Widzieć życie pełne cudów Matki Elżbiety Róży Czackiej

Widzieć życie pełne cudów Matki Elżbiety Róży Czackiej

Nie widzieć życie pełne cudów Matki Elżbiety Róży Czackiej

Matka Elżbieta Róża Czacka, pochodząca z rodziny arystokratycznej, podjęła odważną decyzję w wieku 22 lat, kiedy straciła wzrok. Zamiast zamknąć się w swoim cierpieniu, postanowiła poświęcić swoje życie innym niewidomym. Po pewnym czasie rozpoczęła drogę życia zakonnego i założyła nowe Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, których głównym powołaniem jest służba osobom niewidomym. Oprócz tego stworzyła również Laski – ośrodek szkolno-wychowawczy dla osób niewidomych, który jest miejscem nie tylko edukacji i charytatywnej działalności, ale również ma istotne znaczenie duchowe.

Matka Elżbieta Róża Czacka – życiorys skrócony

Róża Czacka przyszła na świat 22 października 1876 roku w Białej Cerkwi, jako szóste dziecko Zofii i Feliksa Czackich. Zaledwie miesiąc później, 19 listopada 1876 roku, została ochrzczona w tamtejszym kościele parafialnym.

Dzieciństwo Róży Czackiej

W 1882 roku rodzina Czackich przeniosła się do Warszawy i zamieszkała w Pałacu Krasińskich przy Krakowskim Przedmieściu. Róża była wrażliwym i nieśmiałym dzieckiem.

Relacje Róży Czackiej z rodziną

Wspominała, że miała trudne relacje z matką i rodzeństwem. Natomiast między nią a ojcem panowało serdeczne porozumienie; poświęcał on jej wiele czasu i wprowadzał w różne aspekty zarządzania majątkiem. Jest możliwe, że właśnie odziedziczyła po nim swój zmysł organizacyjny.

Książki w życiu Róży Czackiej

Duży wpływ na życie Róży miała także jej babcia, Pelagia z Sapiehów Czacka. To dzięki niej otrzymała patriotyczne i religijne wychowanie. To z nią nauczyła się czytać, korzystając z francuskiej wersji książki O naśladowaniu Chrystusa autorstwa Tomasza à Kempis.

Ta książka towarzyszyła jej przez całe życie.

Utrata wzroku przez Różę

Od dzieciństwa Róża nie widziała najlepiej. Było tak do czasu. Po niefortunnym upadku z konia – przestała widzieć. Pomimo licznych operacji, leczenia i rehabilitacji, jej wzrok nie uległ poprawie. Ta sytuacja była ogromnym wyzwaniem zarówno dla niej, jak i dla jej rodziny.

W 1898 roku, gdy planowano kolejną operację, jej lekarz powiedział

 ,,Wzroku pani nie odzyska, gdyż jest bezpowrotnie stracony. Wszelkie dalsze starania i zabiegi już nic nie dadzą. Zamiast tego niech pani pomyśli raczej o zajęciu się losem 18 tys. niewidomych w Królestwie Polskim, o których do tej pory nikt się nie zatroszczył.”.

Te słowa bardzo ją poruszyły i na trzy dni zamknęła się w pokoju. Kiedy wreszcie wyszła, podjęła decyzję, która zaprowadziła ją do poświęcenia swojego życia dla niewidomych.

Nie widzisz co dalej?

Więcej o niezwykłej postaci, która poświęciła swoje życie niewidomym – Matce Elżbiecie Róży Czackiej można przeczytać w książce: Róża, która widziała więcej seria: Dobrze być dobrym.

W porównaniu do powyższego wstępu jest ona przedstawiona w bardziej poetyckim i przystępnym także dla dzieci języku.

Zamów już teraz

Róża, która widziała więcej seria: Dobrze być dobrym

Czego nas nauczy historia Matki Elżbiety Róży Czackiej?

Odwagi – nawet gdy nie widać dokąd zmierzamy.

Samodzielności – nawet, gdy ,,czucie i wiara więcej mówi niż szkiełko i oko”.

Szacunku – szczególnie do osób z niepełnosprawnością, niewidomych i niedowidzących.

Książka Róża, która widziała więcej to materiał dla …

  • Rodziców – chcących pokazać dzieciom, że patrzeć można w różny sposób.
  • Dziadków – którzy wspólnie z wnukami zagłębią się w lekturę i swoimi doświadczeniami wzbogacą przekaz edukacyjny.
  • Katechetów – by jeszcze lepiej pokazać dzieciom, że wszyscy jesteśmy Dziećmi Bożymi na przykładzie misji Matki Elżbiety Róży Czackiej.
  • Nauczycieli języka polskiego i historii
  • Wychowawców – jako źródło i przykład dla podopiecznych znaczenia: poświęcenia, misji i empatii w społeczeństwie.

Informatyków, programistów, grafików, dzieci wpatrzonych w ekrany komputerów, smartfonów i zafascynowanych, światem cyfrowym – by zobaczyć, że Internet to nie tylko grafika i jak ważne są Interfejsy Multimodalne, a dokument WCAG 2.0 opisujący zasady dostępności stron internetowych dla wszystkich to nie tylko biurokratyczna fanaberia.

Poznając historię Róży, która widziała więcej, nie tylko głębiej poznasz przesłanie Modlitwy o wstawiennictwo bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej. Zaczniesz WIDZIEĆ więcej.

Sympozjum księdza Stanisława Streicha - duszpasterza i męczennika
30 stycznia 2025

Sympozjum księdza Stanisława Streicha - duszpasterza i męczennika

Na 3 miesiące przed tą uroczystością Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, we współpracy ze Świętym Wojciechem Domem Medialnym oraz poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej organizuje konferencję naukową, poświęconą ks. Stanisławowi Streichowi, historii jego życia, okolicznościom męczeńskiej śmierci, a także teologicznej refleksji nad zagadnieniem męczeństwa za wiarę i jego rozumieniu we współczesnym świecie.

Świąteczny Kiermasz Prezentów 2024
20 listopada 2024

Świąteczny Kiermasz Prezentów 2024

Wzorem lat poprzednich zapraszamy Państwa na coroczny ŚWIĄTECZNY KIERMASZ PREZENTÓW!

Warto wykorzystać okazję, by z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w ciekawe i oryginalne upominki.

Sympozjum Arcybiskupa Antoniego Baraniaka 2024
15 października 2024

Sympozjum Arcybiskupa Antoniego Baraniaka 2024

Już niebawem odbędzie się sympozjum z okazji Roku Arcybiskupa Antoniego Baraniaka

COPYRIGHT © 2024 Święty Wojciech Dom Medialny sp. z o.o. Realizacja sklepu