Mahatma Gandhi urodził się 2 października 1896 roku w Porbandarze, w rodzinie hinduskiej, w społeczności tak zwanych mohdów, która zajmowała się głównie handlem. Był on synem
Karamchanda Gandhiego —
diwana Porbandaru i Putlibaiu oraz jego czwartej żony Putlibaj — hinduski z odłamu wisznuickiego. Gandhi od najmłodszych lat uczony był poszanowania dla każdej żywej istoty, poszczenia w celu oczyszczenia organizmu, wegetarianizmu oraz wzajemnej tolerancji między wyznawcami różnych religii.
W wieku 13 lat ożenił się z Kasturbą Makharji, z którą miał 4 dzieci. Ghandi dostał się na uniwersytet w Bombaju, lecz po krótkim czasie zrezygnował ze studiów i rozpoczął edukację w Wielkiej Brytanii, na londyńskim University College, gdzie miał studiować prawo.
Po ukończeniu studiów, Gandhi powrócił do Indii i został członkiem Indyjskiego Kongresu Narodowego. Otrzymał wówczas przydomek „Mahatma”, co oznaczało „wielkiego ducha.” W 1919 roku uczestniczył w manifestacji, którą Brytyjczycy stłumili używając sił militarnych. W obliczy tego, Gandhi wysunął propozycję strajku powszechnego i bojkotu produktów pochodzenia brytyjskiego. Został za to skazany na 6 lat więzienia. Udało mu się jednak skorzystać z przedterminowego zwolnienia. Gandhi zaczął wówczas głosić szereg postulatów o charakterze etycznym, zostając w ten sposób moralnym autorytetem ludzi na całym świecie. Zginął w 1948 roku z rąk hinduskiego fanatyka — Nathurama Godze.
Aby przybliżyć dzieciom postać
Mahatmy Gandhiego, warto podarować im książkę „
Nazywam się Mahatma Gandhi." Godne polecenia są również inne książki z serii „Nazywam się…”, które w ciekawej, przystępnej formie przybliżają maluchom najbardziej zasłużone dla historii, kultury i nauki postaci. Są to między innymi:
- „Nazywam się Matka Teresa z Kalkuty” — to historia drobnej, niewysokiej zakonnicy z Albanii — Agnes Gonxhy Boyaxhiu, której głównym celem była pomoc ludziom odrzuconym przez społeczeństwo. Zakładała domy dla opuszczonych dzieci i wspierała osamotnionych chorych. Za swoje działania otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, a jej dzieło do dziś kontynuują siostry misjonarki z całego świata.
- „Nazywam się Maria Skłodowska — Curie” — książka ta opowiada o kobiecie, której największą pasją były chemia i fizyka. Aby móc zgłębiać ich tajniki, wyjechała z Polski i rozpoczęła studia we Francji. Poznała tam swojego męża — Piotra Curie i przez lata prowadziła wraz z nim badania na temat promieniotwórczości, za które otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Maria Skłodowska — Curie była pierwszą na świecie kobietą, której udało się zdobyć tą prestiżową nagrodę.