T: 61 659 37 55

E: sklep@swietywojciech.pl

WYSYŁKA

dostawa

JUŻ OD

Zamek

Janusz Pazder

Liczba stron:
156
Wymiary:
170 x 160
Oprawa:
twarda
ISBN:
978-83-7516-297-4
Rok wydania:
2010
Seria:
Poznaj Poznań
Wydanie:
Pierwsze
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Świętego Wojciecha
Rodzaj:
KSIĄŻKA
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

Zamek - 100. lat istnienia Zamku cesarskiego w Poznaniu. Fascynująca opowieść o losach jednej z najbardziej charakterystycznych budowli Poznania.

„Poznaj Poznań” – to cykl wydawniczy odkrywający różne karty historii grodu Przemysła. Prezentujemy w nim zarówno charakterystyczne dla Poznania obiekty architektoniczne, jak i mniej lub bardziej ważne wydarzenia z przeszłości.

Dotychczas w serii „Poznaj Poznań” ukazały się:

Ratusz” Magdaleny Mrugalskiej

Twierdza poligonalna” Przemysława Maćkowiaka 
      
 „Na szagę” Małgorzata Jańczak
 

52
Nowe Towar dostępny 9788375162974 25,40
CENA DETALICZNA29,90 zł
NASZA
CENA
25,40

DOSTĘPNOŚĆ:

Wysoka

Wysyłka w 1 dzień

Dostawa już od 2,99 zł
Recenzje czytelników
Średnia ocen: 5
5 gwiazdek
1
4 gwiazdki
0
3 gwiazdki
0
2 gwiazdki
0
1 gwiazdka
0

Dodaj swoją recenzję

Mam konto

Nie mam konta

 

Skorzystaj z konta

Zaloguj się

Recenzje kupujących

Tomasz Nowak, Gildia.pl

Opinia z dnia: 04.07.11r

Książeczka druga w cyklu „pocztówkowych portretów” najważniejszych obiektów Poznania ukazuje sylwetkę umieszczonego w obecnym centrum miasta monumentalnego zamku wzniesionego dla cesarza Prus, Wilhelma II. Budowla ta, stosunkowo młoda, bo powstała ledwie wiek temu, to jedyna z trzech siedzib władców obecnych w stolicy Wielkopolski – obok palatium Mieszka I (wciąż pod ziemią) i zamku króla Przemysła II – zachowana w stanie przypominającym pierwowzór. Przynajmniej pod względem bryły, gdyż wystrój i architektura wnętrz oszpecone zostały bezpowrotnie przez Alberta Speera, który urządzał tu rezydencje Adolfa Hitlera. Owo „wczoraj” zamku zachowane już tylko na przedstawionych pocztówkach to jeden z najciekawszych elementów albumiku. Socrealistyczny zamysł Speera, jakże zadziwiająco upodabniający korytarze, pomieszczenia czy klatki schodowe do analogicznych rozwiązań, np. w pałacu kultury w Warszawie, w naturalny sposób podchwycili również entuzjastycznie „ludzie socjalistyczni”, odpowiedzialni za odbudowę rezydencji po II wojnie światowej. W ten oto sposób oryginalny duch przeszłości zatracony został bezpowrotnie. Przejawy zwycięskiej „funkcjonalności” na kartach książki znamionuje zestawienie portretów bryły zamku w poszczególnych okresach, tym łatwiejsze, że na kartach pocztowych zwykle umieszcza się go w trzech podstawowych ujęciach. Widać tu wyraźnie ślady zmian i odmienność wizji kolejnych właścicieli i użytkowników gmachu. W międzywojniu zamek był siedzibą poznańskiego uniwersytetu, a po zakończeniu walk – partyjnych kacyków. Potem przekształcany w centrum kultury, służy wszystkim mieszkańcom miasta po dziś dzień. Dopiero ten ostatni kontekst jego funkcjonowania uwolnił zamek od ciężaru historii, która sprawiała, że wśród Poznaniaków nie cieszył się szczególną estymą – wszak budowano go jako symbol pruskiej władzy nad Wielkopolską, mającej trwać wiecznie. Dziś, szczególnie w pamięci młodego pokolenia, stanowi on już bardziej swoisty pomnik – znak czasów minionych, trochę zapomnianych, w gruncie rzeczy słabo znanych. Wrośnięty w centrum miasta, z czasem przytłoczony okazalszą (rozmiarowo) zabudową dookoła, zamek cesarski stał się „jednym z wielu” zabudowań śródmieścia. Gdyby nie fakt, iż od lat zwracają na niego uwagę właśnie fotografowie oraz wydawcy pocztówek, prawdopodobnie stopiłby się zupełnie z otoczeniem – podobnie jak inne, znaczące przecież gmachy w pobliżu. Nadto, owe karty na przestrzeni wieku w dużej mierze przyczyniły się do tego, iż pomimo nie najlepszych skojarzeń budowla ta jest dziś uważana za jeden z lepiej rozpoznawalnych symboli Poznania. Bardzo ciekawy album – dzieje pisane widokówkami – ukazuje tak początki powstania budowli, jak i jej późniejsze, zmienne losy. Obrazy z kart pocztowych autor wzbogacił niewielkim komentarzem. Ilustracje i tekst opowiadają razem o wydarzeniach, których solidne mury były świadkiem.

Recenzja była przydatna

Jolanta

Opinia z dnia: 04.05.17r

Książka ta jest to dokładnie to czego szukałam. A co najważniejsze jest w rewelacyjnej cenie.

Recenzja była przydatna

Recenzje czytelników

CI, KTÓRZY WYBRALI TEN PRODUKT, KUPILI TAKŻE:

Magdalena Mrugalska-Banaszak

KSIĄŻKA

39,00 zł

1,00 zł

Beata Nadolna

KSIĄŻKA

16,00 zł

1,00 zł

Beata Nadolna

KSIĄŻKA

19,90 zł

1,00 zł

KSIĄŻKA

99,90 zł

20,00 zł
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. akceptuję