WYSYŁKA

dostawa

JUŻ OD

Wszystko darowane. Myśli na każdy dzień

ks. Jan Twardowski

Pozostali autorzy:
wybór i opracowanie Aleksandra Iwanowska
Liczba stron:
420
Wymiary:
115x190 mm
Oprawa:
zintegrowana
ISBN:
978-83-7516-850-1
Rok wydania:
2015
Wydanie:
Pierwsze
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Święty Wojciech
Rodzaj:
KSIĄŻKA
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

Wybór i opracowanie: Aleksandra Iwanowska

Wszystko darowane to wybór wypowiedzi księdza Jana Twardowskiego (1915-2006), dotyczących spraw zdaniem Autora najważniejszych. Stanowi on całoroczny przewodnik dla zabieganych, spragnionych chwili zadumy. Zebrane tu rozważania obejmują zarówno tematy uniwersalne – jak miłość, wiara, nadzieja, modlitwa, cierpienie, przemijanie – jak również te nieodłącznie kojarzące się z Księdzem Janem: dziecięctwo, ufność, pokora, zdziwienie, wdzięczność, zachwyt przyrodą. Wszystko wyrażone prostym językiem, z uśmiechem, zdziwieniem, przede wszystkim zaś z twórczą refleksją nad godną postawą na co dzień.

Wybór ten stanowi dopełnienie tomu Myśli na każdy dzień (Poznań 2002), przynosząc wiele nigdy wcześniej niepublikowanych refleksji.

Nowe Towar niedostępny 9788375168501 29,70
CENA DETALICZNA34,90 zł
NASZA
CENA
29,70

DOSTĘPNOŚĆ:

Brak

Dostawa już od 9,99 zł
Obrazki srebrne i ikony Wszystkie

O autorze

Wszyscy autorzy
ks. Jan Twardowski

ks. Jan Twardowski

Jan Twardowski (1915-2006), ksiądz katolicki, poeta, kaznodzieja. Debiutował w 1932 r. na łamach pisma młodzieży szkolnej „Kuźnia Młodych”, którego był współredaktorem (1933-35). Pierwszy tomik wierszy (Powrót Andersena) opublikował w 1937 r. W latach dziewięćdziesiątych minionego wieku  znalazł się u szczytu poczytności i należy do czołówki poetów polskich. Różnorodne gatunkowo książki prozatorskie (rozważania, myśli, felietony, aforyzmy, opowiadania dla dzieci) kreują bogaty wizerunek myśliciela, filozofa, przewodnika duchowego i wybitnego kaznodziei.

Jan Twardowski w 1935 r. podjął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, przerwane 1939 r. przez wybuch wojny; w czasie Powstania Warszawskiego (1944) w szeregach Armii Krajowej brał udział w pracach konspiracyjnych; dwukrotnie ranny. W 1945 r. podjął naukę w Seminarium Duchownym w Warszawie, podjął przerwane studia polonistyczne, które ukończył w 1948 r. W tym samym roku otrzymał święcenia kapłańskie. Po trzech latach pracy (1948-1951) w pierwszej parafii w podwarszawskim Żbikowie, dziś dzielnicy Pruszkowa, wrócił na stałe do Warszawy. W latach 1951-1957 był kolejno wikarym w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, 1957-1958 wikarym w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie, 1958-1959 prefektem rezydentem w parafii Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskim, 1959-2004 rektorem kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi przy klasztorze Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie.

Jego twórczość znamionuje prostota, autentyzm, czytelny przekaz prawdy, wspólne z poszukującym człowiekiem stawianie pytań, a także zawarty w niej humor. Zjednało to księdzu Twardowskiemu czytelników z wszystkich pokoleń i umieściło go w czołówce polskich autorów. W miarę upływu lat stawał się on coraz bardziej uznawanym autorytetem moralnym i przewodnikiem duchowym. Zróżnicowane gatunkowo zbiory – wiersze, opowiadania dla dzieci, rozważania ewangeliczne, felietony, anegdoty, aforyzmy – ukazują się w licznych wydaniach, także za granicą, w przekładach na języki obce, jak niemiecki, słowacki, flamandzki, bułgarski, francuski, ukraiński, macedoński, angielski, czeski, węgierski, hebrajski, włoski, hiszpański, rosyjski, białoruski. Silne umiłowanie świata stworzonego, poczucie tożsamości narodowej, więź z polską historią, kulturą, przyrodą, przekaz pełen niezłomnej wiary zjednały Twardowskiemu zwolenników w ponad dwustu placówkach dydaktycznych w całym kraju, których został patronem.

W publikacji Budzić nadzieję. Abecadło dziewięćdziesięciolatka (2005) zawarł kwintesencję przemyśleń (wierszem i prozą) człowieka, patrzącego na swoje życie oczyma wiary. Wizerunku dopełnia dwutomowa Autobiografia. Myśli nie tylko o sobie (2006-2007).

Zbiorami prezentującymi zróżnicowaną twórczość są m.in.: Zaufałem drodze. Wiersze zebrane  1932-2006; Elementarz księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego, Tylko miłość się liczy, rozważania: Wszędy pełno Ciebie, Kościół Cię nie ogarnie, Za Twe hojne dary, ABC księdza Twardowskiego. Kazania najkrótsze, wielotomowa seria: Kilka myśli..., Ważne jak katechizm, Myśli na każdy dzień, Budzić nadzieję. Rozważania o kapłaństwie, Taka jest moja wiara, Weź swój krzyż, Śmierć na śmierć nie umiera; wybory kazań okolicznościowych: Stale być blisko. Pamięć o ludziach, Nadzieja powołania. Myśli o kapłaństwie, opowiadania i wiersze dla dzieci: Zeszyt w kratkę, Nowe patyki i patyczki, Kubek z jednym uchem, Nie tylko wrona chodzi zdziwiona, Od ucha do ucha, Pierwsza Komunia z białą kokardą; anegdoty i aforyzmy: Niecodziennik cały, Dłużej niż na zawsze, seria Aforyzmy i nie tylko. Myśl „Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą”, pochodząca z wiersza dedykowanego Annie Kamieńskiej Śpieszmy się, stała się niemal programową wizytówką księdza poety i weszła do kanonu aforyzmów – skrzydlatych słów.

Otrzymał: nagrody, m.in.: im. Brata Alberta (1978), polskiego Pen Clubu im. Roberta Gravesa (1980), Fundacji Alfreda Jurzykowskiego (Nowy Jork za 1985), im. Władysława i Nelli Turzańskich (Toronto 1995), Ministra Kultury i Sztuki (1997), Miasta Stołecznego Warszawy (1999), wydawców katolickich „Feniks” (1999), Ikar 2000, „Totus”, zwany „katolickim Noblem” (za 2001); Rady Miasta Stołecznego Warszawy (2005); Marszałka Województwa Mazowieckiego (2005); tytuły, m.in: Kawalera Orderu Uśmiechu (1996), doktora honoris causa KUL (1999); honorowego prałata Jego Świątobliwości (2003); medale, ordery, krzyże, m.in: Medal im. Janusz Korczaka (1980), Order „Polonia Mater Nostra Est” (1999), Medal Senatu Rzeczypospolitej (2000), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2006 pośmiertnie).

Opracowała Aleksandra Iwanowska

WIĘCEJ O AUTORZE

RECENZJE W MEDIACH

Wiara.pl

Poezja w naszych czasach nie cieszy się zbyt wielką popularnością. Poza utworami noblistów (czytanych często wyłącznie ze snobizmu), właściwie jest nieobecna w społecznej świadomości. Wyjątkiem jest twórczość księdza Twardowskiego – autora piszącego w niezwykle przystępny sposób, a co za ty idzie, chętnie czytanego. Choć zmarł w 2006 roku, do dziś jego książki są wznawiane i dobrze się sprzedają. Nakładem wydawnictwa Święty Wojciech właśnie ukazała się publikacja „Wszystko darowane”, zbierająca jego myśli na każdy dzień. Co ciekawe, nie są to fragmenty wierszy, a cytaty z różnych tekstów, wywiadów i wypowiedzi autora. Sporo tu np. fragmentów homilii, które ks. Twardowski głosił w latach 1963-2002 w warszawskim kościele św. Józefa Oblubieńca. Niemal połowę tej książki stanowią teksty publikowane po raz pierwszy. Aleksandra Iwanowska odpowiedzialna za zredagowanie tej książki, dokonała bardzo sensownego, logicznego wyboru. Jeśli mamy miesiąc marzec, czytamy głównie o poście, krzyżu, nawróceniu. W maju – przede wszystkim o Maryi. W lipcu o przygodzie, radości i wakacjach. W listopadzie – o śmierci, przemijaniu, ale i świętości. Wczytując się w kolejne notki na każdy dzień, zdumiewa wielość zainteresowań księdza Twardowskiego. Od zachwytu nad pięknem biblijnego świata niepostrzeżenie przechodził on do zdumienia nad tym, w jaki sposób psychologia i religia łączą się ze sobą. Rozważania nad wymyśloną przez człowieka ideą „Boga filozofów”, sąsiadują tu z głęboką wiarą w Ducha Świętego. Jego działanie. Prawdę zawartą w Ewangeliach... Niczym renesansowy poeta doctus pochyla się nad różnymi zagadnieniami, próbując je pojąć, zrozumieć i co najważniejsze – dać swoim słuchaczom, czy czytelnikom nadzieję, radość. Wskazać kierunek. Pokazać sens. Tak jest np. gdy próbuje zdefiniować prawdziwą chrześcijańską radość. Trzeba do niej: „iść przez niejedno umartwienie, cierpienie, osamotnienie, czasem powoli, jak idzie mrówka po przydrożnym krzyżu. Chodzi o radość wewnętrzną, która może być nawet wtedy, kiedy nas głowa boli, ktoś nam dokucza, świat z nas żartuje. Chodzi o radość prawdziwą, radość naszej przyjaźni z Bogiem, radość naszego wewnętrznego ładu, radość duszy, ufającej Bogu. O prawdziwą radość przyjaźni z Bogiem możemy się zawsze modlić” – dowodzi ksiądz Jan Twardowski w jednej ze swych „myśli”. Tych mamy w książce tyle, ile dni w roku. Warto się w te mądrości wczytać.

WIĘCEJ

Natan.pl

Wydawnictwo Święty Wojciech poleca: „Wszystko darowane. Myśli na każdy dzień.”Jest to zbiór wypowiedzi księdza Jana Twardowskiego. „Wszystko darowane to wybór wypowiedzi księdza Jana Twardowskiego (1915-2006), dotyczących spraw zdaniem Autora najważniejszych. Stanowi on całoroczny przewodnik dla zabieganych, spragnionych chwili zadumy.” – wyjaśniają wydawcy Myśli zostały podzielone na dwanaście miesięcy, a każdy z nich przedstawia inne zagadnienie. Choćby takie: Styczeń – chrzest, chrześcijanin, ekumenia Luty – duchowość, miłość, pokuta Marzec – post, nawrócenie, krzyż Kwiecień – Wielkanoc, radość, miłosierdzie Maj – Matka Boża, Duch Święty Czerwiec – dziecięctwo, Serce Jezusa, Eucharystia Lipiec – wakacje, uśmiech, przyroda Sierpień – zdziwienie, ufność, wiara Wrzesień – nadzieja, pokora, wdzięczność Październik – Różaniec, modlitwa, cierpienie Listopad – świętość, przemijanie, śmierć Grudzień – oczekiwanie, rodzina, czas. Ksiądz Jan Twardowski to świadek wiary, który mówi o cierpieniu, miłości, modlitwie, wierze czy nawróceniu w sposób prosty i zrozumiały. Te wypowiedzi to swego rodzaju świadectwa, które wlewają w serce ludzkie nadzieję oraz dodają otuchy w zmaganiu z codziennością i niedoskonałością. Zawarte w książce słowa księdza Jana powinny skłaniać do refleksji nad życiem oraz dodawać otuchy. Lektura książki „Wszystko darowane. Myśli na każdy dzień” sprawi, że nie jeden wierzący oprze swoją wiarę i duchowość na nauczaniu Chrystusa

WIĘCEJ

RadioNadzieja.pl

Recenzje czytelników
Średnia ocen: Brak ocen
5 gwiazdek
4 gwiazdki
3 gwiazdki
2 gwiazdki
1 gwiazdka

Dodaj swoją recenzję

Mam konto

Nie mam konta

 

Skorzystaj z konta

Zaloguj się
Recenzje czytelników

CI, KTÓRZY WYBRALI TEN PRODUKT, KUPILI TAKŻE:

ks. Jan Twardowski

KSIĄŻKA

11,90 zł

5,00 zł

KSIĄŻKA

15,00 zł

12,00 zł

KSIĄŻKA

15,00 zł

12,90 zł

ks. Jan Twardowski

KSIĄŻKA

34,90 zł

29,70 zł
KONTAKT Z NAMI

tel. 61 659 37 55 - Zamówienia - sklep internetowy

tel. 61 659 37 79 - Pakiety startowe

tel. 61 852 48 35 - Księgarnia Świętego Wojciecha
Plac Wolności 1

tel. 61 659 37 10 - Wydawnictwo

e-mail sklep@swietywojciech.pl

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. akceptuję