Dewocjonalia — co to takiego i kiedy się przydają?

Dewocjonalia — co to takiego i kiedy się przydają?

Dewocjonalia — co to takiego? Słowo to wywodzi się od łacińskiego słowa „devotio” oznaczającego „ofiarowanie” lub „devovere”, co w tłumaczeniu na język polski znaczy „poświęcać coś”. Najstarsze polskie dewocjonalia wywodzą się z XVI wieku.

Do czynienia możemy mieć z kilkoma rodzajami przedmiotów kultu religijnego. Do pierwszej kategorii zaliczają się akcesoria służące do sprawowania liturgii. Są to między innymi: trybularze, łódki, obrusy ołtarzowe, bielizna kielichowa, świeczniki, dzwonki, gongi, krzyże liturgiczne, świece liturgiczne, okucia oraz klamry.

Druga kategoria to pamiątki przyjętych sakramentów, takich jak Chrzest Święty, Pierwsza Komunia Święta czy Bierzmowanie. Najpopularniejsze są dewocjonalia różańce. Spotkać można się także z medalikami, łańcuszkami, świecami czy okolicznościowymi wydaniami Pisma Świętego.

Odrębną kategorią dewocjonaliów są gadżety typu figurki boskich i świętych, krzyże, obrazki, breloki czy zakładki do książek.

Dewocjonalia Poznań, Warszawa, Kraków — gdzie kupić?

Jaki jest najlepszy sklep dewocjonalia? W artykuły religijne można zaopatrzyć się między innymi w stacjonarnych punktach. Mogą to być zarówno hurtownie, jak i mniejsze sklepy (nierzadko są one zlokalizowane przy kościołach). Aby znaleźć taki sklep w swoim mieście, w wyszukiwarkę internetową należy wpisać frazę, taką jak „dewocjonalia Poznań", „dewocjonalia Wrocław”, „dewocjonalia Kraków” czy „dewocjonalia Warszawa”. Przedmioty kultu religijnego można także zakupić bez wychodzenia z domu. Gdzie znaleźć dewocjonalia? Sklep internetowy Święty Wojciech ma w swojej ofercie bogaty wybór artykułów religijnych.

Dewocjonalia do samochodu

Jednym z rodzajów przedmiotów kultu religijnego są dewocjonalia do samochodu. Dzięki nim, podczas jazdy autem można sobie zagwarantować wstawiennictwo u Opatrzności. Dewocjonalia tego typu najczęściej zdobi wizerunek świętego Krzysztofa, który jest patronem kierowców. Do wyboru są artykuły religijne, takie jak plakietki z modlitwą kierowców służące do przyklejenia na przykład na desce rozdzielczej, breloczki do kluczy, medaliki czy różańce.

Wakacje ze Słowem - darmowy e-book na czas urlopu!
4 sierpnia 2023

Wakacje ze Słowem - darmowy e-book na czas urlopu!

„Wakacje ze Słowem” to darmowy e-book Wydawnictwa Świętego Wojciecha przygotowany specjalnie dla Czytelników, którzy właśnie wybierają się na urlop, ale także tych, którzy pozostały czas lata pragną wykorzystać na duchowy wzrost i rozwój relacji z Bogiem.

Najsłynniejsze cytaty Księdza Jana Kaczkowskiego
15 czerwca 2023

Najsłynniejsze cytaty Księdza Jana Kaczkowskiego

Ksiądz Jan Kaczkowski, znany polski kapłan, ewangelizator i autor, przemawiał do serc milionów ludzi, wnosząc nastrój refleksji, inspiracji i nadziei. Jego słowa nie tylko dotykały wierzących, ale również dotykają wszystkich tych, którzy pragną zrozumieć głębszy sens życia.

Modlitwa za chorych - siła i nadzieja w trudnych chwilach
15 czerwca 2023

Modlitwa za chorych - siła i nadzieja w trudnych chwilach

W obliczu choroby, zarówno własnej, jak i bliskich nam osób, często poszukujemy źródeł siły, pocieszenia i nadziei. Modlitwa od wieków stanowi nieodłączną część ludzkiego doświadczenia duchowego i w tych trudnych momentach nabiera szczególnego znaczenia. Jest to czas, gdy kierujemy swoje myśli i uczucia w stronę Boga, wierząc w Jego obecność, wsparcie i uzdrowienie.

COPYRIGHT © 2022 ŚWIĘTY WOJCIECH DOM MEDIALNY SP. Z O. O. Realizacja sklepu