WYSYŁKA

dostawa

JUŻ OD

Żal za grzechy — modlitwa i warunki odpuszczenia grzechów

6 października 2021

Żal za grzechy to najważniejszy warunek spowiedzi. Jest on niezbędny do tego, aby łaska przebaczenia skutecznie dotknęła serca osoby przystępującej do tego sakramentu. Jak należy go odmawiać?

Żal za grzechy — co musimy zrobić, aby Bóg odpuścił nam nasze grzechy?

 
Żal za grzechy jest zaliczany do tak zwanych aktów penitenta, czyli osoby spowiadającej się. Sobór Trydencki zdefiniował go jako „Ból duszy i znienawidzenie popełnionego grzechu z postanowieniem niegrzeszenia w przyszłości”. Żal za grzechy jest uznawany za najważniejszy warunek spowiedzi. Jest on konieczny, aby Bóg mógł przebaczyć człowiekowi. Jeżeli nie żałuje on za grzechy, spowiedź jest nieważna, nawet gdy kapłan udzielił rozgrzeszenia.
 
Wyróżnia się 2 rodzaje żalu za grzechy. Pierwszy z nich jest żal doskonały, nazywany również żalem z miłości. Wypływa on z miłości do Boga, odpuszcza grzechy powszedni i przynosi przebaczenie grzechów śmiertelnych pod warunkiem, że osoba żałująca ich popełnienia przystąpi do spowiedzi gdy tylko będzie to możliwe. Drugi rodzaj żalu za grzechy to niedoskonały. Jest to dar Boży i efekt poruszenia Ducha Świętego. Określić można go jako postawę skruchy, która wypływa z motywów, takich jak strach przed karą Bożą czy rozważanie zła. Tego typu żal nie może sam w sobie przyczynić się do przebaczenia grzechów ciężkich. Co jeszcze warto wiedzieć na temat modlitw żal za grzechy i mocne postanowienie poprawy? Składają się one z 3 kluczowych elementów: dostrzeżenia i uznania grzesznego czynu, przyznania się do niego i wzięcia odpowiedzialności.
 

Modlitwa żal za grzechy — o odpuszczenie grzechów

 
Myśląc o modlitwie żal za grzechy, wiele osób kojarzy go z uczuciami. To błąd. Żal za grzechy modlitwa jest postawą człowieka. Sporo katolików nie czuje potrzeby spowiedzi, jako że nie odczuwa żalu czy wyrzutów sumienia. Żal powinien się rozpocząć w woli zakończyć w głębi duszy. To właśnie ludzka wola decyduje o tym, że chcemy się odwrócić od grzechu. Modlitwa o odpuszczenie grzechów, jaką jest żal za grzechy to przyjęcie do wiadomości, że konkretny popełniony czyn jest grzechem. Gdy człowiek autentycznie żałuje za swoje winy, sam akt takiego żalu prowadzi do odpuszczenia grzechów. W wyjątkowych sytuacjach, w których nie ma możliwości wyspowiadania się, należy wzbudzić w sobie autentyczny żal i odmówić modlitwę odpuszczenie grzechów. W ten sposób uzyskać można Boże przebaczenie.
 
Gdzie szukać informacji na temat żalu za grzechy? Z pomocą przychodzi Biblia (inaczej Pismo Święte), modlitewniki oraz biografie świętych dostępne w ofercie naszej katolickiej księgarni internetowej Święty Wojciech.
 
KONTAKT Z NAMI

tel. 61 659 37 55 - Zamówienia - sklep internetowy

tel. 61 659 37 79 - Pakiety startowe

tel. 61 852 48 35 - Księgarnia Świętego Wojciecha
Plac Wolności 1

tel. 61 659 37 10 - Wydawnictwo

e-mail sklep@swietywojciech.pl

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. akceptuję