WYSYŁKA

dostawa

JUŻ OD

Mit papieża Hitlera. Jak Pius XII ratował Żydów z rąk nazistów

David G. Dalin

Liczba stron:
256
Oprawa:
broszura ze skrzydełkami
ISBN:
978-83-7482-768-3
Tłumacz:
Marek Chojnacki
Rok wydania:
2016
Wydanie:
Wyd. I
Wydawnictwo:
Espe
Rodzaj:
KSIĄŻKA
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE
Papież Pius XII jest dzisiaj systematycznie oczerniany jako rzekomy antysemita i sympatyk nazizmu. Bez najmniejszych podstaw jego liberalni krytycy, na czele z Rolfem Hochhuthem, autorem sztuki Namiestnik, stworzyli mit „papieża Hitlera”, jakim miał rzekomo być Pius XII. W swojej starannie udokumentowanej i niezwykle rzetelnie przygotowanej książce rabin David Dalin całkowicie obala ten propagandowy wymysł. Dowodzi on nie tylko, że zarzuty kierowane pod adresem Piusa XII są wyssane z palca, ale również że za swoją rolę w uratowaniu tysięcy Żydów zasługuje on na ogromną wdzięczność ze strony społeczności żydowskiej. 

Autor nie poprzestaje na zdemaskowaniu absurdalnych kłamstw i oszczerstw kierowanych wobec tego papieża, ale wskazuje na motywacje i ukryte cele ich autorów. Wykazuje, że walka o reputację Piusa XII to jedna z najważniejszych batalii wojny kulturowej, jaką środowiska liberalno-lewicowe toczą z Kościołem katolickim i tradycyjną religią. Kreują one wizerunek Kościoła jako instytucji antysemickiej, współodpowiedzialnej za Holokaust. Tymczasem, jak dowodzi autor na podstawie historycznych świadectw, papiestwo wielokrotnie występowało w obronie Żydów i zwalczało antysemickie przesądy, a w okresie II wojny światowej żadna inna instytucja religijna nie zrobiła więcej dla ratowania ofiar Holokaustu niż Kościół. 

Jeśli chcesz znać prawdę o postawie Piusa XII i Kościoła wobec nazizmu i Holokaustu, jak również o manipulacjach, jakich dokonuje się, aby zdyskredytować katolicyzm i papiestwo, koniecznie sięgnij po tę wnikliwą, momentami szokującą i niezwykle wciągającą książkę.


David G. Dalin jest profesorem historii i politologii na Ave Maria University w USA, autorem wielu prac na temat relacji chrześcijańsko-żydowskich i społeczności żydowskiej w Ameryce, a jednocześnie konserwatywnym rabinem. 


Rabin David Dalin napisał wspaniałą obronę papieża Piusa XII, sformułowaną z perspektywy Żyda wiernego swojej tradycji religijnej. Skutecznie przeciwstawia się nieuczciwym zarzutom opartym na spaczonej wizji faktów, przedstawiającym Piusa XII jako sympatyka nazistów, który nie uczynił nic, by ratować Żydów od hitlerowskiego ludobójstwa. Tymczasem wnikliwa rozprawa Dalina ukazuje, jak skutecznym wrogiem nazistowskiego rasizmu był w rzeczywistości Pius XII, zarówno w czasie swojego pontyfikatu, jak i przed nim, i jakie ryzyko podejmował, zarówno na planie osobistym, jak i zbiorowym, by ocalić tylu Żydów, ilu tylko mógł w niewyobrażalnie niebezpiecznych okolicznościach, w jakich przyszło mu działać. Zwłaszcza Żydzi powinni nie tylko wystrzegać się oszczerstw pod adresem tego papieża, lecz wspominać z wdzięcznością jego życie i czyny.

David Novak, profesor studiów żydowskich, University of Toronto


Odwaga jest zaraźliwa, więc przyciśnijcie tę książkę do serca. Naprawa dużych krzywd wymaga wielkiej odwagi, a to właśnie czyni Mit papieża Hitlera. Z druzgocącą konsekwencją dr Dalin obnaża motywy oszczerców, którzy z szaleńczą bezwzględnością próbują po śmierci zabić papieża Piusa XII. To przywrócenie dobremu człowiekowi jego dobrego imienia to micwa– żydowski dobry uczynek.

rabin Daniel Lapin, prezes stowarzyszenia Towards Tradition


Mimo iż w swoich czasach, a także po śmierci, papież Pius XII był serdecznie wspominany i chwalony przez przywódców żydowskich za jego wysiłki na rzecz chronienia i obrony ofiar ludobójczego obłędu Hitlera, to jego reputacja przyjaciela narodu żydowskiego ucierpiała od czasu, gdy Rolf Hochhuth przedstawił go w swojej sztuce Namiestnik z 1964 roku jako papieża, który „milczał” wobec zbrodni nazistowskich. Dziś Pius XII uchodzi w niektórych kręgach za antysemitę, a nawet za sympatyka nazizmu. Jego najbardziej zagorzali krytycy stworzyli legendę, jakoby był on „papieżem Hitlera”. W swojej wspaniałej książce Mit papieża Hitlera rabin David Dalin grzebie tę haniebną potwarz pod lawiną faktów. Dalin dobitnie dowodzi, że Piusa XII nie tylko nie należy potępiać jako wroga narodu żydowskiego; przeciwnie, należy go uczcić jako Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Robert P. George, profesor prawa, Princeton University


Wobec zniekształceń, oszczerstw i przesądów, jakich pełno było w ostatnich latach w książkach o papieżu Piusie XII, wyważona i spokojna analiza Davida Dalina ogromnie przysłuży się wyjaśnieniu kwestii historycznych, związanych z tą postacią.

Robert Wilken, profesor historii chrześcijaństwa, University of Virginia
Nowe Towar niedostępny 9788374827683 30,56
CENA DETALICZNA36,90 zł
NASZA
CENA
30,56

DOSTĘPNOŚĆ:

Brak

Dostawa już od 2,99 zł
Recenzje czytelników
Średnia ocen: Brak ocen
5 gwiazdek
4 gwiazdki
3 gwiazdki
2 gwiazdki
1 gwiazdka

Dodaj swoją recenzję

Mam konto

Nie mam konta

 

Skorzystaj z konta

Zaloguj się
Recenzje czytelników
 • KONTAKT Z NAMI

  tel. 61 659 37 55 - Zamówienia - sklep internetowy

  tel. 61 659 37 79 - Pakiety startowe

  tel. 61 852 48 35 - Księgarnia Świętego Wojciecha
  Plac Wolności 1

  tel. 61 659 37 10 - Wydawnictwo

  e-mail sklep@swietywojciech.pl

  Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. akceptuję