Przewodnik Katolicki nr 1/2023 wydanie w formie PDF

Ocena:
0% of 100
Więcej informacji
Ilość stron64
Rok wydania2023
WydawcaWydawnictwo Świętego Wojciecha

Obecna cena jest najniższą z ostatnich 30 dni

Nasza cena
Cena promocyjna 6,00 zł Regular Price 8,00 zł
  • Bezpieczne płatności
  • 14 dni na zwrot
  • Dostawa już od 9.99 PLN

Przewodnik Katolicki 1/8.01.2023

*Numer został zamknięty przed śmiercią papieża seniora Benedykta XVI, gdy wiadomo było o jego pogarszającym się stanie zdrowia.

 

Mój Benedykt

Od samego początku ujmowała mnie pokora, której towarzyszyła zarazem odwaga. Chyba tak można streścić decyzję, która zaskoczyła świat w lutym 2013 r. – pisze w artykule wstępnym poświęconym Benedyktowi XVI ks. Wojciech Nowicki, redaktor naczelny. – Dostrzegałem zawsze w Benedykcie szczególną umiejętność dotykania istoty sprawy. Jego kazania, skądinąd zawsze odwołujące się do słowa Bożego, dokumenty wydane przez niego w czasie niespełna ośmioletniego pontyfikatu ujmowały mnie prostotą wyrazu, a jednocześnie głębią istoty. Ale ze wszystkich najczęściej wracam do słów wyrażonych w pierwszym punkcie encykliki o miłości – Deus caritas est. Benedykt wychodzi od tej prostej prawdy, że Bóg jest miłością. I że podstawową opcję swego życia chrześcijanin może streścić w słowach: „uwierzyliśmy miłości Boga”.

Spełniające się proroctwo Ratzingera

Z obecnego kryzysu wyłoni się Kościół jutra – Kościół, który stracił wiele. Będzie niewielki i będzie musiał zacząć od nowa, mniej więcej od początku – mówił ks. Józef Ratzinger w 1969 r. w rozgłośni Hessian Rundfunk. – Nie będzie już w stanie zajmować wielu budowli, które wzniósł w czasach pomyślności. Ponieważ liczba jego zwolenników maleje, więc straci wiele ze swoich przywilejów społecznych. Czy spełnia się właśnie proroctwo Ratzingera?

Jesteśmy w połowie drogi

7 stycznia 1993 r. nasze państwo jako pierwszy kraj na świecie odrzuciło w wyniku demokratycznego głosowania komunistyczne, aborcyjne prawo – pisze Magdalena Guziak-Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. – Przełomowa ustawa nie była ustawą antyaborcyjną, lecz – jak czytamy w jej nazwie – Ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Przyjęte prawo było niedoskonałe, a niektórzy obwołali je „aborcyjnym kompromisem”. Gdzie jesteśmy trzydzieści lat później?

Święte nienarodzone

Nie wiemy nawet, czy to ona, czy on. Siódme dziecko Wiktorii i Józefa Ulmów zaczęło się rodzić w chwili, gdy umierała jego rozstrzelana matka. Orzeczenie Dykasterii ds. Kanonizacyjnych, mówiące o męczeństwie „sług Bożych Józefa Ulmy i Wiktorii Ulmy, małżonków i siedmiu towarzyszy, ich dzieci” oznacza, że będziemy mieli do czynienia z pierwszą w historii Kościoła beatyfikacją dziecka nienarodzonego. To może cieszyć, ale też budzi pytania.

Głębiej czytany za granicą niż w Polsce

– Najpierw stosunek do Jana Pawła II był efektownie nabożny i entuzjastyczny, a teraz jest odwrotnie. Teraz wszyscy są bardzo krytyczni. Na Zachodzie też mamy dziś wielki spór kulturowy, ale to nie znaczy, że katolicka inteligencja przeczy znaczeniu pontyfikatu Jana Pawła II – rozmowa z Dariuszem Karłowiczem, współzałożycielem Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Angelicum w Rzymie.

Dodaj opinię

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodać opinie.

Jak oceniasz ten produkt?
COPYRIGHT © 2022 ŚWIĘTY WOJCIECH DOM MEDIALNY SP. Z O. O.. Realizacja sklepu