Jak i dlaczego powstało Pismo Święte Nowego Testamentu z infografikami?

Jak i dlaczego powstało Pismo Święte Nowego Testamentu z infografikami?

Dnia 8 stycznia 2024 w Radio Warszawa Agnieszka Korcz mówiła o nowym wydaniu Biblii z infografikami. Na Facebooku zapraszaliśmy już do odsłuchania Rozmowy Poranka.

Jednak mowa była o nowym wydaniu Pisma Świętego Nowego Testamentu z infografikami, dlatego zapraszamy do zapoznania się z treścią w formie pisanej i graficznej, gdyż to tego rodzaju prezentacji informacji dotyczyła rozmowa.

Zapraszamy do lektury rozmowy

Wywiad z Panią Agnieszką Korcz – redaktor naczelną Wydawnictwa Święty Wojciech

Audycja powstała w Radiu Warszawa 106 i 2 FM. Rozmowa poranka. Poniższy tekst jest transkrypcją jej fragmentu.

Wstęp i przywitanie


Naszym telefonicznym gościem jest Pani Agnieszka. Agnieszka Korcz redaktor naczelna Wydawnictwa Święty Wojciech.


Pani Agnieszko, na początek chciałabym zapytać o to, jak sytuacja na pani biurku, bo dzisiaj mamy taki ciekawy dzień sprzątania biurka (8.01.2024 roku). Czy u Pani porządek jest, czy nie? Sprawdzamy naszych rozmówców.


Inaczej Już jest 8 stycznia, więc już nie. Ale z początkiem roku był porządek.


Infografika zainteresowania hasłem sprzątania biurka w wyszukiwarce Google wg. Google Trends
(grafika na potrzeby artykułu, nie jest elementem Pisma Świętego z infografikami)

Obecność Pisma Świętego


To drugie pytanie. Czy jest Pismo Święte na tym biurku?


Oczywiście na biurku, obok biurka, na półce wszędzie.


Jak często sięgać po Pismo Święte?


A no właśnie. Bo my dzisiaj będziemy rozmawiać o ciekawym wydaniu Nowego Testamentu. Jedyne wydanie Nowego Testamentu z infografikami. To właśnie Wydawnictwo Święty Wojciech pokusiło się o takie wydanie. A ja się chciałam zapytać, jak często sięga Pani po Pismo Święte?


Z racji zawodu praktycznie 10 razy dziennie, ale nawet jak nie pracowałam przy tego typu wydawnictwie katolickim, również sięgałam po Pismo Święte bardzo często.


Dlaczego warto często sięgać po Pismo Święte?


Dlaczego warto taką praktykę (czytania Pisma Świętego) wprowadzić w swoje życie?


Myślę, że powodów jest mnóstwo. Tutaj musiałybyśmy spędzić u Państwa w radiu wiele godzin. Natomiast wydaje mi się, że niezależnie nawet od wiary, warto przeczytać, chociażby Nowy Testament i dlatego też przygotowaliśmy ze Świętym Wojciechem (z wydawnictwem) jedno wydanie Nowego Testamentu w zupełnie innej formie.

Uważam, że każda osoba inteligentna, każdy człowiek powinien znać Pismo, chociażby z jednego powodu. Żeby zrozumieć jedną trzecią ludzkości, całego świata, żeby zrozumieć konteksty, które w życiu codziennym pojawiają się z Biblii. Jest ich mnóstwo.

Zrozumieć kulturę – biblia w kulturze popularnej

Żeby zrozumieć sztukę, kulturę, żebyśmy mogli pojąć różne odnośniki, które są zaczerpnięte w literaturze, w muzyce czy w malarstwie. Nie zrozumiemy obrazów Caravaggia bez znajomości pisma.

Jest takich przykładów mnóstwo, więc myślę, że nawet z tego powodu warto. Oczywiście dla wszystkich osób wierzących jest to absolutna podstawa. Nie wyobrażam sobie wiary czy udziału we Mszy Świętej bez znajomości Pisma i to takiej naprawdę dobrej znajomości Pisma.

Chcemy propagować Pismo w taki sposób, żeby było bardzo, powiem tak kolokwialnie wręcz przyjemne w czytaniu.


I taki też był zamysł tego Nowego Testamentu.


Co wyróżnia Pismo Święte z infografikami?

Nasi słuchacze na pewno mają w swoich domach chociaż jedno wydanie Pisma Świętego. Tak najczęściej jest. Czasami te wydania są nieco zakurzone, nie wszyscy sięgają po nie codziennie.

Dzisiaj też wiele osób korzysta z Pisma Świętego w aplikacjach na telefonie. A to wydanie, które ja mam przed sobą, jest ... Co jest jego wyróżnikiem? Przede wszystkim ma taką formę. Ja bym powiedziała zwykłej książki. Jak na nie patrzę i sięgam po nie, to mam wrażenie, że jest to tak trochę jak beletrystyka wydane.

Przystępność formy i segregacja informacji w Piśmie Świętym z infografikami


Tak, to jest słuszna uwaga. Nie ukrywam, że jako zespół, który przygotowywał Nowy Testament, bardzo długo zastanawialiśmy się nad jego formą, bo tak jak Pani mówi, w tej chwili już sięgamy po aplikacje czy nawet wyszukiwarki z konkretnym cytatem, tematem, sceną, którą potrzebujemy. Oczywiście i to nie chodzi o formę.

Nowy Testament z infografikami w małym formacie

Natomiast my, tutaj wierni oryginalnemu wydaniu, chcieliśmy dać coś, co będzie też kolokwialnie dobrze leżało w ręce. Wiemy, że była taka potrzeba, ponieważ Pisma od maleńkich formatów do ogromnych, pięknych wydań na rynku jest tego bardzo dużo.

Nam zależało na tym, żeby to pismo trafiło też do osób, które często spotykają się, żeby to pismo odczytać do różnych grup religijnych, stowarzyszeń. I oni właśnie potrzebują takie wydanie, które gdzieś jest pomiędzy. Tak, pomiędzy małym wydaniem a pięknym, wielkim albumowym, żeby to było lekkie. Żeby można było włożyć do torebki. Pod tym kątem przygotowywaliśmy też format tego Nowego Testamentu.

Dostosowanie Nowego Testamentu z infografikami do potrzeb odbiorców


Pani Agnieszko, może to będzie takie dosyć dziwne pytanie, ale dlaczego? Czy to wypada tak Pismo Święte dostosowywać do odbiorcy? Czy my możemy tak bawić się trochę tym Pismem Świętym i zmieniać jego wydania? Bo nam się wydaje? Też mi się wydaje, że niektórzy nasi słuchacze mogą sobie pomyśleć, a to nie ma tak, że jest jedno klasyczne wydanie i wszyscy powinni naśladować pewnie tą charakterystyczną 1000 latkę. Czy można tak dostosowywać Pismo Święte do potrzeb odbiorców?

Przyjemniejszy odbiór Pisma Świętego przez edycję tekstu


Ja myślę, że oczywiście tak, ponieważ my tutaj absolutnie nie uczyniliśmy z Sacrum Profanum. Tekst Pisma jest absolutnie niezmieniony. Tłumaczenie Pisma jest cały czas to samo. My tylko, zmieniliśmy formy edycyjne. I każdy wydawca, który ma prawa do tłumaczenia pisma, tylko to robi.


Opis układu tekstu w wydaniu Nowego Testamentu z infografikami

Przecież mamy piękny album, nowe wydania np. z jakimiś grafikami czy ilustracjami, czy na przykład z reprodukcjami obrazów Caravaggia. Więc też moglibyśmy powiedzieć, dlaczego my uczyniliśmy troszeczkę inną rzecz. Pozwoliliśmy na to, żeby to Pismo było przyjemniejsze w odbiorze pod tym względem, że pracowaliśmy nad edycją samego tekstu, ponieważ ten tekst nie jest zbyt świeży i usunęliśmy pewne anachronizmy z tego tłumaczenia, żeby się lepiej czytało czytelnikowi.


Opis przyjemniejszego układu teksu w wydaniu Nowego Testamentu z infografikami

Szukaj w Biblii łatwiej w wydaniu z infografikami

Natomiast to, jakie zadanie mają te infografiki, to jest absolutnie, uważam rewelacja. Ponieważ dla osoby, która po raz pierwszy, mamy nadzieję, że też tak będzie, że będą osoby, które po raz pierwszy wezmą Nowy Testament do ręki, będzie im bardzo łatwo odnaleźć się w tym tekście. Dla kogoś, kto po raz pierwszy czyta Pismo Święte, może to być tekst dla niego trudny, a te infografiki pozwalają zebrać najważniejsze wiadomości na jednej stronie w formie graficznej.

Wizualizacja danych z Nowego Testamentu – graficzne przedstawienie ciekawostek o Biblii


Czyli tak naprawdę wystarczy rzut oka, żeby dowiedzieć się czegoś bardzo ciekawego o Piśmie, w tym wypadku np. o Ewangeliach. Myślę, że to jest taką ogromną zaletą.


Przykład mapy i linii czasu zawartej w wydaniu Nowego Testamentu z infografikami

Tych infografik jest prawie sto. Są tam mapy, linie czasu, które pozwalają się odnaleźć w historii. Więc myślę, że jest to świetne narzędzie dla każdego tak naprawdę. Także pod tym kątem to ostatnie zdanie pod tym kątem dostosowaliśmy to do czytelnika. Natomiast oczywiście bez naruszania samej treści pisma.

Grafiki, wykresy, mapy, linie czasy – nowy odbiór Nowego Testamentu przez obrazy - inforgrafiki


My dzisiaj jesteśmy przyzwyczajeni do tego, żeby naszym wzrokiem ogarniać rzeczywistość i lubimy różne grafiki, wykresy. I w tym sensie to Pismo Święte (z infografikami) też odpowiada na te nasze potrzeby, bo rzeczywiście możemy popatrzeć na jakąś infografikę i to może sprawić, że zupełnie w inny sposób dotrze do nas tekst, który czytamy. Myślę, że to też dla czytelników jest ogromna zaleta i takie nowe spojrzenie na tłumaczenie i wydanie Pisma Świętego. Myślę, że także zaletą dla czytelników.

Jakie jest zainteresowanie Pismem Świętym?


A ja się chciałam zapytać też jako redaktor naczelnej wydawnictwa, jakie jest dzisiaj zainteresowanie Pismem Świętym? Czy Pismo Święte to nadal jest jedna z najbardziej popularnych ksiąg, książek, które się zamawia, kupuje?

Zainteresowanie Pismem Świętym w ujęciu czasowym


To dość trudne pytanie, bo to zależy w zasadzie od pory roku, od momentu, od okresu roku liturgicznego, od danej okoliczności. Na szczęście dla nas z jednej strony Pismo Święte świetnie się sprzedaje okolicznościowo, czyli jako prezent na komunię, na chrzest, na ślub.


Infografika zainteresowania hasłem Pismo Święte w wyszukiwarce Google wg. Google Trends
(grafika na potrzeby artykułu, nie jest elementem Pisma Świętego z infografikami)


Infografika zainteresowania hasłem Biblia Tysiąclecia w wyszukiwarce Google wg. Google Trends
(grafika na potrzeby artykułu, nie jest elementem Pisma Świętego z infografikami)


Infografika zainteresowania hasłem Pismo Święte według regionów Polski w wyszukiwarce Google wg. Google Trends
(grafika na potrzeby artykułu, nie jest elementem Pisma Świętego z infografikami)

Jak szukać w Biblii – szybkie odnajdywanie fragmentów Pisma Świętego dzięki infografikom

Z drugiej strony to pismo, które teraz wydaliśmy. Ono nie ma być okolicznościowe, ono ma być również takie, żeby mogła je kupić każda osoba, która chce zacząć żyć ze Słowem Bożym lub chociaż poczytać Pismo z samej ciekawości. Tak, bo jest to przepiękna historia. I te infografiki, które zaprojektowaliśmy. One właśnie mają pozwolić z jednej strony czytelnikowi na szybkie i czytelne odnajdywanie ważnych fragmentów Pisma, a z drugiej mają poprawić też tę czytelność, bo one rozdzielają i akcentują każdą część Nowego Testamentu.

Biblia odpowiada na pytania dzięki infografikom

Jeżeli tworzy Pani sobie infografikę, jako przykład podam główne polskie tłumaczenia, to zapytałabym czytelnika, czy wiesz, ile było polskich tłumaczy Nowego Testamentu? Myślę, że niewiele osób wie. A tutaj wystarczy rzut oka, żeby wiedzieć, kiedy, ile czy jakie cuda robił Jezus przez całe swoje życie.


Średnia miesięczna liczba zapytań w wyszukiwarce Google wybranych fraz dotyczących w tłumaczeń Biblii wg Senuto
(grafika na potrzeby artykułu, nie jest elementem Pisma Świętego z infografikami)

Infografiki jako mapa drogi z Jezusem przez Biblie


Mamy tych infografik mnóstwo. Mapy, linie czasu pozwalają nam się świetnie odnaleźć w ogóle w całej tej historii życia Jezusa, więc jest to ogromna wartość. Myślę, że nawet taka kolekcjonerska, rzekłabym, chociaż tutaj już może marketingowo, powiedziałam trochę, ale naprawdę, proszę państwa, jest to rzecz bardzo kolekcjonerska.


Prezentacja układów wspomagających wyszukiwanie z wydania Nowego Testamentu z infografikami

Co zmienia codzienne czytanie Biblii, Nowego Testamentu


I takim sposobem zachęcamy naszych słuchaczy do tego, żeby w Nowym roku zaplanować sobie codzienne sięganie do Pisma Świętego. Jakby miała powiedzieć pani jedną rzecz, która zmieniła się w Pani życiu, odkąd często sięga Pani po Pismo Święte? Co by to było?

Pismo Święte o miłości na co dzień


Zupełnie inaczej patrzę na świat i na ludzi. Wydaje mi się, że mam więcej miłości. Może przez to, że pracowałam nad Nowym Testamentem, czyli na życiu Jezusa, który był przepełniony miłością do ludzi. Miłością naprawdę czystą, niczym nieskażoną. Wydaje mi się, że to się we mnie zmieniło, bo jednak "musiałam", "zmuszona byłam", ale to mówię oczywiście w cudzysłowie. Zmuszona byłam przeczytać Nowy Testament z 15 razy i jakby to utrwaliło we mnie to, że słowa Jezusa. Gdyby dzisiaj każdy z nas żył chociaż trochę według Jego nauk, świat naprawdę byłby lepszym miejscem.


Na sam koniec, podsumujmy całą rozmowę w kontekście nowego wydania Pisma Świętego.

Co wyróżnia Pismo Święte Nowego Testamentu z infografikami – podsumowanie

Lektura pomoże w zrozumieniu:

  • jednej trzeciej ludzkości, całego świata,
  • kontekstów, które w życiu codziennym pojawiają się z Biblii

Pismo Święte w tym wydaniu będzie:

  • kolokwialnie dobrze leżało w ręce,
  • przyjemniejsze w odbiorze,
  • pozbawione anachronizmów z tłumaczenia

Infografiki oraz zawarte formy edycyjne:

  • pomogą dowiedzieć się czegoś bardzo ciekawego o Piśmie,
  • sprawią, że zupełnie w inny sposób dotrze do nas tekst, który czytamy,
  • pozwolą nam się świetnie odnaleźć w ogóle w całej tej historii życia Jezusa dzięki zawartym w nich mapom i liniom czasu,
  • umożliwią czytelnikowi szybkie i czytelne odnajdywanie ważnych fragmentów Pisma,
  • poprawią czytelność całego tekstu
  • sprawią, że osoby, które po raz pierwszy wezmą Nowy Testament do ręki, łatwo się w nim odnajdą.

Zapraszamy do lektury!

ŻYCZENIA WIELKANOCNE 2024
28 marca 2024

ŻYCZENIA WIELKANOCNE 2024

Błogosławionych Świąt Paschalnych!

Wielki Czwartek: ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa
28 marca 2024

Wielki Czwartek: ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa

Wielki Czwartek jest dniem, w którym Chrystus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystii i kapłaństwa.

Wraca Święto Dobrej Książki XXIX Targi Wydawców Katolickich
20 marca 2024

Wraca Święto Dobrej Książki XXIX Targi Wydawców Katolickich

Już po raz 29. czytelnicy, autorzy i wydawcy wspólnie przeżywać będą Święto Dobrej Książki. W dniach 11 – 14 kwietnia 2024 r. odbędą się XXIX Targi Wydawców Katolickich. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, a jego Partnerem – Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum.

COPYRIGHT © 2022 ŚWIĘTY WOJCIECH DOM MEDIALNY SP. Z O. O.. Realizacja sklepu