WYSYŁKA

dostawa

JUŻ OD

Książki dla dzieci – "Nazywam się Mahatma Gandhi”

13 maja 2020

Mahatma Gandhi to wybitny indyjski działacz polityczny, filozof, prawnik oraz pisarz. Był on jednym z twórców współczesnej państwowości indyjskiej oraz propagatorem pacyfizmu jako środka nacisku politycznego. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat? Jakie są godne polecenia książki Mahatmy Gandhiego dla dzieci?

 
Mahatma Gandhi urodził się 2 października 1896 roku w Porbandarze, w rodzinie hinduskiej, w społeczności tak zwanych mohdów, która zajmowała się głównie handlem. Był on synem Karamchanda Gandhiegodiwana Porbandaru i Putlibaiu oraz jego czwartej żony Putlibaj — hinduski z odłamu wisznuickiego. Gandhi od najmłodszych lat uczony był poszanowania dla każdej żywej istoty, poszczenia w celu oczyszczenia organizmu, wegetarianizmu oraz wzajemnej tolerancji między wyznawcami różnych religii.
 
W wieku 13 lat ożenił się z Kasturbą Makharji, z którą miał 4 dzieci. Ghandi dostał się na uniwersytet w Bombaju, lecz po krótkim czasie zrezygnował ze studiów i rozpoczął edukację w Wielkiej Brytanii, na londyńskim University College, gdzie miał studiować prawo.
 
Po ukończeniu studiów, Gandhi powrócił do Indii i został członkiem Indyjskiego Kongresu Narodowego. Otrzymał wówczas przydomek „Mahatma”, co oznaczało „wielkiego ducha.” W 1919 roku uczestniczył w manifestacji, którą Brytyjczycy stłumili używając sił militarnych. W obliczy tego, Gandhi wysunął propozycję strajku powszechnego i bojkotu produktów pochodzenia brytyjskiego. Został za to skazany na 6 lat więzienia. Udało mu się jednak skorzystać z przedterminowego zwolnienia. Gandhi zaczął wówczas głosić szereg postulatów o charakterze etycznym, zostając w ten sposób moralnym autorytetem ludzi na całym świecie. Zginął w 1948 roku z rąk hinduskiego fanatyka — Nathurama Godze.
 
Aby przybliżyć dzieciom postać Mahatmy Gandhiego, warto podarować im książkę „Nazywam się Mahatma Gandhi." Godne polecenia są również inne książki z serii „Nazywam się…”, które w ciekawej, przystępnej formie przybliżają maluchom najbardziej zasłużone dla historii, kultury i nauki postaci. Są to między innymi:
 
  • „Nazywam się Matka Teresa z Kalkuty” — to historia drobnej, niewysokiej zakonnicy z Albanii — Agnes Gonxhy Boyaxhiu, której głównym celem była pomoc ludziom odrzuconym przez społeczeństwo. Zakładała domy dla opuszczonych dzieci i wspierała osamotnionych chorych. Za swoje działania otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, a jej dzieło do dziś kontynuują siostry misjonarki z całego świata.
  • „Nazywam się Maria Skłodowska — Curie” — książka ta opowiada o kobiecie, której największą pasją były chemia i fizyka. Aby móc zgłębiać ich tajniki, wyjechała z Polski i rozpoczęła studia we Francji. Poznała tam swojego męża — Piotra Curie i przez lata prowadziła wraz z nim badania na temat promieniotwórczości, za które otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Maria Skłodowska — Curie była pierwszą na świecie kobietą, której udało się zdobyć tą prestiżową nagrodę.
 
 
 
KONTAKT Z NAMI

tel. 61 659 37 55 - Zamówienia - sklep internetowy

tel. 61 659 37 79 - Pakiety startowe

tel. 61 852 48 35 - Księgarnia Świętego Wojciecha
Plac Wolności 1

tel. 61 659 37 10 - Wydawnictwo

e-mail sklep@swietywojciech.pl

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. akceptuję