WYSYŁKA

dostawa

JUŻ OD

Modlitwy za bliskich zmarłych

6 października 2021

„Wieczny odpoczynek” to nie jedyna modlitwa za zmarłych. Jaką inną modlitwę za zmarłą bliską osobę można odmawiać?

Dlaczego należy odmawiać modlitwę za zmarłego na cmentarzu? Jak głosi wiara katolicka, modlitwa za zmarłego wieczny odpoczynek ma za zadanie pomóc jego duszy znajdującej się w czyśćcu szybciej dostać się do nieba. Spotkać można się z rozmaitymi modlitwami tego typu. Odmawiać można między innymi modlitwę za zmarłego w rocznicę śmierci, modlitwę za zmarłego o przyjęcie duszy czyy modlitwę za zmarłego o uwolnienie od grzechów i kar.
 
Za osobę zmarłą odmawiać można również różaniec. Najczęściej dokonuje się tego dzień przed pogrzebem lub w jego dniu, w kaplicy na cmentarzu. Tym, co wyróżnia różaniec odmawiany za osobę zmarłą jest odmawianie modlitwy Wieczny odpoczynek.
 
Istnieje także możliwość uzyskania odpustu za osobę zmarłą. Jak to zrobić? Odpust za zmarłego uzyskać można od 1 do 8 listopada. W tym celu, należy udać się do kościoła, zmówić modlitwę Ojcze nasz i Wierzę w Boga, odwiedzić cmentarz i zmówić modlitwę w intencji zmarłych.
 
Warto wspomnieć tutaj także o patronach dobrej śmierci. Jest to między innymi święty Dyzma, którego święto obchodzi się 26 marca. Jest on patronem osób skazanych na śmierć. Święta Anna, do której należy modlić się 26 lipca jest z kolei patronką wszystkich osób, które pragną dobrej śmierci.
 

Modlitwa za zmarłego męża lub żonę

 
Z jaką modlitwą za zmarłego męża mamy najczęściej do czynienia? Jaka jest najpopularniejsza modlitwa wdowy za zmarłego męża? Wiele osób decyduje się na odmawianie następującej modlitwy:
 
„Najłaskawszy i miłosierny Ojcze! Z Twojej woli podążaliśmy razem do Ciebie drogą życia małżeńskiego, na którą nas powołałeś, obdarzając darem wzajemnej miłości i wspomagając tak licznymi łaskami. Z Twojej również woli ziemska droga życia mojego męża (mojej żony) dobiegła już kresu i napełniła mnie bólem rozłąki. Dziękuję Ci, o dobry Ojcze, za wspólnie przeżyte lata i wszelkie dobro, jakim mnie i innych przez niego (nią) obdarzyłeś. Wierząc w życie wieczne, wierzę i w to, że nadal możemy trwać w więzi miłości i wzajemnie sobie pomagać. Pokornie Cię zatem proszę, abyś mu (jej) okazał swoje miłosierdzie, darował wszelkie winy i zaniedbania, oczyścił ze wszystkich ich skutków oraz uczynił go (ją) godnym (-ą) wejścia do wiecznej chwały. Spraw, abyśmy mogli razem uwielbiać Ciebie na wieki. Amen.”
 

Modlitwa za zmarłych rodziców — mamę lub tatę

 
Jak powinna brzmieć modlitwa za zmarłego ojca? Jaka modlitwa za zmarłą mamę przyniesie ukojenie? Po śmierci rodziców odmawiać można następującą modlitwę:
 
„Boże, Ojcze niebieski, polecam Ci pokornie moich zmarłych rodziców. Ty znasz trudy i prace ich życia. Przez mękę i śmierć Twojego Syna, w którego wierzyli, przebacz im wszystkie grzechy i przyjmuj ich do nieba. Mnie zaś pomagaj żyć uczciwie, abym mógł się spotkać z nimi w szczęśliwości wiecznej. Amen.”
 

Modlitwa za zmarłego syna lub córkę

 
Jaka jest najlepsza modlitwa za zmarłego syna? Po jaką modlitwę za zmarłą córkę warto sięgnąć? Jedna z najpopularniejszych modlitw tego typu brzmi następująco:
 
„Wszechmogący Boże, spodobało się Tobie odwołać mego syna (moją córkę) z tego świata. Z serca zranionego bólem rozłąki polecam go (ją) Twemu bezmiernemu miłosierdziu. Błagam Cię, przez przyczynę Maryi, Matki Bolesnej stojącej pod krzyżem Jezusa, daruj mu (jej) wszelkie przewinienia, obdarz go (ją) miłością przebaczającą i przemieniającą na wzór Chrystusa, uwolnij go (ją) od wszystkiego, co jest przyczyną jego (jej) czyśćca i pozwól mu (jej) jak najszybciej osiągnąć pełnię życia w jedności z Trójcą Przenajświętszą, Niepokalaną Maryją i wszystkimi świętymi. Amen."
 
Szukając modlitw za zmarłych, warto sięgnąć po modlitewniki dostępne w asortymencie naszej katolickiej księgarni internetowej Święty Wojciech. Przykładami tego pozycji są „Nowenna za bliskich zmarłych” Wojciecha Jaronia, „Za tych co odeszli…Modlitewnik za zmarłych” Vito Morelliego oraz  modlitewnik „Uwolnieni z czyśćca. Jak pomóc wiernym zmarłym?” ks. prof. dr. hab. Tomasza Nawracały.
 
 
 
Zobacz również:
       
 
KONTAKT Z NAMI

tel. 61 659 37 55 - Zamówienia - sklep internetowy

tel. 61 659 37 79 - Pakiety startowe

tel. 61 852 48 35 - Księgarnia Świętego Wojciecha
Plac Wolności 1

tel. 61 659 37 10 - Wydawnictwo

e-mail sklep@swietywojciech.pl

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. akceptuję