Co powinno się mieć w koszyczku wielkanocnym?

Co powinno się mieć w koszyczku wielkanocnym?
Do koszyczka wielkanocnego należy spakować? Jednym z nieodłącznych jego elementów jest chleb. Symbolizuje on Ciało Chrystusa i zapewnia pomyślność. W przeszłości, zamiast chleba święcono paschę, czyli okrągły wypiek składający się z mąki, drożdży, szafranu oraz liści bobkowych dekorowany krzyżem lub koroną cierniową wykonaną na przykład z gałązek.
 
Co w święconce powinno się znaleźć? Zawierać powinna ona także jajka wielkanocne — pisanki, kraszanki, wydmuszki czy wyklejanki. Stanowią one symbol narodzin, początku, nowego życia oraz zmartwychwstania.
 
Co do koszyczka powinno się jeszcze włożyć? Spakować należy do niego sól, która jest symbolem nieśmiertelności, trwałości oraz ochrony ludzkiego życia od popsucia. Zabezpiecza ona zarówno spożywane przez ludzi pokarmy, jak i zdrowie duchowe. Sól symbolizuje również gościnność i przymierze pomiędzy człowiekiem a Bogiem. Ze względu na przypisywane jej właściwości lecznice, jest ona także symbolem oczyszczenia serca i nawrócenia.
 
Co w koszyczku wielkanocnym musi się znaleźć? Kolejnym jego nieodłącznym elementem jest wędlina symbolizująca dostatek i dobrobyt. Do koszyczka spakować powinno się również chrzan, który stanowi symbol przyjaźni pomiędzy człowiekiem i zwierzętami domowymi. Niezbędna zawartość koszyczka wielkanocnego to także chrzan będący symbolem pokonania goryczy męki Jezusa Chrystusa.
 
Co jeszcze powinien zawierać koszyczek wielkanocny? Włożyć należy do niego babkę wielkanocną, która jest symbolem doskonałości oraz umiejętności. Święconka zawierać powinna także baranka wielkanocnego, który to jest symbolem ofiary i Baranka Bożego. Tradycja ta jest związana z tym, że Jezus Chrystus umarł na krzyżu za grzechy ludzi, a swoją śmierć przyjął pokornie niczym baranek. Ostatni z niezbędnych elementów wielkanocnego koszyczka to woda. Jest ona symbolem nowego narodzenia człowieka i życia.
 
Święconkę udekorować można przy pomocy haftowanej serwetki, białych lub żółtych tasiemek oraz akcentów roślinnych, takich jak bazie, gałązki bukszpanu lub cisy czy forsycje.
 
Chcąc znaleźć więcej informacji na temat chrześcijańskich tradycji wielkanocnych, warto zapoznać się z ofertą naszej katolickiej księgarni internetowej Święty Wojciech. Zawiera je między innymi Pismo Święte, inaczej Biblia. Dostępne w asortymencie modlitewniki to cenne źródło modlitw charakterystycznych dla okresu Wielkiego Postu i Wielkanocy. Wielkanocne rozważania ułatwić mogą także biografie świętych. Na ŚwiętyWojciech.pl nie brak również książek dla dzieci na temat Świąt Wielkanocnych. Przykładem może być „Wielkanocne idą święta” księdza Jana Twardowskiego. Jej autor, poprzez rymowanki i wierszyki wyjaśnia znaczenie tego wyjątkowego okresu w roku liturgicznym.
 
 
 
 
ŻYCZENIA WIELKANOCNE 2024
28 marca 2024

ŻYCZENIA WIELKANOCNE 2024

Błogosławionych Świąt Paschalnych!

Wielki Czwartek: ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa
28 marca 2024

Wielki Czwartek: ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa

Wielki Czwartek jest dniem, w którym Chrystus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystii i kapłaństwa.

Wraca Święto Dobrej Książki XXIX Targi Wydawców Katolickich
20 marca 2024

Wraca Święto Dobrej Książki XXIX Targi Wydawców Katolickich

Już po raz 29. czytelnicy, autorzy i wydawcy wspólnie przeżywać będą Święto Dobrej Książki. W dniach 11 – 14 kwietnia 2024 r. odbędą się XXIX Targi Wydawców Katolickich. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, a jego Partnerem – Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum.

COPYRIGHT © 2022 ŚWIĘTY WOJCIECH DOM MEDIALNY SP. Z O. O.. Realizacja sklepu