WYSYŁKA

dostawa

JUŻ OD

Liturgia godzin — co to takiego?

27 października 2021

Mianem tym określa się modlitwę przedłużającą celebrację tajemnicy obecności Jezusa Chrystusa w Eucharystii. Nadaje ona dniu chrześcijańskiemu rytmu, równoważąc zaangażowanie zewnętrzne i wejście w obecność Bożą. Liturgia godzin jest nazywana również brewiarzem lub oficjum. Co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Kluczowym elementem liturgii godzin są psalmy. Jej cykl trwa 4 tygodnie. Razem z antyfonami, fragmentami z Pisma Świętego, dziełami Ojców Kościoła oraz dokumentami Magisterium Kościoła tworzy ona tak zwane rytm modlitwy liturgii godzin w ciągu dnia, inaczej godziny kanoniczne.
 
Jeden dzień tworzą następujące godziny kanoniczne:
 
  • Wezwanie — odmawia się je na rozpoczęcie modlitwy liturgicznej w konkretnym dniu. Poprzedza ono pierwszą modlitwę dnia, którą może być jutrznia czy godzina czytań. Jeżeli dana osoba uczestniczyła wcześniej w Mszy Świętej, nie musi odmawiać Wezwania. Rozpoczyna się ono od słów: „Panie otwórz wargi moje. A usta moje będą głosić Twoją chwałę”. Następnie śpiewany jest psalm z antyfoną.
  • Godzina Czytań — w przeszłości była ona odmawiana razem z Laudes po Completorium lub w nocy i nazywana Jutrznią. Obecnie odmawiać można ją o dowolnej porze. Zaczyna się ona od słów: „Boże wejrzyj ku wspomożeniu memu. Panie pospiesz ku ratunkowi memu”. Po nich następuje hymn, 3 psalmy, czytanie z Pisma Świętego, czytanie drugiego z dzieł Ojców Kościoła lub dokumentów Magisterium Kościoła, wraz z responsoriami.
  • Jutrznia — kiedyś była ona odmawiana razem Matutinum w godzinach nocnych. Dziś odmawia się ją rano w miejsce Prymy, która została zniesiona po soborze watykańskim II. Rozpoczyna się ona od słów: „Boże wejrzyj ku wspomożeniu memu. Panie pospiesz ku ratunkowi memu”. Po tym następuje hymn oraz psalmodia, która składa się z 2 psalmów, między którymi znajduje się pieśń ze Starego Testamentu o charakterze zbliżonym do psalmu, lecz spoza Księgi Psalmów. Następną część stanowi czytanie biblijne, responsorium pleśń Zachariasza, prośby o uświęcenie dnia i pracy, Modlitwa Pańska oraz oracja.
  • Modlitwa w ciągu dnia — występuje ona w 3 wariantach, w zależności od pory odmawiania. Pierwszym z nich jest przedpołudniowa Tertia, drugim — południowa Sexta, trzecim — popołudniowa Nona.
  • Nieszpory — odmawiane są one wieczorem i zbudowane podobnie do Jutrzni. Psalmodia składa się tu z 2 psalmów i pieśni z Nowego Testamentu. Benedictus jest zastępowany przez Magnificat, czyli pieśń Maryi. Następnie składane są prośby ułożone na wzór modlitwy powszechnej. Zwieńczeniem Nieszporów jest modlitwa Ojcze Nasz oraz oracja.
  • Kompleta — odmawia się ją bezpośrednio przed snem. Składa się ona z hymnu, rachunku sumienia, psalmodii, krótkiego czytania biblijnego, responsorium, Nunc dimittis, oracji oraz antyfony do Matki Bożej.
 
Szukając liturgii godzin na dzisiaj, warto zaopatrzyć się pozycję, jaką jest Liturgia godzin Pallottinum — tom 1. Znaleźć można ją w katolickiej księgarni internetowej Święty Wojciech, pod adresem: https://www.swietywojciech.pl/Pomoce-duszpasterskie/Ksiegi-liturgiczne/Liturgia-godzin-Pallottinum-tom-1.
 
 
KONTAKT Z NAMI

tel. 61 659 37 55 - Zamówienia - sklep internetowy

tel. 61 659 37 79 - Pakiety startowe

tel. 61 852 48 35 - Księgarnia Świętego Wojciecha
Plac Wolności 1

tel. 61 659 37 10 - Wydawnictwo

e-mail sklep@swietywojciech.pl

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. akceptuję