Kolędy dla dzieci

Kolędy dla dzieci
 
Słowo „kolęda” wywodzi się z łacińskiego „kalendae.” W kalendarzu juliańskim był to pierwszy dzień miesiąca. W antycznym Rzymie, na kalendy styczniowe składano sobie życzenia, wręczano drobne podarunki i śpiewano pieśni określane mianem kalendae. Pieśni bożonarodzeniowe zaczęto nazywać kolędami dopiero w XIX wieku. W XV — wiecznym rękopisie z poezjami na Boże Narodzenei spotkać można się z nazwą „rotuły.” Taki sam tytuł mają wydane w 1612 roku wiersze autorstwa Kaspera Miaskowskiego na temat narodzin Jezusa Chrystusa.
 
Jakie są najstarsze kolędy polskie? Warto wspomnieć tutaj między innymi o „Zdrów bądź, krolu anjelski” z 1424 roku czy „Stałać się rzecz wielmi dziwna” z 1442 roku. Są one przekładami z języka czeskiego. Wyraźnie widoczne są tutaj podobieństwa do modlitw, graduałów oraz antyfon z Missale Romanum oraz Liber Usualis. Niezwykle ciekawą polską kolędą jest „Augusut kiedy królował”, której każda strofa rozpoczyna się od kolejnej litery alfabetu.
 
Kto tworzył teksty kolęd? Bardzo często byli to poeci, tacy jak chociażby Franciszek Karpiński, który napisał najbardziej znaną polską kolędę, jaką jest „Bóg się rodzi.” Teksty kolęd tworzył również Andrzej Morsztyn, Mikołaj Sęp Szarzyński czy Feliks Nowowiejski. A kto pisał muzykę do kolęd? W znaczącej części przypadków autorzy melodii są anonimowi. Niekiedy są to także przerobione, znane autory — kujawiaki, mazurki, hymny oraz pieśni. Sprawia to, że są one bardzo łatwe do zapamiętania.
 
Szukając łatwych kolęd dla dzieci, warto zaopatrzyć się w książkę „Kolędy dla dzieci.” To zbiór najpiękniejszych i najpopularniejszych kolęd dla dzieci po polsku. Znajdujące się tam zapisy nutowe kolęd dla dzieci zachęcają je do prób gry na instrumentach i wspólnego muzykowania.
 
Jak namówić swoje pociechy do śpiewania kolęd? Najważniejszą kwestią jest odpowiednie dopasowanie repertuaru do wieku dzieci. Idealne kolędy dla dzieci powinny być wesołe i rytmiczne, a ich tekst — łatwy do zapamiętania. Wspólne ich śpiewanie powinno być spontaniczne. Jeżeli dziecko nie ma ochoty w nim uczestniczyć, nie powinno się go do tego namawiać. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że po pewnym czasie samo dołączy do rodzinnego muzykowania.
 
Nauki łatwych kolęd dla dzieci nie powinno się zostawiać na ostatnią chwilę. Nie można wówczas oczekiwać, że pociecha w 1 dzień nauczy się całego utworu i nie będzie się stresowała przez zaprezentowaniem go przed rodziną. Osłuchiwanie się z kolędami warto rozpocząć kilka tygodni przed Świętami Bożego Narodzenia. Maluch będzie miał wówczas okazję, aby wybrać swoje ulubione utwory i nauczyć się ich tekstów. Dziecko należy doceniać nawet wówczas, jeżeli udało mu się opanować jedynie refren czy zwrotkę.
 
Jakie są najłatwiejsze kolędy dla dzieci? Maluchy chętnie śpiewają: „Dzisiaj w Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” czy „Przybieżeli do Betlejem.”
 
 
 
ŻYCZENIA WIELKANOCNE 2024
28 marca 2024

ŻYCZENIA WIELKANOCNE 2024

Błogosławionych Świąt Paschalnych!

Wielki Czwartek: ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa
28 marca 2024

Wielki Czwartek: ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa

Wielki Czwartek jest dniem, w którym Chrystus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystii i kapłaństwa.

Wraca Święto Dobrej Książki XXIX Targi Wydawców Katolickich
20 marca 2024

Wraca Święto Dobrej Książki XXIX Targi Wydawców Katolickich

Już po raz 29. czytelnicy, autorzy i wydawcy wspólnie przeżywać będą Święto Dobrej Książki. W dniach 11 – 14 kwietnia 2024 r. odbędą się XXIX Targi Wydawców Katolickich. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, a jego Partnerem – Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum.

COPYRIGHT © 2022 ŚWIĘTY WOJCIECH DOM MEDIALNY SP. Z O. O.. Realizacja sklepu