować je w myślach, bo nie dają mi spokoju. Twórczość ks. Twardowskiego traktuje się trochę niepoważnie, takie dziecinne wierszyki o aniołkach, kwiatkach, pieskach i biedronkach. A przecież tyle w nich bólu, cierpienia, pokory, tęsknoty, miłości i smutku. Całe morze wrażliwości i samotności. A przede wszystkim wiary i piękna. Bo gdy świat drży w posadach, wystarczy złapać za którykolwiek tomik ks. Jana i zatopić się w jego poezji. Ileż to razy jego wiersze towarzyszyły mi w chwilach wielkiego szczęścia. Uśmiechały się do mnie i odbijały iskierki mojej radości. Ale były też ze mną w czasach największej rozpaczy, ocierałam nimi łzy i szukałam pocieszenia miedzy słowami. Mówiąc najprościej twórczość ks. Jana Twardowskiego jest mi potrzebna do szczęścia. Dlatego nie mogłam oprzeć się najnowszej książeczce z wierszami o takim właśnie tytule. To nic, że wszystkie utwory czytałam już wcześniej, bo wróciłam do nich z prawdziwą przyjemnością. Książeczka „Potrzebne do szczęścia” to tomik jubileuszowy, wydany specjalnie z okazji dzisiejszej rocznicy. Ale urodziny księdza Jana od Biedronki świętowały też inne wydawnictwa, nie tylko Wydawnictwo Literackie. Pod szyldem Świętego Wojciecha ukazały się dwie wyjątkowe publikacje dla dzieci – tych małych i tych, trochę większych, które daleko odeszły od prostego kubka z jednym uchem. „Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim” to tomik przeznaczony dla najmłodszych czytelników. Publikacja ma formę kalendarza, w którym oznaczone zostały najważniejsze święta i wydarzenia w roku. Nie tylko te związane z wiarą, ale też z codziennością maluchów. Pod każda datą zamieszczone zostały krótkie, urocze i często zabawne teksty ks. Jana. Poeta zwraca się dzieci wprost, mówi ich językiem, zwraca uwagę na detale, zabawia słownymi żarcikami. A gdzieś między wierszami przekazuje uniwersalne prawdy o życiu, uczy wiary, miłości, dobroci. Po dziecięcemu i na luzie, bo to nie czas i miejsce na poważne kazania. „Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim” to także doskonały przewodnik dla rodziców, którzy przecież powinni być pierwszymi nauczycielami wartości religijnych, ale może nie do końca wiedzą jak rozmawiać z dziećmi, od czego zacząć i jak zainteresować swoje pociechy. Wspólna lektura tomiku będzie nie tylko miłą zabawą, ale również świetną okazją, żeby pokazać dzieciom co tak naprawdę jest ważne w życiu. Z kolei „Wszystko darowane. Myśli na każdy dzień” to publikacja przeznaczona dla dorosłych czytelników. Zbiór przemyśleń, króciutkich homilii i komentarzy do Pisma Świętego. To trochę tak jakby ten tomik był konsekwencją książeczki „Na ostatni guzik”, zapewniał swego rodzaju ciągłość i gwarantował dalszy rozwój duchowy. Czytałam kilka innych książeczek z tej serii, więc niektóre teksty były mi wcześniej znane, ale przecież nie o to chodzi. Najważniejsze jest to, że otwierając ten tomik mogłam na chwilę przystanąć i odetchnąć. Zastanowić się nad sobą i swoim życiem, docenić tych, którzy są obok i z ufnością dziecka zawierzyć Bogu. Uśmiechnąć się i wzruszyć, bo przecież: „narzekasz że świat surowy jak grzyb niejadalny a w świecie stale uśmiech niewidzialny”.

WIĘCEJ
Recenzje czytelników
Średnia ocen: 5
5 gwiazdek
2
4 gwiazdki
0
3 gwiazdki
0
2 gwiazdki
0
1 gwiazdka
0

Dodaj swoją recenzję

Mam konto

Nie mam konta

 

Skorzystaj z konta

Zaloguj się

Recenzje kupujących

Jasiek

Opinia z dnia: 08.06.15r

bardzo ładnie wydana, treści ks. Jana twardowskieg oczywiście nie trzeba rekomendować bo to klasa sama w sobie

Recenzja była przydatna

www.ksiazkaznadzieja.pl

Opinia z dnia: 22.02.16r

Oczarowały mnie teksty księdza Twardowskiego bo są ponadczasowe, trafne i dostosowane dla każdego bardziej i mniej wierzącego. Dlaczego warto przeczytać tą publikacje? Ponieważ w prosty i przyjazny sposób przedstawia to co jest najważniejsze. Książka opowiada o najważniejszych świętach i wydarzeniach nie tylko kościelnych. Książka dzięki kolorowym i wesołym obrazkom zainteresuje dzieci dodatkowym atutem są wyraźne i duże litery które pozwolą na samodzielne czytanie dzieciom. http://ksiazkaznadzieja.pl/2015/04/na-ostatni-guzik-ksiedza-jana-twardowskiego/

Recenzja była przydatna

Recenzje czytelników

CI, KTÓRZY WYBRALI TEN PRODUKT, KUPILI TAKŻE:

Stefan Szary CR

KSIĄŻKA

5,00 zł

1,00 zł

ks. Jan Twardowski

KSIĄŻKA

34,90 zł

29,70 zł

KSIĄŻKA

14,90 zł

5,00 zł

ks. Jan Twardowski

KSIĄŻKA

11,90 zł

5,00 zł
KONTAKT Z NAMI

tel. 61 659 37 55 - Zamówienia - sklep internetowy

tel. 61 659 37 79 - Pakiety startowe

tel. 61 852 48 35 - Księgarnia Świętego Wojciecha
Plac Wolności 1

tel. 61 659 37 10 - Wydawnictwo

e-mail sklep@swietywojciech.pl

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. akceptuję