WYSYŁKA

dostawa

JUŻ OD

Zamek

Janusz Pazder

Liczba stron:
156
Wymiary:
170 x 160
Oprawa:
twarda
ISBN:
978-83-7516-297-4
Rok wydania:
2010
Seria:
Poznaj Poznań
Wydanie:
Pierwsze
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Świętego Wojciecha
Rodzaj:
KSIĄŻKA
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

Zamek - 100. lat istnienia Zamku cesarskiego w Poznaniu. Fascynująca opowieść o losach jednej z najbardziej charakterystycznych budowli Poznania.

„Poznaj Poznań” – to cykl wydawniczy odkrywający różne karty historii grodu Przemysła. Prezentujemy w nim zarówno charakterystyczne dla Poznania obiekty architektoniczne, jak i mniej lub bardziej ważne wydarzenia z przeszłości.

Dotychczas w serii „Poznaj Poznań” ukazały się:

Ratusz” Magdaleny Mrugalskiej

Twierdza poligonalna” Przemysława Maćkowiaka 
      
 „Na szagę” Małgorzata Jańczak
 

52
Nowe Towar dostępny 9788375162974 25,40
CENA DETALICZNA29,90 zł
NASZA
CENA
25,40

DOSTĘPNOŚĆ:

Wysoka

Wysyłka w 1 dzień

Dostawa już od 9,99 zł
Obrazki srebrne i ikony Wszystkie
Recenzje czytelników
Średnia ocen: 5
5 gwiazdek
1
4 gwiazdki
0
3 gwiazdki
0
2 gwiazdki
0
1 gwiazdka
0

Dodaj swoją recenzję

Mam konto

Nie mam konta

 

Skorzystaj z konta

Zaloguj się

Recenzje kupujących

Tomasz Nowak, Gildia.pl

Opinia z dnia: 04.07.11r

Książeczka druga w cyklu „pocztówkowych portretów” najważniejszych obiektów Poznania ukazuje sylwetkę umieszczonego w obecnym centrum miasta monumentalnego zamku wzniesionego dla cesarza Prus, Wilhelma II. Budowla ta, stosunkowo młoda, bo powstała ledwie wiek temu, to jedyna z trzech siedzib władców obecnych w stolicy Wielkopolski – obok palatium Mieszka I (wciąż pod ziemią) i zamku króla Przemysła II – zachowana w stanie przypominającym pierwowzór. Przynajmniej pod względem bryły, gdyż wystrój i architektura wnętrz oszpecone zostały bezpowrotnie przez Alberta Speera, który urządzał tu rezydencje Adolfa Hitlera. Owo „wczoraj” zamku zachowane już tylko na przedstawionych pocztówkach to jeden z najciekawszych elementów albumiku. Socrealistyczny zamysł Speera, jakże zadziwiająco upodabniający korytarze, pomieszczenia czy klatki schodowe do analogicznych rozwiązań, np. w pałacu kultury w Warszawie, w naturalny sposób podchwycili również entuzjastycznie „ludzie socjalistyczni”, odpowiedzialni za odbudowę rezydencji po II wojnie światowej. W ten oto sposób oryginalny duch przeszłości zatracony został bezpowrotnie. Przejawy zwycięskiej „funkcjonalności” na kartach książki znamionuje zestawienie portretów bryły zamku w poszczególnych okresach, tym łatwiejsze, że na kartach pocztowych zwykle umieszcza się go w trzech podstawowych ujęciach. Widać tu wyraźnie ślady zmian i odmienność wizji kolejnych właścicieli i użytkowników gmachu. W międzywojniu zamek był siedzibą poznańskiego uniwersytetu, a po zakończeniu walk – partyjnych kacyków. Potem przekształcany w centrum kultury, służy wszystkim mieszkańcom miasta po dziś dzień. Dopiero ten ostatni kontekst jego funkcjonowania uwolnił zamek od ciężaru historii, która sprawiała, że wśród Poznaniaków nie cieszył się szczególną estymą – wszak budowano go jako symbol pruskiej władzy nad Wielkopolską, mającej trwać wiecznie. Dziś, szczególnie w pamięci młodego pokolenia, stanowi on już bardziej swoisty pomnik – znak czasów minionych, trochę zapomnianych, w gruncie rzeczy słabo znanych. Wrośnięty w centrum miasta, z czasem przytłoczony okazalszą (rozmiarowo) zabudową dookoła, zamek cesarski stał się „jednym z wielu” zabudowań śródmieścia. Gdyby nie fakt, iż od lat zwracają na niego uwagę właśnie fotografowie oraz wydawcy pocztówek, prawdopodobnie stopiłby się zupełnie z otoczeniem – podobnie jak inne, znaczące przecież gmachy w pobliżu. Nadto, owe karty na przestrzeni wieku w dużej mierze przyczyniły się do tego, iż pomimo nie najlepszych skojarzeń budowla ta jest dziś uważana za jeden z lepiej rozpoznawalnych symboli Poznania. Bardzo ciekawy album – dzieje pisane widokówkami – ukazuje tak początki powstania budowli, jak i jej późniejsze, zmienne losy. Obrazy z kart pocztowych autor wzbogacił niewielkim komentarzem. Ilustracje i tekst opowiadają razem o wydarzeniach, których solidne mury były świadkiem.

Recenzja była przydatna

Jolanta

Opinia z dnia: 04.05.17r

Książka ta jest to dokładnie to czego szukałam. A co najważniejsze jest w rewelacyjnej cenie.

Recenzja była przydatna

Recenzje czytelników

CI, KTÓRZY WYBRALI TEN PRODUKT, KUPILI TAKŻE:

Magdalena Mrugalska-Banaszak

KSIĄŻKA

39,00 zł

1,00 zł

Beata Nadolna

KSIĄŻKA

16,00 zł

1,00 zł

KSIĄŻKA

99,90 zł

20,00 zł

Beata Nadolna

KSIĄŻKA

19,90 zł

1,00 zł
KONTAKT Z NAMI

tel. 61 659 37 55 - Zamówienia - sklep internetowy

tel. 61 659 37 79 - Pakiety startowe

tel. 61 852 48 35 - Księgarnia Świętego Wojciecha
Plac Wolności 1

tel. 61 659 37 10 - Wydawnictwo

e-mail sklep@swietywojciech.pl

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. akceptuję