WYSYŁKA

dostawa

JUŻ OD

Ekumenia żyje nadzieją. Medytacje ekumeniczne

o. prof. Wacław Hryniewicz

Liczba stron:
248
Wymiary:
165x235mm
Oprawa:
broszura
ISBN:
978-83-7516-418-3
Rok wydania:
2011
Seria:
Wyobraźnia dialogu
Wydanie:
Pierwsze
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Świętego Wojciecha
Rodzaj:
KSIĄŻKA
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

W ciągu dwudziestu sześciu lat pisałem medytacje ekumeniczne dla pisma "Misyjne Drogi". Ukazują się one się regularnie od 1986 roku na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia). Odzwierciedlają aktualne w minionych latach problemy i naświetlają sens ważnych wydarzeń ekumenicznych.

Spoglądając na minione stulecie dążeń ekumenicznych, pytamy dalej, co jest siłą ekumenii, jej mocą przetwarzającą. Jak kształtować ekumeniczną świadomość chrześcijan, a zwłaszcza ludzi młodych? Nie znajduję innej lepszej odpowiedzi niż ta, że przeobrażająca moc zawarta jest w Ewangelii jako prawdziwie Dobrej Nowinie Chrystusa o ocaleniu świata. To właśnie zwrot wszystkich chrześcijan ku Ewangelii pozwala mieć nadzieję na jutro Kościoła bardziej pojednanego, gotowego do wzajemnej akceptacji, życzliwego i przyjaznego ludziom.

(o. prof. Wacław Hryniewicz)
Wacław Antoni Hryniewicz urodził się w 1936 roku. Jest kapłanem zgromadzenia oblatów Maryi Niepokalanej, profesorem teologii katolickiej, emerytowanym profesorem KUL JP II, wieloletnim kierownikiem katedry teologii prawosławnej oraz dyrektorem Instytutu Ekumenicznego. Przez ćwierć wieku był członkiem Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim i Kościołem prawosławnym. Główne pola jego zainteresowań to eschatologia i ekumenizm. Opublikował dziesiątki prac naukowych i popularyzatorskich, przez wielu uważany jest za najwybitniejszego polskiego teologa ostatnich dziesięcioleci.

Nowe Towar niedostępny 9788375164183 1,00
CENA DETALICZNA39,90 zł
NASZA
CENA
1,00

DOSTĘPNOŚĆ:

Brak

Dostawa już od 9,99 zł
Obrazki srebrne i ikony Wszystkie
Recenzje czytelników
Średnia ocen: Brak ocen
5 gwiazdek
0
4 gwiazdki
0
3 gwiazdki
0
2 gwiazdki
0
1 gwiazdka
0

Dodaj swoją recenzję

Mam konto

Nie mam konta

 

Skorzystaj z konta

Zaloguj się

Recenzje kupujących

Granice.pl

Opinia z dnia: 30.12.11r

Pierwotny Kościół był niepodzielony, a chrześcijanie trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i na modlitwach (Dz 2, 42). Schizma Wschodnia i Zachodnia przyczyniły się do trwającego do dnia dzisiejszego rozłamu. Przywrócenie pierwotnej jedności stało się celem ruchu ekumenicznego, którego zadaniem nie jest zacieranie różnic, lecz odkrycie opartych na prawdzie i miłości elementów łączących. Książka Ekumenia żyje nadzieją jest zbiorem autorskich medytacji ojca Wacława Hryniewicza, publikowanych od dwudziestu sześciu lat w ramach Tygodnia modlitw o jedność chrześcijan. Swoje rozważania autor oparł na wezwaniu z Modlitwy arcykapłańskiej Chrystusa: aby stanowili jedno (J 17, 22). Kierując się wiarą w skuteczność wysiłków ekumenicznych, zwraca się szczególnie do ludzi młodych, wskazując na przeobrażającą moc, płynącą z Dobrej Nowiny o zbawieniu. Jest pewien, że zwrot ku Ewangelii jest autentyczną szansą dla całego Kościoła, a chrześcijanie, otwarci na ducha Błogosławieństw, są w stanie pokonać wszelkie podziały, w pierwszej kolejności w sobie samych. W ten sposób uczyniony zostanie decydujący krok w stronę porozumienia i pojednania. Wskazując na sens chrześcijaństwa, ojciec Wacław Hryniewicz dostrzega minusy wynikające z podziału, wskazuje na siłę płynącą z Eucharystii, podkreśla bezwzględną konieczność otwarcia się na łaskę Ducha Świętego, wzywa do przemiany świadczących o chrześcijańskiej tożsamości ludzkich serc, wskazuje na potrzebę otwartości oraz ułatwiającego dialog zrozumienia. Uważa, że wiele korzyści może przynieść otwarcie się na duchowość innych, gotowość do nawrócenia oraz czynienie dobra, co ma bezpośredni wpływ na kształtowanie postaw ekumenicznych. Autor przygląda się wydarzeniom drugiego tysiąclecia, omawia założenia Karty Ekumenicznej (Charta Oecumenica) oraz kreśli wizję chrześcijaństwa dla nowej Europy. Mając świadomość przynależności do Chrystusa, pewien jest istnienia wielu dróg, które do Niego prowadzą. Podając przykłady własnych działań, zaprasza szczególnie ludzi młodych do dawania autentycznego świadectwa Panu. Ekumenia żyje nadzieją jest lekturą specjalistyczną, co znacznie zawęża ilość odbiorców. Napisana językiem przystępnym, w pełni usatysfakcjonuje zainteresowanych tematem. Przemyślenia ojca Hryniewicza, pozwalając z nadzieją spojrzeć w przyszłość, uświadamiają, że zwrot ku Chrystusowi trzeba rozpocząć od szczerego spojrzenia na siebie nawzajem. Umożliwi to wspólne tworzenie przyszłości. Pamiętając o tym, że niewidzialna jedność Kościoła Chrystusowego nigdy nie została zniszczona, dostrzegajmy przede wszystkim to, co nas wszystkich łączy.

Recenzja była przydatna

maku

Opinia z dnia: 02.03.12r

Dlaczego ekumenia, a nie ekumenizm? Czy ekumenia może odmienić oblicze chrześcijaństwa? Czy możemy mieć nadzieję, że wysiłki ekumeniczne odnowią kształt chrześcijaństwa? W czym tkwi największy deficyt dążeń ekumenicznych? Na te i inne pytania odpowiada Wacław Hryniewicz, który od ponad dwudziestu lat zajmuje się pisaniem medytacji ekumenicznych dla oblackiego kwartalnika. Warto sięgnąć po jego przemyślenia.

Recenzja była przydatna

Recenzje czytelników

CI, KTÓRZY WYBRALI TEN PRODUKT, KUPILI TAKŻE:

ks. Adam Kalbarczyk

KSIĄŻKA

29,90 zł

5,00 zł

s. Urszula Kłusek SAC

KSIĄŻKA

19,90 zł

1,00 zł

Marielene Leist

KSIĄŻKA

29,90 zł

1,00 zł
KONTAKT Z NAMI

tel. 61 659 37 55 - Zamówienia - sklep internetowy

tel. 61 659 37 79 - Pakiety startowe

tel. 61 852 48 35 - Księgarnia Świętego Wojciecha
Plac Wolności 1

tel. 61 659 37 10 - Wydawnictwo

e-mail sklep@swietywojciech.pl

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. akceptuję